Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την τρέλλα με τη Μόνικα;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kostri

Αν είναι τόσο καλή η αγγλόφωνη μουσική στην Ελλάδα, γιατί παραμένει στην Ελλάδα;

Νομίζω πως είναι άκυρο το ερώτημά σου.

Υπονοείς πως ό,τι αξίζει, βρίσκει την τύχη του στην πολιτισμένη εσπερία...Λάθος, φυσικά. Αμέτρητα είναι τα σχήματα που δεν τα ξέρει η μάνα τους γιατί κατάγονται από χώρες που δεν δίνουν δεκάρα για τον πολιτισμό(καλή ώρα..).

 

Ας δούμε το παράδειγμα του Καναδά. Οι you say party(και πολλοί πολλοί άλλοι) έχουν κάνει τρελή επιτυχία και ψιλοδικαίως. Ωστόσο, υπάρχουν πολλά συγκροτήματα του επιπέδου τους στην Ελλάδα(πολλά, το εννοώ) που πάνε άπατα στην Ευρώπη.

 

Αλλά εκτός αυτού, απαντώντας στο ερώτημά σου, υπάρχουν κάποια(πολλά, για τα μέχρι τώρα δεδομένα της ελληνικής μουσικής) που όντως έχουν αρχίσει να βγαίνουν στο εξωτερικό για συναυλίες(my wet calvin, flakes, callas κ.α.)  ή έχουν κάνει καριέρα έξω(dalot, cayetano, Σπύρος Φάρος κ.α.) Επίσης ο αριθμός τους αυξάνεται όσο στηρίζονται στην χώρα τους από εταιρίες, ακροατές κτλ.

 

Τώρα για το αν πραγματικά αξίζει αυτή η μουσική, θα σε ρωτήσω με τι την συγκρίνεις. Μπορείς, φυσικά, να πεις εξ' αρχής πως δεν σου αρέσει και να την απορρίψεις αλλά για να εμπλακείς σε μια συζήτηση για το σύνολο της "εναλλακτικής" μουσικής που παράγεται σήμερα πρέπει να την ξέρεις.

Και όχι, δεν την ξέρεις αν σου αρέσουν οι (πάρα πολύ καλοί, κατά τη γνώμη μου) snooze loop. Πρέπει να ακούσεις πολλά πράγματα, να πας σε συναυλίες και να ενδιαφερθείς. Επίσης, πρέπει να ξέρεις τις αναφορές αυτών των καλλιτεχνών. Ούτε ακούνε, ούτε θέλουν να ακούγονται π.χ. όπως οι deep purple.Όλα αυτά, το τονίζω, σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις μια επί της ουσίας συζήτηση για το θέμα.

Διότι αντιλαμβάνεσαι πως η παροιμία που παρέθεσες δεν αποτελεί επιχείρημα.

 

Είμαι εκτός θέματος, φυσικά, αλλά εφόσον η ερώτηση τέθηκε απ' τον o.p. και την βρήκα ενδιαφέρουσα, απάντησα. :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ζω στην Ελλάδα. Όμως τα μισά από τα ονόματα που αναφέρεις τα ξέρω. Τα έχω ακούσει - κονσέρβα. Όχι όλα όμως. Από φίλους, myspace, FB κλπ. (Πώς δεν ανέφερες τον Lumiere;)

Για να μη βγάινουμε off-topic, και να μείνουμε στην αξία της μουσικής, θα σου πω το εξής. Όταν έχεις τον Ian Caple στα μπουτόν, και είσαι, όντως, το αστέρι που νομίζεις ότι είσαι, ο τύπος θα σηκώσει το τηλεφωνάκι και θα έχεις προτασούλα σε χρόνο τσακ-μπαμ (Hint: όχι από την Archangel). Win-win situation. Αν πάλι δεν είσαι, θα μιλάς για τις εμπειρίες σου στο crackhitler.com.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βανδή και η Βίσση που έχουν απενοχοποιημένο κοινό μπορούν να συνεχίσουν να πουλάνε με τα τσουβάλια.

 

Συμφωνώ.Και που να δεις το κοινό της Καρβέλα...Ώρες ώρες τους ζηλέυω,το ομολογώ...

 

Πάμε ένα τραγουδάκι τώρα... ;D

 

ΑΝΝΙΤΑ ΠΑΝΙΑ Ο ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΕΙ

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις τον Ian Caple στα μπουτόν, και είσαι, όντως, το αστέρι που νομίζεις ότι είσαι, ο τύπος θα σηκώσει το τηλεφωνάκι και θα έχεις προτασούλα σε χρόνο τσακ-μπαμ (Hint: όχι από την Archangel). Win-win situation. Αν πάλι δεν είσαι, θα μιλάς για τις εμπειρίες σου στο crackhitler.com.

Δεν αντιλέγω. Αλλά και πάλι είναι σαν να λες πως υπάρχει αδικία στον κόσμο. Συμφωνώ λοιπόν, υπάρχει, αλλά προτιμώ αυτός που εκμεταλλεύεται την αδικία να είναι η Μόνικα παρά ένας τραγουδιστής από το big brother. Εκτός όλων των άλλων "σπρώχνει" τα πράγματα σε μια καλή κατεύθυνση. Αυτό είναι το βασικό.

 

(Μέσα κι ο Lumiere brother ;))

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τοσο απλη η συνθεση της μονικας που καποιες ''μουσικαρες'' απορουν γιατι ειναι τρελλα η μονικα....

''οταν το απλο ακουμπαει τιν ψυχη'' ....

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το αν πραγματικά αξίζει αυτή η μουσική, θα σε ρωτήσω με τι την συγκρίνεις. Μπορείς, φυσικά, να πεις εξ' αρχής πως δεν σου αρέσει και να την απορρίψεις αλλά για να εμπλακείς σε μια συζήτηση για το σύνολο της "εναλλακτικής" μουσικής που παράγεται σήμερα πρέπει να την ξέρεις.

Και όχι, δεν την ξέρεις αν σου αρέσουν οι (πάρα πολύ καλοί, κατά τη γνώμη μου) snooze loop. Πρέπει να ακούσεις πολλά πράγματα, να πας σε συναυλίες και να ενδιαφερθείς. Επίσης, πρέπει να ξέρεις τις αναφορές αυτών των καλλιτεχνών. Ούτε ακούνε, ούτε θέλουν να ακούγονται π.χ. όπως οι deep purple.Όλα αυτά, το τονίζω, σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις μια επί της ουσίας συζήτηση για το θέμα.

Διότι αντιλαμβάνεσαι πως η παροιμία που παρέθεσες δεν αποτελεί επιχείρημα.

 

Το παραπάνω απόσπασμα μπορεί να γίνει αντικείμενο παρεξήγησης όσον αφορά την άποψή μου για τους snooze loop. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως η ελληνική εναλλακτική μουσική δεν εξαντλείται σε αυτή τη μπάντα. Υπάρχουν πολλές και διάφορες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις οι οποίες αξίζουν της προσοχής μας. Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση πως οι snooze loop και η εναλλακτική μουσική είναι έννοιες..αντίθετες.

 

Ζητώ συγνώμη για τα εκτός θέματος posts. Σταματώ εδώ.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μόνικα θεωρείται μεγάλο ταλέντο και υπάρχουν "τρελλοί" φανς.

Έχω χάσει κάτι; Γιατί εγώ δεν ακούω ούτε τρομερή σύνθεση, ούτε φοβερή φωνή, ούτε κάτι το πρωτότυπο...

 

 

Ελα ρε συ , μια χαρα ειναι η κοπελα!

 

Να ρωτουσες για τη Φωτεινη Δαρρα , θα συμφωνουσα κι εγω ;)!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου