Προς το περιεχόμενο

Home studio μικρόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα πρόσφατα να ρίξω λίγα χρήματα για αναβάθμιση εξοπλισμού στο home studio μου.

 

Το πράγμα έχει ως εξής:Μέχρι πρόσφατα λόγω του είδους μουσικής, που παίζω, δεν είχα ανάγκη από κάποιο μικρόφωνο.Οι ηχογραφήσεις φωνής ήταν σπάνιες, ενώ η ηχογράφηση κιθάρας γινόταν κατ'ευθείαν πάνω στη κάρτα ήχου (χρησιμοποιώ μία EMU 0404 USB).Το μικρόφωνο που έχω, είναι ένα Sennheiser 815, που το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε sampling.Μέχρι στιγμή δεν με πρόδωσε ευτυχώς.

 

Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να αγοράσω και ένα φθηνό πυκνωτικό.Ίσα-ίσα για να ηχογραφώ μερικά φωνητικά και μερικές ακουστικές κιθάρες.Στο μυαλό μου έχω και κάποιες ηχογραφήσεις ηλ. κιθάρας και σκέφτομαι να το χρησιμοποιώ και εκεί.Το θέμα είναι, ότι δεν έχω καταλήξει 100% και ζητάω τα φώτα σας:

 

Είμαι μεταξύ των Studio Projects B1 και Rode M3.Δεν έχω σκοπό να δαπανήσω παραπάνω από 200 Ευρώ.

Το κύριο ζήτημα είναι αν αρκεί η προενίσχυση, που ήδη έχω και αν κάποιο από τα μικρόφωνα που κοιτάω θα αρκέσει και για ηχογραφήσεις ηλ. κιθάρας.Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες.Mixάρω αρκετά τις ηχογραφήσεις της ηλεκτρικής και καταφέρνω αρκετά ψηφιακά.

 

 

Τι προτείνετε;Οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 200Ευρώ μου αρκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συλλογή μου εχω ενα Μ3 το οποιο ειναι γενικά μπαλαντέρ για οποιο όργανο και μέρος χρειάζεται να γράψεις.τροφοδοτείται και απο 9ν μπαταρία αν δεν υπάρχει ευκαιρη τροφοδοσία. Βέβαια δεν θα εχει την ίδια απόκριση που εχει ενα πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος και φυσικά την ίδια λεπτομέρια.

 

απο οσες πτώσεις εχει στο ιστορικό του τις άντεξε όλες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το RODE NT1A bundle, είναι η καλύτερη επιλογή! Τσέκαρέ το!

 

http://www.pcmajor.gr/el/products?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=539&category_id=47

 

Έχει και αντικραδασμική βάση, pop filter μέχρι και καλώδιο!

 

Πολύ τίμιο μικρόφωνο και σε πολύ καλή τιμή.

Η 0404 που έχεις έχει αρκετά καλές προενισχύσεις και με το soft limiter που έχει δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εμένα με μια 1616m, μου δίνει πολύ καλό ήχο.

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Χαιρετώ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτά τα 2 της Rode μου φαίνονται πολύ καλές λύσεις.

 

Δεν έχω πρόβλημα να δαπανήσω μέχρι και 200 Ευρώ.Διάβασα και άλλα καλά σχόλια στο internet για το NT-1A, οπότε θα το κοιτάξω!

 

Περιμένω και άλλες απόψεις/προτάσεις!Θέλω να με συμβουλέψουν και άλλοι, ώστε να κάνω τη πιο σωστή επιλογή.

 

cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε κι αυτό,είναι πολύ καλό για τα λεφτά του:

 

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sct700_roehrenmikrofon.htm

 

κι αυτό ακόμη καλύτερο αν σε παίρνει:

 

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sct2000.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την κατάχρηση του χώρου από τον Pla.g ,αλλά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα για κάτι παρεμφερές ...............Χρησιμοποιώ Mbox mini 2 +protools le 8 .Θέλω ένα μικρόφωνο για φωνή και καμιά ακουστική κιθάρα . Δεν είμαι τραγουδιστής ,ούτε σκοπεύω να γίνω  ;D απλά το κέφι μου κάνω . Το μπάτζετ για μένα είναι πιο περιορισμένο ,υπάρχει καμιά ιδέα γύρω στα 50-70 ευρώ? φυσικά να μπορώ να το πάρω από Αθήνα ,μη τραβιέμαι τώρα με παραγγελίες μέσω ίντερνετ .

Ευχαριστώ  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον πρώτο φίλο...

Αν θες τη γνώμη μου πάρε ή ενα RODE NT-2 ή το SONTRONICS STC-2,ειδικά το δεύτερο...με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα.θα ήθελα να μου πείτε τι μικροφωνο πρέπει να πάρω για ηχογράφηση μπουζουκιου. Η ηχογράφηση θα είναι για δυο σκοπούς :1. ανάλυση κυματομορφης καπακιων των οργάνων ( είμαι ερασιτέχνης όργανοποιος ) 2. Για ηχογράφηση κάποιων κομματιών . Με ενδιαφέρει το μικροφωνο να γράφει αυτούσιο τον φυσικο ήχο του οργάνου χωρίς να τον αλλοιώνει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου