Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με Roland TD-4K και Alesis DM10


nikos.sk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζω και εγω...

Σκεφτομαστε με τον ντραμερ της μπαντας μου ,μιας και θα μενουμε απεναντι απο την 1 φεβρουαριου να αγορασουμε ενα σετ ηλεκτρονικα για να παιζουμε λιγο πινοντας τον καφε μας  :) και σκεφτομασταν να αγορασουμε τα td-4 mesh head της Roland αλλα βλεποντας το dm-10 της Alesis και την διαφορα στην τιμη που αγγιζει τα 500 ευρω μας κανει να το σκεφτομαστε.Το προβλημα ειναι πως μενουμε Πατρα και δεν το βλεπω να μπορουμε να τα ακουσουμε πουθενα ωστε να κρινουμε.

Εσυ μπηκες σε τετοια δηλημματα;

Εισαι ευχαριστημενος;

Τα ειχες ακουσεις πριν τα παρεις?

Δοκιμασες και τα Td-4?

Αν ειχαν την ιδια τιμη ποια θα επερνες?

Ευχαριστω...

 

Εννοείται ότι μπήκα σε τέτοια διλήμματα!

Όταν τα παράγγειλα, ήταν Μάιος του 2010, ένα μήνα μετά την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας.

 

Στην αρχή έλεγα να πάρω το set Millenium MPS-300/Alesis DM5 --> http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300dm5_mesh_special_set.htm

 

Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω... και έτσι όπως χάζευα στο Thomann, μπαίνω στην κατηγορία Hot Deals και πετυχαίνω το Alesis DM10 Studio. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η τιμή του (799e), ειδικά για κάτι τόσο καινούριο που είχε τόσα πολλά να προσφέρει (σύμφωνα με αυτά που έβλεπα δηλαδή).  Το DM5 είχε βγει το 1995(!), 15 χρόνια διαφορά δεν είναι και λίγο.

 

Φυσικά ήθελα κι εγώ να τα δοκιμάσω από κοντά, αλλά δεν υπήρχαν πουθενά, και στην Ελλάδα άργησαν πολύ να έρθουν. Βίντεο στο Youtube που να παίζει κάποιος δεν υπήρχε, ούτε και audio samples φυσικά. Οπότε πίστεψε με...  ήμουν σε πολύ χειρότερη θέση από τη δική σου! Διάβασα 2-3 θετικά ξένα reviews και είπα να το ρισκάρω τελικά. Ευτυχώς δεν το μετάνιωσα για τα λεφτά που έδωσα. Από τον Μάιο που τα παράγγειλα ήρθαν τον Οκτώβριο βέβαια... είχε πέσει πολύ κίνηση!

 

 

Δεν δοκίμασα τα TD-4 γιατί ήταν πολύ ακριβά για το bugdet μου. Έλεγα το πολύ 500 και τελικά κατέληξα να πάρω set με 800. Βάλε και διπέταλο, κάθισμα, κλπ, πήγε 1000+.

Αν είχαν την ίδια τιμή λογικά θα προτιμούσα τα Roland, αφού τα δοκίμαζα πρώτα. Αλλά από την στιγμή που υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (500e), σίγουρα δεν αξίζει να πάρεις το Roland. Εξαρτάται βέβαια τι θέλει ο καθένας. Το set της Alesis έχει πολύ καλό εγκέφαλο. Έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ πολλούς που είναι σε δίλημμα μεταξύ DM10 και TD-9 ή DM10 και TD-12.

 

Δεν υπάρχει πουθενά να το δοκιμάσεις από κοντά; Αναγκαστικά τότε ότι μπορέσετε να συμπεράνετε από YouTube και Internet γενικότερα. Εγώ ψηφίζω το DM10 πάντως, αλλά καλό θα ήταν να ακούσετε και τις απόψεις άλλων.

Κανένας άλλος με το Alesis ρε παιδιά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω με Tsints. Και εγω τα Alesis DM10 εχω από τον Ιούλιο. Πολυ καλό για τα λεφτά του. Πλούσιος εξοπλισμός και αναβαθμισιμος εγκεφαλος. Και μην ξεχναμε οτι βγηκε πακετο ηχων με αληθινα samples (Blue Jay studios) (Το μονο που πιανει ολη την μνημη , αρα δεν μπορεις να εχεις ταυτοχρονα τους αρχικους ηχους αλλα εχεις ποιοτητα αντιστοιχων προγραμματων με VST) Mονο μειονεκτημα για εμενα ηταν οι εντονοι ακουστικοι γδουποι των pads τα οποια αντικατασταθηκαν με φθηνο-κελυφη της Μιllen-ium , σιτες και triggers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό το θέμα ενδιαφέρει και εμένα αυτό τον καιρό, θέλω επισημάνω, νομιζω δεν αναφέρθηκε, ότι η roland έχει ανακοινώσει 2 καινούριες σειρές edrums που θα αντικαταστήσουν τις παλιές.Είναι τα TDK(X)2 & TDK(X)9.Κάντε μια βόλτα στο site να πάρετε μάτι

http://www.roland.com/products/en/TD-4K2/index.html

http://www.roland.com/products/en/TD-9K2/index.html

Από ό,τι έχω καταλάβει θα είναι στην ίδια τιμή με τα αντίστοιχα προηγούμενα, θα φέρουν τις όποιες αναβαθμίσεις αλλά και bass drum pedal.

Συνιστώ υπομονή λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται γιατί το λογικό είναι ότι ή θα πάρεις τα καινούρια ή θα χτυπήσεις τα παλιά με κανα γερό discount ή μεταχειρισμένα. ;)

Edit

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183634.0;topicseen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα καταρχας...αγορασα το alesis dm 10 studio kit απο το dj market και ευτυχως ηρθε μετα απο 3 μερες στην Καβαλα που ειμαι φοιτητης...το μονο μαγαζι που εχουν ειναι στην Λαμια...οποτε ειναι δυσκολο να το δοκιμασει κανεις αν ειναι απο μακρια!!!(διαβασα ολα τα σχολια γι αυτο το λεω...)με το στησιμο μου βγηκε η πιστη...:Ρ..χαχα...εχω κανονικο σετ με ρακ και μου εβγαινε η παναγια μεχρι να το στησω και να το ξεστησω για να το μεταφερω και πηρα ηλεκτρονικο μπας και σωθω απο αυτον τον μπελα(και επισης επειδη πηγα στην Καβαλα και επρεπε να μεινω σε πολυκατοικια,αρα τα κανονικα τα ξεχνουσα)αλλα αυτο ηταν χειροτεροοο...:Ρ χαχαχα...τεσπα,με τα πολλα το εστησα,αλλα εχω αλλο προβλημα...δεν βγαζω καμιιιια ακρη με τις ρυθμισεις στον ηχο...το εβαλα προχθες σε κονσολα για να παιξω live και ενω επαιζα κανονικα,ακουγοταν στο ακυρο κατι περιεργα αλεπαλληλα χτυπηματα απο το ταμπουρο,χωρις να το χτυπαω...δεν ξερω τι γινεται και μου το κανει αυτο...παρεμβαλονται αλλοι ηχοι και γι αυτο;;;και μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για να το ρυθμισω μια και καλη;;;γιατι συνεχως ξερυθμιζεται...δεν εχω βρει πως αποθηκευεται ο ηχος...το φτιαχνω προχειρα δλδ γιατι στην αρχη ο ηχος που βγαζει αν θυμαστε ειναι πολυ ηπιος κτλπ,το ρυθμιζω καπως προχειρα ωστε να ακουγεται σαν ντραμς(δλδ αν ξερετε τα πηγαινω στην ρυθμιση constantine) ομως εαν κλεισει και ξανα ανοιξει πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη...αν μπορει να με βοηθησει καποιος,να επικοινωνησω μαζι του καπως δλδ,θα του ειμαι ευγνωμων...:) γιατι θα ειμαι 5 χρονια πανω,εεε χωρις ντραμς δεν γινεταιιι.....χαχα

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα καταρχας...αγορασα το alesis dm 10 studio kit απο το dj market και ευτυχως ηρθε μετα απο 3 μερες στην Καβαλα που ειμαι φοιτητης...το μονο μαγαζι που εχουν ειναι στην Λαμια...οποτε ειναι δυσκολο να το δοκιμασει κανεις αν ειναι απο μακρια!!!(διαβασα ολα τα σχολια γι αυτο το λεω...)με το στησιμο μου βγηκε η πιστη...:Ρ..χαχα...εχω κανονικο σετ με ρακ και μου εβγαινε η παναγια μεχρι να το στησω και να το ξεστησω για να το μεταφερω και πηρα ηλεκτρονικο μπας και σωθω απο αυτον τον μπελα(και επισης επειδη πηγα στην Καβαλα και επρεπε να μεινω σε πολυκατοικια,αρα τα κανονικα τα ξεχνουσα)αλλα αυτο ηταν χειροτεροοο...:Ρ χαχαχα...τεσπα,με τα πολλα το εστησα,αλλα εχω αλλο προβλημα...δεν βγαζω καμιιιια ακρη με τις ρυθμισεις στον ηχο...το εβαλα προχθες σε κονσολα για να παιξω live και ενω επαιζα κανονικα,ακουγοταν στο ακυρο κατι περιεργα αλεπαλληλα χτυπηματα απο το ταμπουρο,χωρις να το χτυπαω...δεν ξερω τι γινεται και μου το κανει αυτο...παρεμβαλονται αλλοι ηχοι και γι αυτο;;;και μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για να το ρυθμισω μια και καλη;;;γιατι συνεχως ξερυθμιζεται...δεν εχω βρει πως αποθηκευεται ο ηχος...το φτιαχνω προχειρα δλδ γιατι στην αρχη ο ηχος που βγαζει αν θυμαστε ειναι πολυ ηπιος κτλπ,το ρυθμιζω καπως προχειρα ωστε να ακουγεται σαν ντραμς(δλδ αν ξερετε τα πηγαινω στην ρυθμιση constantine) ομως εαν κλεισει και ξανα ανοιξει πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη...αν μπορει να με βοηθησει καποιος,να επικοινωνησω μαζι του καπως δλδ,θα του ειμαι ευγνωμων...:) γιατι θα ειμαι 5 χρονια πανω,εεε χωρις ντραμς δεν γινεταιιι.....χαχα

ευχαριστω πολυ

 

 

3 μέρες?!  :o Μια χαρά είσαι... εγώ περίμενα 5 μήνες! Μεγειά! Καλορίζικο και καλόπαιχτο!

 

Λοιπόν... διάβασε το manual, επειγόντως! Θα σου λύσει τις περισσότερες απορίες. Έχουμε πει... θέλει υπομονή για να το ρυθμίσεις όπως πρέπει, αλλά όταν τα καταφέρεις... γ@μ@ει!

Δες στο βιβλιαράκι για έννοιες όπως XTalk (Crosstalk), Threshold, ReTrigger, Sensitivity, κλπ.

 

Γενικά με το X-Talk μπορείς να ρυθμίσεις τα "άκυρα" χτυπήματα που δημιουργούνται από δονήσεις, πχ. να χτυπάς snare και να ακούγεται και το tom. Καλό θα ήταν να επιλέξεις τιμές < 7. Αυτό είναι λίγο παλούκι (μου έφαγε την περισσότερη ώρα  :P).

 

Το Threshold σου λέει πόση δύναμη χρειάζεται για να ακουστεί ένας ήχος. Χαμήλωσε το για να πιάνεις τα πολύ ελαφρά χτυπήματα, αλλά να το έχεις πάνω από 4 για να μην έχεις αυτά τα "αλλεπάλληλα" που λες χτυπήματα χωρίς καν να αγγίζεις το pad. Αν βάλεις μεγαλύτερες τιμές, θα θέλει περισσότερη δύναμη για να ακουστεί ο ήχος.

 

Το Retrigger σου λέει πόσο γρήγορα επεξεργάζεται το module τα επαναλαμβανόμενα χτυπήματα σε ένα pad σε msec. Πχ αν κάνεις ένα γρήγορο roll και δεις ότι χάνει χτυπήματα δοκίμασε να χαμηλώσεις την τιμή του Retrigger.

 

Το sensitivity είναι η ευαισθησία. Μοιάζει κάπως με το Threshold. Ρύθμισε το έτσι ώστε όταν το χτυπάς σιγά να ακούγεται σιγά, όταν το χτυπάς δυνατά να ακούγεται πιο δυνατά,κλπ. (πχ αν βλέπεις ότι δεν πιάνει τα πολύ ελαφριά χτυπήματα και χρειάζεται πολύ δύναμη για να αλλάξει ο ήχος και να ακουστεί δυνατά, μεγάλωσε την τιμή του Sensitivity). Σε αυτό θα σε βοηθήσουν και κάτι μπάρες που ανάβουν πάνω δεξιά στην οθόνη του module όταν χτυπάς ένα pad. Ρύθμισε το έτσι ώστε να πιάνει τα ελαφρά χτυπήματα, αλλά οι μπάρες να "τερματίζουν" μόνο όταν το χτυπάς δυνατά.

 

Το DM10 έχει πραγματικά απεριόριστες δυνατότητες, μπορείς να κάνεις τα πάντα με αυτό... αλλά θέλει ψάξιμο! Για αρχή κάνε τον κόπο και διάβασε το βιβλιαράκι... και σιγά σιγά μπορείς να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με τις ρυθμίσεις.

 

Για το άλλο που λες ότι δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το Write Protection, με τον τρόπο που περιγράφεται στο manual.

 

NOTE: Out of the box, the DM10 module is write-protected, so you will be unable to save any changes

you make to the Kits, Instruments, Sequences, etc. To turn write protection off:

1. Press UTILITY.

2. Press SYS (F4).

3. Press O/S (F3).

4. Press MEM (F4).

5. Press VALUE DOWN or move the VALUE DIAL counterclockwise until the "WriteProt" field

says "OFF."

6. Press DRUM KIT to return to the main page.

 

 

Για ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι πως μενουμε Πατρα και δεν το βλεπω να μπορουμε να τα ακουσουμε πουθενα ωστε να κρινουμε

 

 

 

υπάρχει ο dealer στην πάτρα που φέρνει τα roland.μπορείτε εκεί να ρίξετε μια ματιά για τα roland τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ και που αφιερωσες χρονο για να με βοηθησεις!!!νομιζω θα με βοηθησουν αρκετα ολα αυτα που μου λες....για αρχηηη...... :P χαχαχα ...η μεγαλη βλακεια ειναι οτι δεν εχω τελειωσει με τα αγγλικα και δεν ειμαι σε θεση να μεταφρασω ολο το βιβλιο και να το ρυθμισω... :S :P αλλα θα δω τι θα κανω...τουλαχιστον με ενθαρυνεις χαχα γιατι ειχα απελπιστει λιγο με ολα αυτα που μου εκανε.... :P ... θα προσπαθησω παντως να το αρχισω σιγα σιγα και αν ειναι θα ξανα ειδοποιησω...τωρα που βρηκα το forum  :P χαχαχα

ευχαριστω και παλι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου