Προς το περιεχόμενο

αν ήσουν δισκογραφική...


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι μπορούμε να κάνουμε μία online δισκογραφική (δεν είναι θέμα τεχνολογικών γνώσεων). Το ερώτημα είναι εάν θα είναι βιώσιμη ή όχι...εκτός εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σε όλες αυτές τις σελίδες...

 

Ναι, θα θέλαμε... (λεπτή ειρωνική διάθεση με φιλικές παραφυάδες)

 

Είναι επακριβώς θέμα τεχνολογικών γνώσεων και κατάλληλης / έγκαιρης αξιοποίησής τους. Το bandcamp δεν θα μπορούσε να έχει υπάρξει πριν τις τεχνολογίες streaming, ούτε υπάρχει κανένας άλλος στο κόσμο με τόσο κατασταλαγμένη εφαρμογή για streaming video από το youtube. Μάλιστα, η πιθανότητα να είναι βιώσιμη ή όχι, εξαρτάται επίσης αυτό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

 

Θεωρώ π.χ. το bandcamp (γεια σου Fleamail) την de-facto υλοποίηση σύγχρονης αντίληψης για το τι μπορεί να είναι μία δισκογραφική εταιρεία, και θα ήμουν πολύ υπερήφανος αν το είχα κάνει.

 

 

 

Νομίζω πως τόσο εσύ όσο και πολλοί άλλοι εδω μέσα έχουν μια κάπως διαστρεβλωμένη εικόνα του τι είναι μια δισκογραφική εταιρία....ή καλύτερα περιορίζετε τον ρόλο της στην προώθηση και διανομή του υλικού της (επί πληρωμή ή δωρεάν, σε υλική ή ηλεκτρονική μορφή κλπ κλπ), ρόλος υπαρκτός αλλά κομμάτι (μικρό) ενός μεγαλύτερου και σπουδαιότερου όλου....

 

Δυστυχώς την ίδια διστρεβλωμένη εικόνα φαίνεται πως είχαν για τον ρόλο τους και οι ίδιες οι εταιρίες (ανεξάρτητες και εξαρτημένες) τα τελευταία χρόνια και έχουμε φθάσει σε αυτό το τέλμα γύρω από την μούσική βιομηχανία (πράγμα που όπως είπα προσωπικά το βρίσκω αντιστρόφως ανάλογο από τις προσδοκίες που δημιούργησαν πριν κάποια χρόνια το διαδίκτυο και οι νέες τεχνολογίες).  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τόσο εσύ όσο και πολλοί άλλοι εδω μέσα έχουν μια κάπως διαστρεβλωμένη εικόνα του τι είναι μια δισκογραφική εταιρία....ή καλύτερα περιορίζετε τον ρόλο της στην προώθηση και διανομή του υλικού της (επί πληρωμή ή δωρεάν, σε υλική ή ηλεκτρονική μορφή κλπ κλπ), ρόλος υπαρκτός αλλά κομμάτι (μικρό) ενός μεγαλύτερου και σπουδαιότερου ρόλου....

 

Δυστυχώς την ίδια διστρεβλωμένη εικόνα φαίνεται πως είχαν για τον ρόλο τους και οι ίδιες οι εταιρίες (ανεξάρτητες και εξαρτημένες) τα τελευταία χρόνια και έχουμε φθάσει σε αυτό το τέλμα γύρω από την μούσική βιομηχανία (πράγμα που όπως είπα προσωπικό το βρίσκω αντιστρόφως ανάλογο από τις προσδοκίες που δημιούργησαν πριν κάποια χρόνια το διαδίκτυο και οι νέες τεχνολογίες).  

 

Δεν συμφωνώ ότι η εικόνα που έχω είναι διαστρεβλωμένη (υπαινιγμός: μήπως είναι η δική σου;). Στο παρελθόν ίσχυαν αυτά που αναφέρεις και σε παλαιότερες συζητήσεις τα είχα αναγνωρίσει και τιμήσει... ΟΜΩΣ στις μέρες μας δεν με ενδιαφέρει να αναγνωρίσω κανέναν άλλο ρόλο στις δισκογραφικές εταιρείες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επακριβώς θέμα τεχνολογικών γνώσεων και κατάλληλης / έγκαιρης αξιοποίησής τους.

Δεν εννοούσα αυτό...τις τεχνολογικές γνώσεις εάν δεν τις έχεις, τις αγοράζεις, νοικιάζεις...πές το όπως θέλεις.

 

Μάλιστα, η πιθανότητα να είναι βιώσιμη ή όχι, εξαρτάται επίσης αυτό.

Σωστά, επίσης από αυτό...αλλά κυρίως από το κοινό σε συνδιασμό με το προϊόν.

Εσύ και εγώ, έχουμε δεί πολλές τεχνολογίες (καταπληκτικές), με πολύ καλό-πρωτοποριακό  προϊόν...που δεν συγκίνησαν το κοινό και χάθηκαν στο χρόνο...Μία από αυτές το cdi της Philips ας πούμε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν συμφωνώ ότι η εικόνα που έχω είναι διαστρεβλωμένη (υπαινιγμός: μήπως είναι η δική σου;). Στο παρελθόν ίσχυαν αυτά που αναφέρεις και σε παλαιότερες συζητήσεις τα είχα αναγνωρίσει και τιμήσει... ΟΜΩΣ στις μέρες μας δεν με ενδιαφέρει να αναγνωρίσω κανέναν άλλο ρόλο στις δισκογραφικές εταιρείες.

 

...δηλαδή αναγνωρίζεις την λάθος ρότα και δηλώνεις πρόθυμος να την ακολουθήσεις ή ακόμη και να την υπηρετήσεις (σε μια κάπως πιο βελτιωμένη με βαση τα δικά σου στάνταρτς , εκδοχή).

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δηλαδή αναγνωρίζεις την λάθος ρότα και δηλώνεις πρόθυμος να την ακολουθήσεις.

 

Εντάξει, όχι πρόθυμος να την ακολουθήσω, αλλά σίγουρα πρόθυμος να την παρακολουθήσω περιμένοντας να δούμε ποιος είναι ο αντίλογος (της αγοράς). Δεν είμαστε όλοι μας υποχρεωμένοι να παρακολουθούμε την αγορά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εντάξει, όχι πρόθυμος να την ακολουθήσω, αλλά σίγουρα πρόθυμος να την παρακολουθήσω περιμένοντας να δούμε ποιος είναι ο αντίλογος (της αγοράς). Δεν είμαστε όλοι μας υποχρεωμένοι να παρακολουθούμε την αγορά;

 

δεν ξέρω.....είμαστε?

 

Δε νομίζω πως η έως τώρα πορεία της μουσικής βιομηχανίας (αυτής που ελπίζω να μας ενδιαφέρει) δείχνει προσήλωση στους νόμους της αγοράς και σε μαθηματικά οικονομικά μοντέλα.....μάλλον το αντίθετο.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω.....είμαστε?

Εάν δεν είμαστε...τότε πρέπει να είμαστε εμείς η αγορά...Πόσοι τυχεροί, πρωτοπόροι υπάρχουν? και πόσοι νόμιζαν ότι είναι και απλά έχασαν τα χρήματά τους και τα όνειρά τους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν δεν είμαστε...τότε πρέπει να είμαστε εμείς η αγορά...Πόσοι τυχεροί, πρωτοπόροι υπάρχουν? και πόσοι νόμιζαν ότι είναι και απλά έχασαν τα χρήματά τους και τα όνειρά τους?

 

Υποθέτω πως για κάθε πετυχημένο πρωτοπόρο στον χώρο θα υπάρχουν χιλιάδες που πήγαν άπατοι και χάσαν λεφτά, όνειρα κλπ κλπ.....

 

....και λοιπόν???????

 

Αυτό δεν αναιρεί την σημασία ύπαρξης του ενός πετυχημένου ούτε αναιρεί την σημασία της προσπαθείας των υπολοίπων.

 

Ο τρόπος με τον οποίο προσπαθείτε να εκλογικέυσετε τα πάντα και να τα παραμετροποιήσετε, συνδυασμένος με την αδιαμφισβήτητη ευφυία σας πιθανότατα να είναι η αιτία της επαγγελματικής  επιτυχίας του καθενός στον χώρο σας....

 

Αδιαμφισβήτητη είναι επίσης η αγάπη σας για την μουσική ως συνειδητοποιημένοι ακροατές και παρατηρητές των δρώμενων στα της μουσικής.

 

αγαπητοί φίλοι ευτυχώς δεν μετριούντε πάντα όλα με μαθηματικά και οικονομικά μοντέλα και "σίγουρα μπίζνες πλανς" ούτε προσμετρώντας τα υπέρ και τα κατά και την βούληση της αγοράς....και η μουσική δημιουργία (και υλοποίηση της) είναι ίσως ένα από τα καλύτερα παραδείγματα. Είτε για το καλό είτε για το κακό...είτε βλέπωντας τα θαυμάσια δημιουργήματα εμπνευσμένων και αυθόρμητων ανθρώπων του χώρου είτε βλέπωντας την κατάντια στην οποία οδήγησε ο ορθολογισμός και η προσύλωση στους νόμους της αγοράς...

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που πιθανότατα θα παραμείνετε πραγματικοί μουσικόφιλοι (με κάθε καλή έννοια του όρου) και ευτυχισμένοι ερασιτέχνες μουσικοί και δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθείτε ενεργά με τα της μουσικής παραγωγής.

 

με πολύ αγάπη

 

:)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως για κάθε πετυχημένο πρωτοπόρο στον χώρο θα υπάρχουν χιλιάδες που πήγαν άπατοι και χάσαν λεφτά, όνειρα κλπ κλπ.....

 

....και λοιπόν???????

και λοιπόν...επαναλαμβάνω, ότι πρέπει αν είσαι ΠΟΛΥ πρωτοπόρος, ΠΟΛΥ τυχερός, ΠΟΛΥ μετρημένος και αρκετά άλλα πολύ για να μην καταλήξεις σαν τους πολλούς...

 

αγαπητοί φίλοι ευτυχώς δεν μετριούντε πάντα όλα με μαθηματικά και οικονομικά μοντέλα και "σίγουρα μπίζνες πλανς" ούτε προσμετρώντας τα υπέρ και τα κατά και την βούληση της αγοράς...

Θέλεις δηλ, να μου πείς, ότι στο νέο σου εγχείρημα, δεν τα έβαλες κάτω...έξοδα-έσοδα, (πιθανόν) δάνεια, επιδοτήσεις...το υπάρχον πελατολόγιό σου, το επιθυμούμενο μελλοντικό...και ξεκίνησες στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα 8)

Αυτό, είναι η αγορά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου