Προς το περιεχόμενο

Σχετικη με intonation ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την tele μου κουρδισμενη ενα ημιτονιο χαμηλοτερα σε standard κουρδισμα. Στο 12ο ταστο το intonation ειναι σωστο (ουτε sharp, ουτε flat, αλλα ακριβως). Στο 1ο ταστο ομως ειναι αρκετα sharp. Με ενδιαφερει ιδιαιτερα το τι γινεται στο 1ο ταστο, γιατι θελω να χρησιμοποιησω καπο εκει, αλλα.... Καταλαβατε. ;)

 

Τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση; Διορθωνω το intonation στο 1ο ταστο, "χαλώντας" το στο 12ο;

 

Συχγωρεστε τυχον αρλουμπες μου. Ρωταω για να μαθω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κανενα προβλημα ολες οι κιθαρες sharp ειναι στο πρωτο ταστο,αν θες τελειο Intonation σε ολα τα ταστα γυρνα το στο πιανο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ολοι οσοι χρησιμοποιουν καπο ειναι sharp ή φροντιζουν να κουρδισουν flat την κιθαρα τους ετσι ωστε να ερθει στα ισα του το intonation με το καπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι ψηλό το nut σου. Το κάνει σε όλες τις χορδές το ίδιο?

 

+1

 

Τι κουρδιστήρι χρησιμοποιείς για να φτιάξεις intonation? Ένα stobe ίσως είναι απαραίτητο αν έχεις "σοβαρές" απαιτήσεις.

 

Και, για να είμαστε πραγματικά "σοβαροί" καλό θα ήταν να τσεκάρεις το intonation όχι μόνο στο δωδέκατο αλλά και σε άλλα τάστα (π.χ. στο 5ο και το 17ο κλπ). Δεδομένης της κατασκευής των τάστων της κιθάρας σίγουρα θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις, κουρδίζοντας λίγο flat/sharp κάποιες χορδές ώστε να ακούγονται, για παράδειγμα, όσο περισσότερες συγχορδίες γίνεται σωστά.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου