Προς το περιεχόμενο

Fender Factory Tour....1959...


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια κουβέντα που είχα με τον Ηλία Ζάικο, του είχα αναφέρει ότι έχω αξιωθεί να πιάσω στα χέρια μου 2 60'ς Stratocasters που πέραν του mojo oυδεμία άλλη εντύπωση μου έκαναν. Αυτός μου απάντησε διπλωματικά, ότι στην Ιταλία είχε παίξει μια 50'ς που τον έφτιαξε αλλά έχουν περάσει από τα χέρια του εξ' ίσου σπουδαίες νεώτερες κιθάρες. Τελικά μήπως οι σημερινές είναι εξίσου καλές ή καλύτερες μ' αποτέλεσμα στη σύγκριση με τις original να μην γέρνει η ζυγαριά τόσο υπέρ τους?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατασκευαστικα οι σημερινες ειναι ΠΟΛΛΕΣ κλασεις ανωτερες μια και μονο οταν ...απορυθμιζεται ο CNC Router ....υπαρχουν ατελειες,αυτο ειναι λογικο αλλωστε μια και οι παλιες φτιαχνονταν με το χερι,τα σχεδον ανυπαρκτα neck gaps της εποχης μας (μονο σε καποιες μεξικανικες τα εχω δει τα τελευταια 2-3 χρονια) το αποδεικνυουν αυτο.

 

Το ιδιο συμβαινει και με τους μαγνητες,οι σημερινοι ειναι ολοι ιδιοι ενω οι vintage ειναι all over the place,για αυτο και υπαρχουν vintage κιθαρες που ακουγονται ψοφιες και vintage κιθαρες που σκοτωνουν....(ειδικα αν σου τυχει παλια Fender με καλους παλιωμενους μαγνητες την κανεις λαχειο....αλλα λαχειο ειναι και να σου τυχει... ;))

 

Το ιδιο συμβαινει και με τους παλιους Fender ενισχυτες....αλλοιως ακουγεται ο twin που εφτιαξε ο ....Χουλιο που εβαζε ακριβως οσο καλωδιο χρειαζονταν και αλλοιως ο twin του Γκοναζλες που αμολαγε...καλουμπα... ;D

 

Γενικα η Fender στην εποχη μας φτιαχνει σαφως τις καλυτερες κιθαρες που εφτιαχνε ποτε με εξαιρετικα εντυπωσιακο consistency για μαζικη γραμμη παραγωγης.

 

Αυτο βεβαια το γνωριζουν μονο οσοι ΟΝΤΩΣ ειχαν/εχουν παλιες Fender.... ;D

 

Στο CS τα προσεχουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα,ειδικα τα τελευταια χρονια.

 

Γενικα παρακολουθουν τα φορουμ και μαθαινουν απο τα λαθη τους και τα παραπονα των πελατων.  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό βίντεο!

 

Πάντως δεν παίρνουν κανένα μέτρο προστασίας (ειδικά στα βαψίματα)!

...εκτός από έναν τύπο που φοράει μάσκα......θαλάσσης!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν παίρνουν κανένα μέτρο προστασίας (ειδικά στα βαψίματα)!

 

Ι love the smell of nitro in the morning!.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παρακολουθουν τα φορουμ και μαθαινουν απο τα λαθη τους και τα παραπονα των πελατων.  

 

Αυτο ειναι αληθια ,ειδικά  με τον μεγαλο ανταγωνισμό σήμερα

 

Ι love the smell of nitro in the morning!.... ;D

με ζεστό καφε , super ...εστω και ακαπνος ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ζεστό καφε , super ...εστω και ακαπνος

 

ΩΧ....ουτε καφε πινω (πινω ομως τονους τσαγιου,μετραει? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει οτι θα μπόρεσες να πάρεις μέρος σε ενα coffee &cigarettes  ;D

 

Jarmushiκος  ;D

 

ολο off topic σήμερα , εφυγα

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ψιλό-όφτόπικ, αλλά χτες το βράδυ που σέρφαρα γενικά και αόριστα, έπεσε το μάτι μου στο site ''glass door'' όπου υπάλληλοι μπορούν να εκφράσουν ανώνυμα τις απόψεις τους για την εταιρία στην οποία εργάζονται. Στην fender γενικότερα φαίνεται να υπάρχει ένα καλό κλίμα (με κάποιες προτροπές βελτίωσης), σε αντίθεση με την Gibson όπου διάβασα τα χειρότερα -σύμφωνα με το συγκεκριμένο site πάντα- δεν ξέρω ποιά είναι η άποψή σας γι'αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου