Προς το περιεχόμενο

DIGITECH RP-355 VS BOSS ME-25


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς το πάταγε ακριβώς? με 3η, 4η? Άνοιγμα από φανάρι, ήταν και δίπλα δίπλα, λες, εγώ νόμιζα οτι το me-25 θα είχε φάει κανα 2 κολώνες από το Korg.

Φαντάζομαι ότι είναι αστεϊσμός αυτό...

 

Όταν λέω το πάταγε εννοώ το ότι ήταν καλύτερα τα preset και ότι με ίδια κιθάρα το Korg έδινε καλύτερα Od, καλύτερα Mod στο 90%... Τι δεν καταλαβαίνεις? Δεν συνέκρινα τον κώδικα που έχουν στις πλακέτες τους, απλά το ηχητικό αποτέλεσμα... Όπως λες και εσύ αν το Iphone δεν κολλάει και το Androyd κολλάει δεν χρειάζεται να συγκρίνω κώδικες για να δω ποιο προτιμώ... Και σε 2 κιθάρες δεν συγκρίνω τον κώδικα του CNC για να δω ποιο κάνει το routarisma με λιγότερες στροφές και άρα με περισσότερη ακρίβεια, ούτε τον κώδικα του ρομποτικού που τυλίγει μαγνήτες για να δω διαφορά... ΑΚΟΥΩ ποιο μου αρέσει καλύτερα... Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι?

 

Είναι πιο δύσκολο. Φαντάσου οτι καθένα απο δαύτα έχει τουλάχιστον 4x10x3x3x10 παραμέτρους ( ~ 3600), και θέλεις μήνες δοκιμών και συμβίωσης πριν κατασταλλάξεις. Το ίδιο και με άλλες συσκευές-κομπουτερ (π.χ. φωτ μηχανές-κάμερες, κτλ, είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις με μια-δύο στιγμές συμβίωσης). Το θέμα δεν είναι αν σου κάθεται με την πρώτη, το θέμα είναι αν το μόντελινγκ είναι ακριβές και αν σου δίνει την δυνατότητα να φτιάξεις τον ήχο σου όπως θές.

Προσωπικά στο me-25 έχω ανακαλύψει ένα bug στο Harmonist, αλλά μου πήρε μήνες μέχρι να το βρώ. Φαντάζομαι παρεμφερή τεχνολογία θα έχει και το vox/digitech/korg κτλ. Το θέμα είναι ποιός έχει καλύτερο/πιστότερο/ανοιχτότερο modeling. Δεν νομίζω οτι υπάρχει ήχος που να μην μπορείς να φτιάξεις στο περίπου με κάποιο από όλα αυτά.

 

Βασικά τα κομπουτερ είναι απίστευτα πολύπλοκα μηχανήματα, για να μπορούν να κριθούν "με το αυτί/μάτι/κτλ" μέσα σε λίγες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω κι εγω τη δικια μου εμπειρια...ειχα boss gt-8 και korg ax3000g για αρκετο διαστημα (την Korg την ειχα δανειστει για 1 χρονο απο εναν φιλο μου που ειχε παει στρατο) και τις δουλεψα παρα πολυ και τις 2...στα εφε κλπ μου αρεσαν και οι 2 και ειναι καθαρα θεμα γουστου ποια θα διαλεξεις oσον αφορα αυτη την παραμετρο αλλα κατ'εμε στα drive η Korg ειναι μακραν καλυτερη της Boss. Moυ αρεσει τοσο πολυ η συγκεκριμενη πεταλιερα της Korg που αν κι εχω τo Pod X3 Live θα γουσταρα να την παρω σαν backup και οχι μονο. Ειδικα σε αυτη την τιμη που πωλειται δεν υπαρχει αλλη επιλογη, αγορα με κλειστα ματια που λενε ;)

 

funky_bassman +1

 

Οσον αφορα το θεμα μας, oσες boss εχω δοκιμασει μου εβγαζαν παντα μια πλαστικιλα-ξεραιλα στον ηχο, αντιθετα τα τελευταια μοντελα της digitech ειναι καταρχας σαφως ανωτερα απο τα παλιοτερα και επιπλεον ηχητικα ειναι καπως πιο ζεστα, αν μπορουμε να το πουμε ετσι, απο αυτα της boss γι'αυτο και προτεινα την RP-355 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το boss me-25 δεν κάνει πουθενά 150 ευρώ. Στο site που παρέθεσες κάνει 190.

(συμφέρει να το πάρεις από ελλάδα + κάνεις και νέους φίλους + γνωρίζεις κόσμο)

 

όταν ειχα ανεβάσει το θέμα....αυτή ηταν η τιμή....για την ακρίβεια 148€ ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ειχα ανεβάσει το θέμα....αυτή ηταν η τιμή....για την ακρίβεια 148€ ;)

 

ή το κομάτι που είχες βρεί ήταν μεταχειρισμένο, ή οι άνθρωποι του site είχαν κάνει λάθος στην τιμή, ή τα πετάλια της Boss παίρνουν αξία με τον καιρό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται εμπόριο οι τιμές αυξομειώνονται με διάφορους παράγοντες

 

Στο ίδιο εμπόριο στο οποίο αναφέρεσαι, έχει παρατηρηθεί, οτι σπάνια αυξάνονται οι τιμές σε προϊόντα τεχνολογίας, και δη σε κομπούτερς όπως είναι τα εν λόγω μηχανήματα για τα οποία συζητάμε.

 

Απόδειξη είναι το παραπάνω Korg, για το οποίο πόσταραν πριν οι φίλοι, το οποίο και σαφώς ήταν (είναι μοντέλο του 2006-) μια-δύο κατηγορίες πάνω από τα εν λόγω μοντέλα boss me-25 και digitech rp335, και το οποίο είχε πρωτολανσαριστεί στα 400 δολάρια και σήμερα φυσικά η τιμή του έπεσε κάτω στα 160 ευρώ.

 

Σε αυτό το review του 2007

http://www.musicradar.com/gear/all/guitars/fx/multi-fx/ax3000g-20492/review

συγκρίνουν το Korg με το BOSS’s GT6 και DigiTech’s RP400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που συζητάμε εδώ προέρχονται πάντα από "σούπερ μάρκετ" τις Ευρώπης και όπως και στο carrefour υπάρχουν καμία φορά προϊόντα κράχτες  ;)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που συζητάμε εδώ προέρχονται πάντα από "σούπερ μάρκετ" τις Ευρώπης και όπως και στο carrefour υπάρχουν καμία φορά προϊόντα κράχτες  ;)

 

οκ, αλλά ποτέ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μοντέλα.

Δεν θυμάμαι καμία π.χ. φωτογραφική μηχανή στα 8mpixels όταν πρωτοβγήκαν να έχει κάτω από 300 ευρώ, ούτε καμια ψηφιακή videocamera κάτω από 1000, ούτε καμια 32άρα τηλεόραση κάτω από 1000. Οι "κράχτες" βγαίνουν (1-2-3) χρόνια μετά το πρώτο λανσάρισμά τους, όταν πλέον είναι παροχυμένοι σαν τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου