Προς το περιεχόμενο

συνδεσμολογίας πρόβλημα 2.1- ΣΦΥΡΙΓΜΑ


zeromancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.Πρώτα απ όλα πριν ανοίξω θέμα έκανα ένα search για να βρω ο,τι υπήρχε αλλά δεν με βοήθησε,οπότε....πάμε

Έχω φτιάξει ένα pedalboard και έχω ένα μικρό πρόβλημα.όταν βάζω σε λειτουργία το distortion ακούγεται ένα σπαστικότατο σφύριγμα, όχι όταν παίζω-καλύπτεται από τον ήχο- όταν κρατάω την κιθάρα.

τα πετάλια από μόνα τους δεν δίνουν αυτό το σφύριγμα, μόνο όταν είναι συνδεδεμένα όλα στο PB.

Η σειρά είναι η εξής: κιθαρα :P-volume pedal (little alligator)-wah (cry b.)-overdrive/distortion1 (tube factor)-distortion2 (EMMA)-Eq (MXR6)- whammy-ενισχυτης

στο Loop (αν και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από εκεί το πρόβλημα): delay (EHX hazarai)-EHX flanger (Hoax) - loop station (boss RC 50)

έχει κανεις καμία ιδέα? τι λέτε να κάνω...α ξέχασα. άλλαξα τα καλώδια που συνδέουν τα distortions αλλα τιποτα.ΛΟΙΠΟΝ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απομακρυνσου απο τον ενισχυτη ή αλλαξε μαγνητες αλλη λυση δεν υπαρχει. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απομακρυνσου απο τον ενισχυτη ή αλλαξε μαγνητες αλλη λυση δεν υπαρχει. 

 

+1908 (ΗΡΑΚΛΑΡΑ)

 

η tele μου τω καιρω εκεινω που φορουσε τους μαμαμαγνητες την εβαλα καποτε σε ενα soldano απιστευτο μηχανημα μα δε καταφερα ποτε να την ακουσω διοτι το σφυριγμα ηταν απαλευτο. επισης καπως ετσι μας εκανε τα @@ zeppelin ο Blackmore υιος στο live των over the rainbow στη Θεσσαλονικη εφετος. αλλαξε μαγνητες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια gibson standard ειναι δεν νομιζω να φταινε οι Burstbucker Pro..αλλωστε μου το κανει και με αλλες κιθαρες που εχω οπως μια van halen wolfgang..δλδ δεν παιζει να ειναι θεμα γηωσης?

+1908 (ΗΡΑΚΛΑΡΑ)

 

η tele μου τω καιρω εκεινω που φορουσε τους μαμαμαγνητες την εβαλα καποτε σε ενα soldano απιστευτο μηχανημα μα δε καταφερα ποτε να την ακουσω διοτι το σφυριγμα ηταν απαλευτο. επισης καπως ετσι μας εκανε τα @@ zeppelin ο Blackmore υιος στο live των over the rainbow στη Θεσσαλονικη εφετος. αλλαξε μαγνητες.....

 

οσο να πεις η tele δεν ειχε humbucker μαγνητες(φανταζομαι) οποτε λογικο ειναι ενας καποιος θορυβος...(εκτος αν ειχες dimarzio πανω οποτε οκ :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update....ξαναφτιάχνοντας  την αλυσιδα απο την αρχή βάζοντας ένα-ένα τα πετάλια και δοκιμάζοντας αν ακούγεται κάποιο σφύριγμα είδα οτι το  πρόβλημα αρχίζει όταν συνδέω το volume pedal(ακομα και χωρις να ειναι συνδεδεμενο με την ΚΙΘΑΡΑ,οποτε δεν παιζει να ειναι απο μαγνητες)...εχει κανεις καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειχα σκεφτει αυτο και δν ηξερα καν οτι εχει σημασια....

σε ευχαριστω πολυ..οντως με 1spot το τροφοδοτω..με το που παω σπιτι το τσεκαρω.ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου