Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά σε ενισχυτή κιθάρας, τι πρέπει να προσέξω?


Tomy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω την κακή συνήθεια να παίζω σε "ungodly hours" που θα έλεγαν οι φίλοι μας οι Άγγλοι, αναγκάζομαι συχνά να χρησιμοποιώ ένα σετ ασύρματα ακουστικά που είχα πάρει πριν μερικά χρόνια γιατί αλλιώς πρέπει να έχω την ένταση στο 1 και τα βρώμικα καθαρίζουν υπερβολικά :(

 

Μερικές ερωτήσεις:

1) Μπορώ να δημιουργήσω πρόβλημα στα ακουστικά αν βγάζω υψηλό volume απο τον ενισχυτή? (σημείωση οτι χρησιμοποιώ το headphone out και όχι το line out, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)

2) Κερδίζω κάτι άλλο αν παίζω απο ακουστικά? Γενικά αν τα συνδέσω σε PC και δοκιμάσω να παίξω τραγούδια παρατηρώ οτι τείνουν να έχουν καλύτερη ποιότητα ήχου απο το να παίζω μουσική με ηχεία, αλλά στον ενισχυτή χάνω λίγο στα μπάσα που ακούγεται σαν να "μπουκώνει" όταν έχω αρκετό μπάσο στο παίξιμό μου σε αντίθεση με οταν παίζω χωρίς τα ακουστικά συνδεδεμένα

3) Που μπορούμε να βρούμε κι άλλα ασύρματα ακουστικά σε λογική τιμή (30-40€ max)? Στον thomann βρίσκω μόνο ενσύρματα που δεν με βολεύουν καθόλου (πόσα καλώδια να έχω πάνω μου ο άνθρωπος?  ???)

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου