Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,

 

Πρόσφατα απέκτισα μία κεφαλή VHT Pitbull και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζομαι σταθεροποιητή τάσης (κάτι σαν UPS νομίζω είναι, δεν ξέρω...) για να μην φοβάμαι τα παιχνίδια που κάνει συχνά η ΔΕΗ εδώ πέρα.

 

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και ποστάρετε μου 2-3 links με μοντέλα να αγοράσω αν είναι δυνατόν.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σταθεροποιητής θα προστατεύσει τον ενισχυτή από διακυμάνσεις της τάσης της ΔΕΗ, υπερτάσεις, κεραυνούς και αρμονικές του δικτύου. Δεν είναι ups. Το ups σταθεροποιεί την τάση αλλά επίσης παρέχει τάση στις συσκευές ακόμη και 10 λεπτά μετά την πτώση του ρεύματος χρησιμοποιώντας μια εσωτερική μπαταρία. Η μπαταρία βέβαια χρειάζεται συντήρηση και αλλαγή κάποια στιγμή.

 

Ο vht pitbull καταναλώνει 200W ενεργού ισχύος αλλά μπορεί να ζητήσει και περισσότερο κατά την εκκίνηση, επομένως θα πρέπει να πάρεις ένα μεγαλύτερo σε watt σταθεροποιητή.

Η φαινόμενη ισχύς του σταθεροποιητή μετράται σε VA. Ομως 1000VA μεταφράζονται για παράδειγμα, σε κάποιο καλό έως μέτριο δίκτυο, ως 700W ενεργού ισχύος (ή και  λιγότερο).

 

Δες τις παρακάτω λύσεις:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152

 

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18630&cat=319&page=1

 

ή καλύτερα, ρώτησε και σε κατάστημα ηλεκτρονικών κι ηλεκτρολογικών(θα τους έχουν και φθηνότερα)

http://www.pc-modding.gr/fanos_ban.swf

http://www.tele.gr

 

Τα προϊόντα του καταλόγου της tele.gr, τα φέρνουν πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών και κάνουν και προσφορές. Ρώτησε στην περιοχή σου σε καποιο σχετικό κατάστημα για σταθεροποιητή 1000VA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εγω εχω εδω και 3 χρονια εναν TELE (που στην ουσια ειναι Kebo, εχουν και site με αρκετες πληροφοριες) SAVR-1000 που βαζω πανω τους marshall μου (JVM410, DSL50, TSL60 και εχω δοκιμασει εως και 2 ταυτοχρονα χωρις προβλημα) και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο την αποδοση του.

Ακομα και στο κατα καιρους ΕΛΕΙΝΟ ρευμα (εχω δει και ταση στα 187...οπως και τα 240...εχουμε ολη η γειτονια ενα μετασχηματιστη της ΔΕΗ που καθε 2 μηνες χαλαει και ολο τον επισκευαζουν απο τον καιρο της γιαγιας μου) του σπιτιου μου το κραταει σταθερο στα 230 που βγαζει. Εχει και led με ενδειξεις του ρευματος της ΔΕΗ και τι τραβαει και ποσο δινει το μηχανημα ανα πασα στιγμη.

 

Ενα που να προσεξεις ειναι την διαφορα με τα relay και τα servo, μου εχουν πει οτι τα servo ειναι πιο ακριβειας στης αλλαγες του ρευματος που στην περιπτωση του λαμπατου ειναι καλυτερο να υπαρχει.

Βεβαια αυτο αν ειναι κανενας πιο γνωστης εδω μεσα δεν ειναι κακο να μας το αναλυσει :)

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι ακομα, τον παραπανω σταθεροποιητη τασης της APC δεν θα τον προτεινα τον εχω στα pc μου (η μαλλον τον ειχα) αλλα ανεβαζει ατσαλα το ρευμα και καμια φορα και πανω απο το ρυθμισμενο πχ αν στα 230 το πεταει και στα 240.

 

Ισως φταει το δικο μου αλλα απο οτι καταλαβα ειναι relay τυπου οποτε καλυτερα τον tele κατα την γνωμη μου.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι ακομα, τον παραπανω σταθεροποιητη τασης της APC δεν θα τον προτεινα τον εχω στα pc μου (η μαλλον τον ειχα) αλλα ανεβαζει ατσαλα το ρευμα και καμια φορα και πανω απο το ρυθμισμενο πχ αν στα 230 το πεταει και στα 240.

 

Όλοι οι φτηνοί σταθεροποιητές τέτοια προβλήματα έχουν. Δεν είναι γρήγοροι σε απότομες διακυμάνσεις και πιο πιθανό είναι να κάνουν ζημιά σε ένα μηχάνημα παρά καλό.

Αν για παράδειγμα το δίκτυο είναι στα 190V και ο σταθεροποιητής βρίσκεται μια χαρά στα 230V όπως πρέπει να είναι και ξαφνικά έρθει απότομα το δίκτυο στα πχ 220V τότε ο αργός σταθεροποιητής θα πάει, για ένα μικρό χρονικό διάστημα πολύ παραπάνω από ότι πρέπει, μέχρι να έρθει στα 230V.

 

Τα ups συνήθως δεν σταθεροποιούν την τάση του δικτύου. Αν συμβαίνει αυτό έχουν και σταθεροποιητή μέσα και συνήθως είναι λίγο ακριβά.

 

Δυστυχώς για να πάρεις καλό μηχάνημα πρέπει να τα δώσεις, πχ Furman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως αυτο εκανε αυτος της APC καλος ισως για pc (τον ειχα χρονια πανω ποτε δεν μου εκανε προβλημα με το pc) αλλα για λαμπατο μηχανημα που οι λαμπες ειναι πιο ευπαθης δεν τον προτεινω.

 

Αντιθετα ο TELE κανει συνεχως μικρορυθμισεις και ποτε δεν ξεπερνα το +- 1% οποτε ειναι ιδανικος για λαμπατους.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως αυτο εκανε αυτος της APC καλος ισως για pc (τον ειχα χρονια πανω ποτε δεν μου εκανε προβλημα με το pc) αλλα για λαμπατο μηχανημα που οι λαμπες ειναι πιο ευπαθης δεν τον προτεινω.

 

Αντιθετα ο TELE κανει συνεχως μικρορυθμισεις και ποτε δεν ξεπερνα το +- 1% οποτε ειναι ιδανικος για λαμπατους.

Αντίθετα με τα ψηφιακά κυκλώματα, οι λάμπες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές στις αυξομειώσεις της τάσεως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, οι tele servo και relay είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά αξίζουν τα λεφτά τους. Εχω βάλει το μοντέλο των 5000VA σε μοτέρ αντλίας και δουλεύει γρήγορα και καλά.

Οι APC είναι switching τύπου, δηλαδή έχουν μικροεπεξεργαστή, ανορθωτή με τρανζίστορ και inverters σε ένα πακέτο χωρίς όμως να έχουν μεγάλους μετασχηματιστές. Ο μικροεπεξεργαστής ρυθμίζει την τάση αλλάζοντας την περίοδο και χρόνο διακοπής των τρανζίστορ.

Από την άλλη, οι servo σταθεροποιητές έχουν έναν μεγάλο(έως τεράστιο) αυτομετασχηματιστή πηνίου στο εσωτερικό τους. Η αναλογία μετασχηματισμού (1:1, 1:0,5, 1:1,2 κλπ) ελεγχεται από ένα μοτέρ(servo) που δέχεται εντολές από ένα μικροεπεξεργαστή. Η απόκρισή του είναι πιο ομαλή διότι τα πηνία του αυτομετασχηματιστή εξομαλύνουν εξ ορισμού αρκετές διακυμάνσεις κι αρμονικές του ρεύματος και της τάσης.

Οι relay σταθεροποιητές βασίζονται σε μετασχηματιστές με πολλά τυλίγματα κι ακροδέκτες(taps) και ηλεκτρονόμους(relays, "ρελέ"). Tα ρελέ ανοίγουν ή κλείνουν τις επαφές τους (που συνδέονται με τα τυλίγματα του μετασχηματιστή) ανάλογα με τις εντολές ενός μικροεπεξεργαστή που μετρά και συγκρίνει τις τάσεις εισόδου κι εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα με τα ψηφιακά κυκλώματα, οι λάμπες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές στις αυξομειώσεις της τάσεως.

Ε, ναι. Θεωρώ πολύ σπάνια την ανάγκη σταθεροποιητή ή κάποιας ασφάλειας δικτύου από υπερτάσεις, spikes, κτλ για ενισχυτή λυχνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου