Προς το περιεχόμενο

Καλύτερα play alongs for Drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινωντας  τα drums και μαθαινοντας τα βασικα..καποια στιγμη ο δασκαλος μου –μου εβαλε ένα κανονα ..

Ένα κανονα που ακολουθω ακομα και σημερα και που προσπαθω να περναω και στους μαθητες μου .

Ο κανονας  ελεγε ότι ανα 1 ωρα μελετης πρεπει να αφιερωνω 15 λεπτα παιξιματος με μουσικη. Οτι μουσικη να  ΄ναι .

- Απλα παιξε από πανω από ότι καταλαβαινεις .. και μην δινεις πολύ σημασια στα breaks ..αλλα στα grooves.. μου ελεγε.

Στην αρχη λοιπον  προσπαθουσα να αποκρυπτογραφησω  οτι μουσικες έπεφταν στα χερια μου , γυρνωντας το διακοπτη του ραδιοφωνου μου με τα ακουστικα στα αυτια και σταματωντας σε οτιδηποτε μου εκανε εντυπωση..Απο τσιφτετελια και καρσιλαμαδες , μεχρι ροκιες των Rainbow  των Zeppelin και των Deep Purple..Επαιζα πανω σε όλα χωρις διακρισεις και παρωπιδες κατι που προτεινω επισης σε ολους εσας εκει εξω που διαβάζετε αυτό το thread . Δεν ξερουμε ποτε τι μας ξημερωνει και δεν θελουμε ποτε να μας πιασουνε αδιαβαστους.

Προς τα μεσα των 90s ξεκινησα να παιζω πανω στα λεγομενα Play alongs.

Αυτό ξεκινησε αρχικα με την πρωτη  version του  Band in a Box  στο πρωτο Pentium 1 {wowww} υπολογιστη που ειχα τοτε και επειτα  με καποια midi files..Τεχνολογικο επιτευγμα της εποχης…εκανες mute στα drums και επαιζες από πανω…SUPERWOW καταστασεις μιλαμε.

Καποια στιγμη αρχισαν να εμφανιζονται και τα πρωτα κανονικα play alongs  από την Αμερικη..Μπαντες δηλαδή που ειχαν γραψει στο studio, και απλα σου εδιναν { σε κασετα τοτε} , τη {με και χωρις}  τυμπανα version των κομματιων τους.

Αποφασισα να σας κανω μια λιστα λοιπον με τα καλυτερα Play alongs που εχουν πεσει στα χερια μου τα τελευταια 20 χρονια..και παρακαλω αν εχετε καποιο πολύ καλο play along και εσεις να  προτείνετε που δεν είναι σε αυτή τη λιστα, πιστεψτε με καλοδεχουμενο.

Η λιστα αυτή είναι προσωπικη και  ξεκιναει από το καλυτερο για αρχαριους, και προχωραει προς προχωρημενους ανεβαζοντας τη δυσκολια.

Τα τελευταια χρονια αγοραζω play alongs από αυτό το site www.sheetmusicplus.com που εχει τα παντα ,και κανει shipping στην Ελλαδα. Επισης εχει πολύ λογικες τιμες και σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Λοιπον…

1. Βerkley practice drum method.

2. Tommy Igoe groove essentials 1.0

3. The Drumset performer Βy Steve Houghton

4. Dave weckl Ultimate Vol1

5. Dave weckl Ultimate Vol 2 {Μike stern κιθαρες και John Patitucci bass}

6. Tommy Igoe Groove essentials 2.0

7. 8 men in search of a drummer {Big Band}

8. Vienna Big Band Machine. {Big band} {Πολύ καλο commercial Big Band play along.}

9. The drumset soloist Steve Houghton {Πολύ δυσκολο Jazz Play Along .Aν δεν μαθετε να κανετε σολο με αυτό..δεν θα μαθετε με κανενα.

10. For Drummers only {Big Band}

11. Afrocuban Coordination for drumset{Maria Martinez} {Σουπερ Βιβλιο που μελεταω αυτη τη περιοδο}

Και τα 3 πιο δυσκολα Play alongs που εχουν πεσει στα χερια μου..και πραγματικα μου εβγαλαν το λαδι..

12. Afrocuban Grooves for bass and drums Lincoln Goines and Robby Amen

13. Contemporary drummer +1 Dave weckl { Πολύ δυσκολο Play along με κομματια που θα σας γινουν εφιαλτης}

14. Gordon Goodwin Big Phat Band  {κολασμενο Play along που μου εχει φαει εκατονταδες ωρες ,δινοντας μου χαρές,.. αλλα και σφαλιαρες}

Εnjoy και καλα παιξιματα.

Β.Μουλακακης.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τnx φιλε Greek.To εχω σταμπαρει και ειναι στην επομενη παραγγελια μου..Εχω φαει ενα κολλημα τελευταια με τα Βig Band play along.

Ξεχασα να πω οτι οσοι σκοπευετε να ασχοληθειτε  καποια στιγμη ,η να προετοιμαστητε για το studio..Ολα αυτα τα Play alongs..οχι μονο πρεπει να τα παιξετε..αλλα και να τα γραψετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου