Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο εργαλείο, συμβουλές και απόψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καταρχάς. Είμαι στο φόρουμ εδώ και λίγο καιρό, και δεν έχω ποστάρει τίποτα, αλλά καιρός είναι.

 

Παίζω με μια Epiphone SG εδώ και αρκετό καιρό, και ήρθε η ώρα για το καινούργιο εργαλείο. Το χω λιώσει στο ψάξιμο το θέμα, και γενικά είμαι φαν των ποιό "κλασσικών" κιθάρων, και έχω έναν έρωτα με την Gibson Flying V, αλλά πριν προχωρήσω στην αγορά της (την έχω δοκιμάσει ήδη από κοντά), σκέφτηκα να ρωτήσω τους ποιο έμπειρους την γνώμη τους. Δεν είμαι σίγουρος, ως προς το αν μπορεί να αντεπεξέλθει στα πράγματα που παίζω (και στα πράγματα που θέλω να παίζω όταν αποκτήσω την κατάλληλη ικανότητα).

 

Η μουσικές μου προτιμήσεις, καθότι είμαι από τους τυχερούς που μεγάλωσε σε σπίτι μουσικών, πάνε από τα delta blues, και περνάνε από το ροκ εν ρολλ, το πανκ, την ρεγκε, τον Johnny Cash, μέχρι και το black και το death metal.

 

Τι έχετε να προτείνετε? Μπορεί να αντέξει η Flying V bluesιες ΑΛΛΑ ΚΑΙ ακραίο μέταλ? Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε? Αυτά, ξέρω, μεγάλο θέμα και πολλές απαιτήσεις αλλά θέλω μια κιθάρα καλή, που να με συντροφεύσει για καιρό, και όχι να πάρω μια μεταλοκιθάρα που σε 1 χρόνο θα χω βαρεθεί την ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Άλμπερτ πρωτοαγάπησα την V  ;D

 

Δεν ήξερα ότι και οι Μάστοντον παίζουν με τέτοια όμως, niiiiiiiice  :o

 

Στόκ είναι, ή κάστομ με μεταλλολαιμούς και μετατροπές περίεργες?

 

Δεν την πετσοκόβω την κιθάρα να βάλω active με την καμία.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καταρχάς. Είμαι στο φόρουμ εδώ και λίγο καιρό, και δεν έχω ποστάρει τίποτα, αλλά καιρός είναι.

 

Παίζω με μια Epiphone SG εδώ και αρκετό καιρό, και ήρθε η ώρα για το καινούργιο εργαλείο. Το χω λιώσει στο ψάξιμο το θέμα, και γενικά είμαι φαν των ποιό "κλασσικών" κιθάρων, και έχω έναν έρωτα με την Gibson Flying V, αλλά πριν προχωρήσω στην αγορά της (την έχω δοκιμάσει ήδη από κοντά), σκέφτηκα να ρωτήσω τους ποιο έμπειρους την γνώμη τους. Δεν είμαι σίγουρος, ως προς το αν μπορεί να αντεπεξέλθει στα πράγματα που παίζω (και στα πράγματα που θέλω να παίζω όταν αποκτήσω την κατάλληλη ικανότητα).

 

Η μουσικές μου προτιμήσεις, καθότι είμαι από τους τυχερούς που μεγάλωσε σε σπίτι μουσικών, πάνε από τα delta blues, και περνάνε από το ροκ εν ρολλ, το πανκ, την ρεγκε, τον Johnny Cash, μέχρι και το black και το death metal.

 

Τι έχετε να προτείνετε? Μπορεί να αντέξει η Flying V bluesιες ΑΛΛΑ ΚΑΙ ακραίο μέταλ? Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε? Αυτά, ξέρω, μεγάλο θέμα και πολλές απαιτήσεις αλλά θέλω μια κιθάρα καλή, που να με συντροφεύσει για καιρό, και όχι να πάρω μια μεταλοκιθάρα που σε 1 χρόνο θα χω βαρεθεί την ζωή μου.

 

Έχω παίξει με epi flying V και Gibson Faded V και ήταν πολύ βολικές κατ΄εμέ και οι δύο. 

Η gibson ήταν από τις ¨οικονομικές¨ faded που όμως είναι full μαόνι κι έχει πολύ δυνατούς μαγνήτες (496R and 500T ceramic). Ηχητικά έσκιζε την epi. Το faded φινίρισμα του μπράτσου προσωπικά με διευκολύνει για γρήγορο παίξιμο και δεν "κολλά" το χέρι όπως στα full λουστραρισμένα.

Από ήχο, η gibson μπορούσε άνετα να βγάλει clean και fat ήχο, κατάλληλο για blues. Σε Vox vc30 υβριδικό, ήταν η μόνη που ακουγόταν πραγματικά σωστά, με καλό attack, σε σχέση με ένα σωρό άλλες κιθάρες που του 'χα βάλει. Σε heavy drive κανάλι ή με boss Mt-2 metal zone, απλά γινόταν metal εργαλείο, άνετα έβγαινε το shredding.

Η standard V έρχεται με τους ίδιους δυνατούς μαγνήτες αλλά με το κλασσικό φινίρισμα.

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Flying-V/Gibson-USA/Flying-V/Specs.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου