Προς το περιεχόμενο

Δισκογραφία αγαπημενων drummer


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να παραθεσω τις δισκογραφιες τριων απο τους αγαπημενους μου drummer .

Ξερω οτι πολλοι απο εσας...θα αρχισετε τις παραθεσεις οτι ειναι σκυλαδες , δεν ειναι πραγματικοι καλλιτεχνες αλλα μηχανηματα φασον και αλλα κουλά που εχουμε ακουσει εδω περα ...  ::) αλλα εγω θα το κανω μιας και μ αρεσει να σας βλεπω να τσακωνεστε για δεδομενα θεματα.

Περα απο την πλακα..Ο λογος που το κανω  ειναι γιατι κοιτωντας ολες αυτες τις λιστες πραγματικα νοιωθω δεος απο το ποσο αληθινοι ΜΟΥΣΙΚΟΙ ειναι οι μπαγασιδες [ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ} και ποσο  ευελικτοι ειναι με το παιξιμο και την τεχνη τους . Ακουγοντας τυχαια κομματια  απο την δισκογραφια και των τριων ανα τα χρονια, δεν επαψαν ποτε να μου διδασκουν μουσικοτητα,προσαρμοστικοτητα και αγαπη για την μουσικη γενικοτερα. Χωρις παρωπιδες και πρεπει.

Η μουσικη ειναι μια . Ειτε καλη ειτε κακη ..σαν ντραμμερ πρεπει να την αντιμετωπισουμε και να την εξιψωσουμε.

http://www.daveweckl.com/discography.htm

http://www.drstevegadd.com/discography.htm

http://www.vinniecolaiuta.com/discography.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια είναι, ούτε για σκυλάδες δεν κάνουν. Ρομποτάκια από τα Sarah Connor Chronicles.

 

:P

 

:D

 

Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Steve Gadd

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι πολλοι απο εσας...θα αρχισετε τις παραθεσεις οτι ειναι σκυλαδες , δεν ειναι πραγματικοι καλλιτεχνες αλλα μηχανηματα φασον και αλλα κουλά που εχουμε ακουσει εδω περα ...  ::) αλλα εγω θα το κανω μιας και μ αρεσει να σας βλεπω να τσακωνεστε για δεδομενα θεματα.

Θεωρείς ότι σε τιμά το παραπάνω quote; Αν ναι, κάτι δεν πηγαίνει καλά.

 

Επί του θέματος, οι drummers που αναφέρεις έγιναν γνωστοί ως session μουσικοί. Αυτό από μόνο του προϋποθέτει ότι είναι ευέλικτοι και με θαυμαστή προσαρμοστικότητα και νομίζω όλοι οι κορυφαίοι σεσιονάδες αυτού του κόσμου κινούνται στο ίδιο επίπεδο ευελιξίας ή έστω αρκετά κοντά σε αυτό.

 

Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν που να αποκαλεί σκυλά και μηχανή φασόν τον Gadd, τον Weckl και τον Colaiuta αλλά και να γινόταν κάτι τέτοιο, μήπως θα αλλάξει κάτι στην αξία ή την υστεροφημία τους; Χέ%&$κε η φοράδα στ' αλώνι αν πω σκυλά τον Gadd...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την κανουμε αυτη τη συζυτηση σε λιγες μερες φιλε Αλχημιστη?

Βλεποντας τις συνολικες απαντησεις και αποψεις?

Βαγγελης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η κουβεντα το φερνει σε αγαπημενους ντραμερ και δισκογραφια αυτων, παντα ο νους μου ερχεται σε αυτον εδω... (και σε πολλους αλλους επισης).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και στους session μουσικους υπαρχει επιπεδο προφανως. δεν ειναι το ιδιο να συνεργαζεσαι με ερικ κλαπτον, τσικ κορεα , τζο κοκερ με το να συνεργαζεσαι με τον τελευταιο σκυλα γιατι δεν εχεις το επιπεδο και την ικανοτητα σαν μουσικος να εξασφαλισεις αλλιως τα απαραιτητα και να παιζεις και καμια τζαζια καθε δυο εβδομαδες με τους φιλους σου για "την κουλτουρα" .

ντροπη να συγκρινεις τον στιβ γκαντ με με τον μεσο ορο των σεσσιον μουσικων στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντροπη να συγκρινεις τον στιβ γκαντ με με τον μεσο ορο των σεσσιον μουσικων στην ελλαδα

Επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, θα ήθελες να μου πεις πότε ακριβώς συνέκρινα τον Steve Gadd με τον μέσο Έλληνα σεσιονά;

 

Εγώ αναφέρθηκα στους "κορυφαίους σεσιονάδες αυτού του κόσμου", απλά και ξεκάθαρα. Που σημαίνει ότι μιλάω για την κατηγορία των παγκοσμίως γνωστών session players που αποτελούν σημείο αναφοράς πάνω στον τομέα τους, όχι για τον μουσικό που έχει παίξει σε 5-6 δίσκους του σωρού.

 

Λίγη προσοχή σε αυτά που διαβάζουμε παρακαλώ, δεν είναι τόσο δύσκολα στην κατανόηση...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ ρε στον βαγγ. αναφερθηκα που υπονοησε οτι οι ουεκλ και γκαντ αν ηταν στην ελλαδα θα εμπαιναν κατηγορια των "σκυλαδων" επειδη ειναι σεσιον μουσικοι. σε ενα αλλο τοπικ ειχε πει οτι

"στην ελλαδα ειμαστε εδω ενας σεσιον μουσικος ειναι το απογευμα ροκ το βραδυ τζαζ και το ξημερωμα σκυλαδικο"¨

 

και λεω οτι ειναι ντροπη να βαζει αυτους τους δυο σε αυτην την κατηγορια  ;D εξαλλου και στην ελλαδα υπαρχουν σεσιον μουσικοι που εχουν ενα επιπεδο μην τα μηδενιζουμε και ολα . αλλο σεσιον αλλο παιζω οπου μου τα σκασουνε αδιαφορωντας για το μουσικο και καλλιτεχνικο επιπεδο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelism  οραιο ποστ,και σιγουρα τροφη για σκεψη αλλα και προσωπικο ψαξιμο,αφου και στους τρεις ειδα καποια(απο τα παρα πολλα)αλμπουμ που συμμετηχαν και μου αρεσαν,ε και δεν ηξερα ποιος χτυπιωτανε στα τυμπανα..

   

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου