Προς το περιεχόμενο

Δισκογραφία αγαπημενων drummer


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λολ ρε στον βαγγ. αναφερθηκα που υπονοησε οτι οι ουεκλ και γκαντ αν ηταν στην ελλαδα θα εμπαιναν κατηγορια των "σκυλαδων" επειδη ειναι σεσιον μουσικοι. σε ενα αλλο τοπικ ειχε πει οτι

"στην ελλαδα ειμαστε εδω ενας σεσιον μουσικος ειναι το απογευμα ροκ το βραδυ τζαζ και το ξημερωμα σκυλαδικο"¨

 

και λεω οτι ειναι ντροπη να βαζει αυτους τους δυο σε αυτην την κατηγορια  ;D εξαλλου και στην ελλαδα υπαρχουν σεσιον μουσικοι που εχουν ενα επιπεδο μην τα μηδενιζουμε και ολα . αλλο σεσιον αλλο παιζω οπου μου τα σκασουνε αδιαφορωντας για το μουσικο και καλλιτεχνικο επιπεδο .

φιλε Pandev..θα σου προτεινα να διαβασεις  ξανα το thread μου ...γιατι αυτα που λες....ουδεποτε τα ειπα...και ουδεποτε τα υπονοησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τρεις είναι υπέροχοι drummers. Πολύ ωραία το είπε ο Βαγγέλης:

 

Ακουγοντας τυχαια κομματια  απο την δισκογραφια και των τριων ανα τα χρονια, δεν επαψαν ποτε να μου διδασκουν μουσικοτητα,προσαρμοστικοτητα και αγαπη για την μουσικη γενικοτερα.

 

Κατά καιρούς ακούω άλμπουμ όπως το Perpetual Motion και λέω "αυτό είναι πραγματική αντίληψη της μουσικής. αυτό είναι ο ορισμός της μουσικής". Τέτοια άλμπουμ (πολύ ορθά μού είπε ο καθηγητής μου) πρέπει να διδάσκονται σε σχολές μουσικής.

 

Στο θέμα μας, θα πρόσθετα τις δισκογραφίες των:

 

Billy Cobham

http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Cobham_discography

 

Elvin Jones

http://www.jazzdisco.org/elvin-jones/discography/

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν που να αποκαλεί σκυλά και μηχανή φασόν τον Gadd, τον Weckl και τον Colaiuta

 

ουτε εγω...

 

επαγγελματιες triple scale session players  (ο Gadd  & o Vinnie για  τον Weckl δεν ξερω μια και δεν εχει ιδιαιτερα μεγαλη mainstream δισκογραφια)   ειναι οι ανθρωποι και εχουν παιξει σε μια τεραστια γκαμα μουσικων,στυλ και..ποιοτητων (απο αριστουργηματα εως ..μπαλαφαρες)....παντα με εξαιρετικα αποτελεσματα (για αυτο αλλωστε ενας παραγωγος φωναζει & ...ΠΛΗΡΩΝΕΙ  εναν  triple scale session player). 

 

κατα τα αλλα ακομα και αν καποιος τους πει...σκυλους (χαϊδευτικα ή σοβαρολογοντας) εχεσθην η φορας εις το αλωνιον.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω...

 

επαγγελματιες triple scale session players  (ο Gadd  & o Vinnie για  τον Weckl δεν ξερω μια και δεν εχει ιδιαιτερα μεγαλη mainstream δισκογραφια)   ειναι οι ανθρωποι και εχουν παιξει σε μια τεραστια γκαμα μουσικων,στυλ και..ποιοτητων (απο αριστουργηματα εως ..μπαλαφαρες)....παντα με εξαιρετικα αποτελεσματα (για αυτο αλλωστε ενας παραγωγος φωναζει & ...ΠΛΗΡΩΝΕΙ  εναν  triple scale session player). 

 

Σίγουρα! Όταν έχεις γράψει τόσο υλικό, στατιστικά και μόνο, έχεις μεγαλεία και κακές στιγμές. Το ίδιο ισχύει για τόσους ακόμα: Billy Cobham, Steve Smith, Elvin Jones, Tony Williams, Alex Acuna κ.λπ.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "ρομποτάκια" ως γνωστόν κατασκευάζονται για να κάνουν τέλεια (όσο γίνεται) μια ανθρώπινη (σε φυσιολογικές συνθήκες) δουλειά. Αν κάποιος έχει εκπαιδεύσει τον εαυτό του να κάνει τέλεια μια ανθρώπινη δουλειά (όπως ας πούμε να παίζει drums), γιατί να γίνει ρομποτάκι;

 

Οι "σκυλάδες" απο την άλλη είναι αυτοί που είτε δε μπορούν να παίξουν κάτι παραπάνω απο σκυλάδικα, είτε που ενώ μπορούν, έχουν κολλήσει στο σκυλάδικο γιατί "αυτό πληρώνει τους λογαριασμούς" και ξεχνάνε να ασχοληθούν με κάτι άλλο που θα τους δώσει καλλιτεχνική ευχαρίστηση.

 

Άρα κατα τη γνώμη μου κανείς απο τους προαναφερθέντες δεν είναι ούτε "ρομποτάκι" ούτε "σκυλάς".

 

Υ.Γ. Συμφωνώ με τον προηγούμενο φίλο στον Cozy Powel. Ο αγαπημένος μου rock drummer. "Άρχοντας" πίσω απο τα τύμπανα και κυρίως "ουσιαστικός". Μιας και είμαι κιθαρίστας, feel free να διαφωνήσετε μαζί μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου