Προς το περιεχόμενο

Αγορα λαμπατου ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.. ασχολουμαι εδω και 2 χρονια με την κιθαρα, και λεω σιγα σιγα να αρχιζω να φιαχνω τον ηχο μου.. αποφασισα να αρχισω με ενισχυτη επειδη σιχαθηκα τον line 6 μου (σε λιγο θα τον δειτε στις αγγελειες) που ειναι και η βαση (ετσι νομιζω) του ηχου.. θελω να μου πειτε μεχρι 200 Ε ποιον προτεινετε.. τα εφφε δεν με ενδιαφερουν καθως εχω σκοπο να τα βγαζω απο πεταλια.. ουτε τα βαττ γιατι παιζω στο δωματιο μου.. επισης ισχυει αυτο που εχω ακουσει πως 5 watt λαμπα βγαζουν περισσοτερο απο 15 watt τρανζιστορ.. τελος ποσο διαρκουν οι λαμπες?? χαζη ερωτηση ξερω αλλα αν ειναι να αλλαζω λαμπες οσο συχνα αλλαζω χορδες αλλαζει το πραγμα ;D ευχαρηστω

 

Υ.Σ. εψαξα πριν ανοιξω το θεμα αλλα κανενα παλιωτερο δεν με καλυπτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δικιο εχεις.. λοιπον εχω μια ibanez s 470 και κυριως παιζω classic rock (και λιιγο μεταλ).. αυτο που με νοιαζει κυριως ειναι τα καθαρα του γιατι οπως ειπα τον ηχο θα τον φιαχνω απο πεταλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη,

http://www.thomann.de/gr/blackheart_bh112.htm

 

εχω πολύ καλά δοκιμασμένο τον μεγαλύτερο του αδερφό

http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm

 

και έμεινα έκπληκτος από τις δυνατότητες του =]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tσέκαρε τις αγγελίες. Υπήρχε ένας Fender Pro Junior πολυ κοντά στα λεφτά που λές (επειδή είναι και λίγο χαμηλό σαν budget). Εναλλακτικά είδα κι έναν λαμπάτο Laney. Αλλά σίγουρα το Fenderάκι μπορεί να το χτύπαγα κι εγώ για το σπίτι αν δεν έιχα μόλις ξοδέψει υπέμετρα στις διακοπές μου. Τα παιδιά στις αγγελίες δεν τα γνωρίζω, για να μην παρεξηγηθώ. Πάντως σίγουρα κάτι σε λάμπα, αλλά αν μπορείς μείνε μακριά από τις πολύ φθηνές λύσεις τύπου Harley Benton GA5. Όχι λόγω έντασης, λόγω ήχου.

 

Για να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, έχει να κάνει πως μετριούνται τα watt του ενισχυτή σε κάθε περίπτωση, αλλά και μεγάλη κουβέντα γίνεται στο πώς αντιλαμβάνεται την ένταση και το ανθρώπινο αυτί. Πάντως ναι γενικά ισχύει. Παρόλα αυτά η ένταση δεν έχει ακριβώς με τα watt. Xονδρικά, πρέπει να ανέβεις δέκα φορές σε ισχύ για να έχεις τη διπλάσια ένταση. Aυτό πρακτικά σημαίνει ότι ακόμα και ένας ενισχυτής 5 watt όπως ρωτάς μπορεί να είναι αρκετά δυνατός για το σπίτι, αν τον ανοίξεις τέρμα, μιας και έχει περίπου τη μισή ένταση ενός 50watt.

 

Πολύ μεγαλύτερη διαφορά στην ένταση, έχεις ανάλογα με τον τύπο του μεγαφώνου που θα χρησιμοποιήσεις. Πχ. Ένα κλασικό μοντέλο μπορεί να έχει sensitivity 97db, ενω αντίστοιχα κάποιο άλλο φτάνει τα 103db. Aυτή η διαφορά είναι αρκετή για να σε βγάλει ή να σε θάψει σε μια πρόβα. To ανθρώπινο αυτί αντιλάμβάνεται ως διπλασιασμό της έντασης τα 10db διαφορά, περίπου (διαφέρει με τη συχνότητα).  Άρα μόνο με την αλλαγή μεγαφώνου έχεις ήδη 60% περισσότερη ένταση.

 

Τα watt του μεγαφώνου/νων και του ενισχυτή λοιπόν έχουν να κάνουν περισσότερο με το πώς ακούγονται παρά με το πόσο δυνατά ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνίσω με τον kpeyos ,

απλά θα ελεγα ότι πέραν καποιας ισχύς ενός μικρού λαμπάτου ενισχυτή έχουμε ένα φυσικό overdrive της λάμπας, έτσι ''χαλάει'' κάπως τα καθαρά του , αυτό με ''χαλάει'' και εμένα στους μικρούς λαμπάτους.

Για αυτό και εγώ θα αγόραζα 15άρι. =]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tans: φιλε μου το πρωτο λινκ που εστειλες ειναι απο καμπινα

@kpeyos: σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι εντασης... οσο για μεταχειρισμενο ενισχυτη δεν ξερω ψιλοφοβαμαι μην ειναι ελλατωματικος και επαναλαμβανω δεν εχω ιδεεα για τη δειαρκεια ζωης των λαμπων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενταση δεν με ενδιαφερει... στον line 6 15 watts δεν τον εχω παει πανω απο το μισο.. ισα ισα λιγα βαττς για να αρχισει να παλλεται το ηχειο ακομα και σε χαμηλες εντασεις... απο κει και περα αν χρειαστει για λαιβ (δεν το κοβω προς το παρον) μαλλον θα παρω καμπινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tans: φιλε μου το πρωτο λινκ που εστειλες ειναι απο καμπινα

@kpeyos: σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι εντασης... οσο για μεταχειρισμενο ενισχυτη δεν ξερω ψιλοφοβαμαι μην ειναι ελλατωματικος και επαναλαμβανω δεν εχω ιδεεα για τη δειαρκεια ζωης των λαμπων..

Οι λάμπες μπορούν να αλλαχτούν πανέυκολα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου