Προς το περιεχόμενο

Engl powerball 2-invader-steve morse-fireball


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ακριβό δεν συνεπάγεται πάντα και κάτι το καλό/ποιοτικό (ηχητικά εννοώ, το τονίζω πάλι μην παρεξηγηθώ- κατασκευαστικά και σε αξιοπιστία ο ENGL μπορεί να είναι ο καλύτερος).

Με τον ENGL έπαιξα 2-3 φορές για να δω τον ήχο του live και άλλες 2-3 για να ηχογραφήσω. Όπως είπα και πριν, στην ηχογράφηση ο ήχος του είναι αρκετά καλός αλλά και πάλι όχι αυτό που θα ήθελα ακριβώς. Ακόμα και στην ηχογράφηση βγάζει μια ελαφριά πλαστικίλα (πολύ λιγοτερη απ'ό,τι live)  ενώ αντίθετα, το bottom end κάπως εμφανίζεται απ'το πουθενά, δεν ξέρω πώς-ίσως απ'το μικρόφωνο (αλλά και πάλι όχι όπως θα το ήθελα εγώ προσωπικά). Live τον ήχο του τον θεωρώ απαράδεκτο για τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw otan epsahna na agorasw enishiti iha akousei ston trimi ton series one 100, ston logotheti tous engl fireball & powerball kai orange thunder, thunderverb, rockerverb kai sto guitar store tous marshall vintage modern,dsl,tsl! to siberasma mou kata tin gnwmi mou itan pws o monos pou borei na agkixei tous engl sta vromika itan o blackstar..o orange mou fanike edelws diaforetikos mazi me tous marshall(kala logiko)..to vromiko tou fireball mou arese perissotero apo tou powerball (den ine akrivws ta idia) kai ine kai pio oikonomikos kai twra pou ton ehw ime iperefeuharistimenos! ama katevaseis to volume tis proenishisis kai dinamwseis ton teliko akous ton alithino iho hwris na trizei to tetragwno!

an kai sou proteinw na agoraseis ton savage pou gia mena ine oneiro zwis na ton parw kapoia stigmi (ala ine akrivos distihws)..twra oso gia bugera ehw akousei tous 6262 kai 333XL, o 6262 ine idaniki apomimisi tou 5150 (axizei 100% ta lefta tou) kai o 333XL ehei para polu vroma(pio polu gia thrash styl mou ekane peripou)..kai oi 2 axizoun ta lefta tous ala kata tin gnwmi mou ine ali katigoria apo ta terata tis engl..opion engl kai na pareis tha meineis polu euharistimenos pistevw..

proswpiki gnwmi

V

 

φιλε μου καλως ορισες... γραφε ελληνικα αν θες...

 

 

ο fireball πως σου φενεται στα καθαρα ? ας πουμε ο ποουερμπολ εχει πολυ καλα καλα καθαρα... για εμενα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 5:38 και μετα :)

 

 

Eπισης τσεκαρετε και αυτα τα βιντεακια

 

http://www.youtube.com/results?search_query=Dutch+High+Gain+Amp+Shootout&aq=f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ψάχνει hi gain metal ενισχυτή καλό είναι κατα τη γνώμη μου να περιμένει πρώτα να κυκλοφορήσει ο blackstar series one S106L6 και να τον ακούσει.

Με 4 κανάλια και 6L6 λάμπες και πιο μέταλ ήχο απο τον S100 πρέπει να είναι φοβερός

και λογικά δεν θα έχει απαγορευτική τιμή φαντάζομαι περι τα 1500.

Στα video που έχει ανεβάσει η blackstar στο youtube ο ενισχυτής σπέρνει.

Παίζει να είναι απο τις πολύ λίγες εταιρίες που φτιάχνουν τόσο καλά demo videos για τους ενισχυτές τους.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης  αν γνωριζουμε σε ποιον απ τους αλλους engl βασιζεται το βρωμικο του morse...

 

Στη Special Edition βασίζεται εξ'ολοκλήρου ο ενισχυτής,κρατώντας μονο τα specs που ζήτησε ο Steve Morse,όπως λάμπες EL34 σαν standard αντι για 6L6 της SE,3 κανάλια αντί για 4 της SE,κλπ.που μπορείς να τα δείς στο site της  ENGL.

 

Απ'τους 3 που ενδιαφέρεσαι,θα σου πρότεινα τον Steve Morse.

 

Αυτή τη στιγμή έχω 4 ENGL,αλλά τους είχα κατά καιρούς,όλους.

 

Σε παλιότερο  post  μου μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για τις απόψεις μου

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180871.10

 

 

Εχω εντελώς διαφορετική άποψη για:

 

ο ενισχυτής έχει μηδέν bottom end, μηδέν μπάσα, ένα άψυχο πράγμα. Επιπλέον ο ήχος ήταν πολύ πλαστικός/ψηφιακός

 

Επίσης να μην ξεχάσω τον Blackstar Series 1 100 ο οποίος έχει 1000 φορές καλύτερα καθαρά απ'τον powerball II.

 

 

Τον Powerball I τον είχα 4 χρόνια κι έχω κάνει πάνω απο 40 ανοιχτά live.Ο ενισχυτής σκοτώνει.Για κάποια περίοδο,έπαιζα  με Special Edition + Powerball, σε σπλιταρισμένη 4χ12,όπου στην SE είχα τον βασικό ήχο,και  στην Powerball τα εφφέ.Απλά killer sound.

 

Αν και εκτός των επιλογών σου μιας και αναφέρθηκε ο Rockerverb 50, o οποίος ταιριάζει σε αυτό που λές:

 

...δεν εννοω καφριλες αλλα καλο  διαυγη βρωμικο ηχο....

Όσα γκάζια και να του βάλεις οι νότες παραμένουν ευκρινείς.Φοβερό μηχάνημα.Το μόνο που με χαλάει σε αυτόν είναι το υπερβολικά ευαίσθητο reverb που έχει.

Θα συμφωνήσω ότι μπορείς να παίξεις metal,γιατί ο ενισχυτής έχει τα απαραίτητα γκάζια, αλλά δεν έχει χροιά metal

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου