Προς το περιεχόμενο

Gear και μετακομιση στο εξωτερικο


lavida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !! Ειναι το πρωτο μου ποστ και θελω την βοηθεια σας....θα φυγω στο εξωτερικο(Αυστρια) και θελω να παρω μαζι μ εκτος απο ρουχα κλπ και κιθαρα,κεφαλη και καμπινα . Δυστηχως ειναι αρκετα μεγαλα καθως η κεφαλη ειναι η LionHeart 20  και η καμπινα 1χ12 ... Εχω μπει και σε αλλα ποστ αλλα ελεγαν για εντος ελλαδας ....δεν εχω καμια θηκη (hardcase) και θελω να δω τι θα κανω !! και πως θα μπορεσω να τα παρω απο το αεροδρομιο της Βιεννης μεχρι το σπιτι που θα μεινω εκει !!Εχεις κανενας κανει τιποτα παρομοιο!! Απο αλλες πτησεις θυμαμε περιμενα την βαλιτσα μ αφου βγω απο το αεροπλανο....με τοσα πραγματα τι θα κανω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω προτεινω μεταφορικη που να σου δινει και ασφαλεια (απαραιτητο)! Αν θες παραπανω πληροφοριες πες μου να σου πω μια που εγω τουλαχιστον εχω καλες εμπειριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις καμια μεταφορική που να σου δίνει κάποιου είδους εγγύηση, τότε προχώρα. Κάτι μου λέει όμως ότι θα σε συμφέρει περισσότερο να τα πουλήσεις έστω και φτηνά και να αγοράσεις κάτι από έξω, παρά να τα κουβαλήσεις. Εκτός αν υπάρχει αγάπη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις καμια μεταφορική που να σου δίνει κάποιου είδους εγγύηση, τότε προχώρα. Κάτι μου λέει όμως ότι θα σε συμφέρει περισσότερο να τα πουλήσεις έστω και φτηνά και να αγοράσεις κάτι από έξω, παρά να τα κουβαλήσεις. Εκτός αν υπάρχει αγάπη.

 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δείχνουν τα πράγματα ίσως να χρειαστεί με μεγάλη πιθανότητα να κάνω την αντίστροφη μετακόμιση, από γερμανία ελλάδα και συγκεκριμένα μυτιλήνη. Μιλάμε για καμιά 10αριά κούτες και μετά 1 pc, 4 ηλεκτρικές, 1 μπάσο, μια ηλεκτρακουστική και ενα midi keyboard full size. (το γράφω επειδή αν ήταν 2-3 όργανα θα τα φερνα με αεροπλάνο σε 1-2 βόλτες).

 

Ρώτησα για να νοικιάσω van αλλά οι μεγάλες εταιρίες δε σου νοικιάζουν για να πας ελλάδα επειδή δεν τα χουν βρει λέει με τις ασφάλειες. Τώρα η μία λύση είναι να βρω κάποιον εδώ με van που κάνει μεταφορές (υπολογίζω γύρω στα 1200 που είναι πολλά...) ή κάποια μεταφορική από την ελλάδα που όμως να προσφέρει υπηρεσίες μεταφοράς ευαίσθητων πραγμάτων (όχι πχ φορτηγό που θα τα πετάξει μέσα).

 

Μέσα στη γενικότερη μη λειτουργικότητα των πραγμάτων, είναι και αυτή η μαλ@κία στη μέση. Και άντε να ταν μέχρι αθήνα να πω οκ. Μυτιλήνη όμως? Στην τελική ίσως βρω φίλους και γνωστούς και τα μοιράσω κάπως.

 

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα / εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων αν την έγραφε. Δεν την παλεύω να σκεφτώ κάτι παραπάνω σε αυτή τη φάση.

 

ΥΓ1: Η ιδέα της πώλησης δεν παίζει, τα περισσότερα έχουν ανεκτίμητη συναισθηματική αξία.

 

ΥΓ2: Σορρυ για το hijacking, σκέφτηκα πως ίσως είναι καλύτερο να συζητηθούν και τα δύο μαζί.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AuditoryDriving

Θα μπορουσες, αν διαθετεις χρονο, να νοικιασεις εδω ενα βαν και να το οδηγησεις μεχρι Γερμανια, να φορτωσεις και να ξαναρθεις. Με το πλοιο μεχρι Β.Ιταλια -απο κει η Γερμανια δεν ειναι πολυ μακρια (ενα φιλαρακι που στις καλες μερες ειχανε φερει αμαξι απο Γερμανια οδικως με τον πατερα του μου ειχε πει, αν θυμαμαι καλα, ενα 7ωρο στον αυτοκινητοδρομο).

Θα ειναι βεβαια κουραστικο αλλα αν παρεις κι ενα φιλο σου μαζι μπορει να γινει κι ενα ευχαριστο road trip! Αρκει να εχεις χρονο κ να καλυπτουν οι εδω ενοικιαζουσες εταιρ(ι)ες.

 

(ΥΓ αυτη η λυση ταιριαζει και με το nickname σου.)

(ΥΓ2 απο ηπειρωτικη Ελλαδα-Μυτιληνη, φορτωμα-ξεφορτωμα μαλλον, κ καποιος σου επιστρεφει το αμαξι απο το λιμανι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AuditoryDriving

Θα μπορουσες, αν διαθετεις χρονο, να νοικιασεις εδω ενα βαν και να το οδηγησεις μεχρι Γερμανια, να φορτωσεις και να ξαναρθεις. Με το πλοιο μεχρι Β.Ιταλια -απο κει η Γερμανια δεν ειναι πολυ μακρια (ενα φιλαρακι που στις καλες μερες ειχανε φερει αμαξι απο Γερμανια οδικως με τον πατερα του μου ειχε πει, αν θυμαμαι καλα, ενα 7ωρο στον αυτοκινητοδρομο).

Θα ειναι βεβαια κουραστικο αλλα αν παρεις κι ενα φιλο σου μαζι μπορει να γινει κι ενα ευχαριστο road trip! Αρκει να εχεις χρονο κ να καλυπτουν οι εδω ενοικιαζουσες εταιρ(ι)ες.

 

(ΥΓ αυτη η λυση ταιριαζει και με το nickname σου.)

(ΥΓ2 απο ηπειρωτικη Ελλαδα-Μυτιληνη, φορτωμα-ξεφορτωμα μαλλον, κ καποιος σου επιστρεφει το αμαξι απο το λιμανι.)

 

Δεν είχα περιεργαστεί τη λύση του πάνω κάτω (ενοικίαση από ελλάδα, γερμανία και πίσω), ίσως να είναι η μοναδική που είναι εφαρμόσιμη δεδομένου του ότι δεν μου νοικιάζουν βαν απο δω - θα το κοιτάξω, σ ευχαρίστώ πολύ theStratWithin  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν υπαρχει στην Ελλαδα εταιρια ενοικιασης αυτοκινητων που να επιτρεπει την εξοδο των αυτοκινητων της απο τη χωρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου απορία είναι: το κόστος βενζίνης και ενοικίασης βαν για κάποιες χιλιάδες χλμ, συν καράβια κλπ, δεν αρχίζει να προσεγγίζει επικίνδυνα το ποσό μιας καλής μεταφορικής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως ειναι αρκετα μεγαλα καθως η κεφαλη ειναι η LionHeart 20  και η καμπινα 1χ12 ... Εχω μπει και σε αλλα ποστ αλλα ελεγαν για εντος ελλαδας ....δεν εχω καμια θηκη (hardcase) και θελω να δω τι θα κανω !! και πως θα μπορεσω να τα παρω απο το αεροδρομιο της Βιεννης μεχρι το σπιτι που θα μεινω εκει !!Εχεις κανενας κανει τιποτα παρομοιο!! Απο αλλες πτησεις θυμαμε περιμενα την βαλιτσα μ αφου βγω απο το αεροπλανο....με τοσα πραγματα τι θα κανω ???

Καλή συσκευασία και μεταφορική και για τα δύο, ή στο χέρι το ένα και το άλλο μεταφορική.

Δε νομίζω ότι γίνεται αλλιώς.

 

Όπως δείχνουν τα πράγματα ίσως να χρειαστεί με μεγάλη πιθανότητα να κάνω την αντίστροφη μετακόμιση, από γερμανία ελλάδα και συγκεκριμένα μυτιλήνη. Μιλάμε για καμιά 10αριά κούτες και μετά 1 pc, 4 ηλεκτρικές, 1 μπάσο, μια ηλεκτρακουστική και ενα midi keyboard full size. (το γράφω επειδή αν ήταν 2-3 όργανα θα τα φερνα με αεροπλάνο σε 1-2 βόλτες).

Επίγεια μεταφορική από Γερμανία-Ελλάδα (άπειρες εναλλακτικές) στην Αθήνα και μετά είτε νοικιάζεις van από Αθήνα για Μυτιλήνη, είτε μεταφορέα που φορτώνεις και συνοδεύεις.

Η καλή συσκευασία είναι εφικτή και βέβαια δική σου υπόθεση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου