Προς το περιεχόμενο

Gear και μετακομιση στο εξωτερικο


lavida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Auditory :

Πάρε σβάρνα τηλεφωνικά όλες τις μεταφορικές της Μυτιλήνης (που κάνουν και διεθνείς μεταφορές) μήπως και βρείς άκρη...

 

Ο συγκάτοικος μου στην Ολλανδία έστειλε στα Γιάννενα κεφαλή, 2χ12 καμπίνα και 2 ηλεκτρικές + όλα τα συμπράγκαλά του με φορτηγατζή Έλληνα που μετέφερε ζωοτροφές και λιπάσματα (!!).

 

Εννοείται ότι τα είχε πακετάρει για να αντέξουν το Παρίσι-Ντακάρ  :)

Επίσης εννοείται οτι δεν θα έχεις καμμία ασφάλεια σε περίπτωση στραβής...

Αν ήσουν Ιταλία θα σε έφτιαχνα εγώ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας !! Ειναι το πρωτο μου ποστ και θελω την βοηθεια σας....θα φυγω στο εξωτερικο(Αυστρια) και θελω να παρω μαζι μ εκτος απο ρουχα κλπ και κιθαρα,κεφαλη και καμπινα . Δυστηχως ειναι αρκετα μεγαλα καθως η κεφαλη ειναι η LionHeart 20  και η καμπινα 1χ12 ... Εχω μπει και σε αλλα ποστ αλλα ελεγαν για εντος ελλαδας ....δεν εχω καμια θηκη (hardcase) και θελω να δω τι θα κανω !! και πως θα μπορεσω να τα παρω απο το αεροδρομιο της Βιεννης μεχρι το σπιτι που θα μεινω εκει !!Εχεις κανενας κανει τιποτα παρομοιο!! Απο αλλες πτησεις θυμαμε περιμενα την βαλιτσα μ αφου βγω απο το αεροπλανο....με τοσα πραγματα τι θα κανω ???

 

Πολυ καλο πακεταρισμα (box in a box) απο σενα και στειλτα αεροπορικως με μεταφορικη ειτε πριν φυγεις ειτε καποιος δικος σου αφου εχεις φυγει. Οσες φορες εστειλα ενισχυτη στην Ευρωπη η UPS μου εδωσε χαμηλοτερες τιμες απο τις DHL και την αντιστοιχη του Ελληνικου ταχυδρομειου (πορτα-πορτα) αλλα εχω να στειλω εξω δεμα αρκετα χρονια. Τηλεφωνησε σε ολες τις εταιρειες οταν γνωριζεις τις διαστασεις και το βαρος των δεματων σου. Θα σου πουν ποσο θα κοστισει και αν συμφωνησεις θα ερθουν να παραλαβουν τα δεματα.

 

Σε περιπτωση ατυχηματος αν θες να σου πληρωσουν το κοστος που εχεις ασφαλισει τα δεματα σου θα χρειαστεις την αποδειξη αγορας για να αποδειξεις ποσο το αγορασες, αυτη ειναι μια λεπτομερεια που δεν την λενε μεχρι να ρωτησεις. Εσυ μπορεις να ασφαλισεις τον ενισχυτη σου για οσο θες και θα το δεχθουν. Οταν προκειται να σε πληρωσουν ομως θελουν την αποδειξη αγορας. Δηλαδη αν τον εχεις αγορασει μεταχειρισμενο ξεχνα το! Για αυτο επιβαλεται πολυ καλο πακεταρισμα.

 

Συγχαρητηρια για τη μετακομιση by the way. Ευχομαι να 'ρχεσαι πισω μονο για διακοπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"να νοικιασεις βαν και να το οδηγησεις μεχρι Γερμανια"

 

Το έχει κάνει φίλος μου. Κοστίζει πολύ λιγότερα από μεταφορική. Αλλά απαιτεί προσωπικό χρόνο και επιμέλεια στα πακεταρίσματα κλπ.. Το ίδιο θα κάνεις και για / από Μυτιλήνη όταν το θελήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και γω από μέρους μου πολύ παιδιά για τις συμβουλές, θα το κοιτάξω.. Η άλλη πιθανότητα πέρα απο τη μετακόμιση ελλάδα είναι το βερολίνο... αν κάτσει καμία από τις δύο αιτήσεις που έχω κάνει και δεχτεί και το έτερον ήμισυ... για να δούμε...  ??? ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου