Προς το περιεχόμενο

Routing ηχου στο ψηφιακο / αναλογικο domain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

 

Θελω τα φωτα σας για μια αλλαγη που θελω να κανω στο στησιμο του στουντιο.

Αυτη τη στιγμη οι εξωτερικες πηγες μου (συνθεσαιζερ / μικροφωνο) φευγουν απο μια κονσολα (Mackie, απο "alternate" καναλι) στην εισοδο της καρτας ηχου του υπολογιστη.

Ο υπολογιστης στελνει την εξοδο πισω στην κονσολα και απο εκει σε ενεργητικα μονιτορ.

 

Με αυτο τον τροπο ηχογραφω φωνητικα (με ακουστικα φυσικα) και εχω απο πισω τα καναλια του υπολογιστη να τρεχουν, δηλαδη ολα "παντρευονται΄" στη κονσολα και φτανουν απο τα ακουστικα στα αυτια μου. Ωραιος τροπος και βολικος.

 

Θελω ομως να βγαλω την κονσολα απο το στουντιο, ειναι ακομα ενα μηχανημα, κι αλλα καλωδια, κι αλλα ρευματα, κι αλλος χωρος "χαμενος".

 

Εδω ειναι που θελω τη συμβουλη σας σε συνδεσμολογια και εξοπλισμο.

Εχω σταμπαρει το Mackie Big Knob και το Presonus Central Station αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτα θα μου δωσουν την επιστροφη του ηχου απο τον υπολογιστη πισω ωστε να μπορω να ηχογραφησω τα φωνητικα.. κοινως.. μπερδευτικα, κι οσο διαβαζω μπερδευομαι ακομα παραπανω.

Οποιαδηποτε συνδρομη ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mackie και το presonus που κοιτάς, δεν μπορούν να αντικαταστήσουν αυτό που κάνει η κονσόλα σου.

 

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Έχεις μια κάρτα με 2 εισόδους και 2 εξόδους.

Αντίστοιχα έχεις συνθεσαιζερ/μικροφωνο και ηχεία/ακουστικά.

 

Το μικρόφωνο χρειάζεται οπωσδήποτε προενίσχυση (η emu δεν έχει).

Τα ακουστικά επίσης χρειάζονται προενίσχυση (που επίσης δεν έχει η κάρτα σου).

 

Όπως καταλαβαίνεις με την κάρτα που έχεις η κονσόλα σού είναι απαραίτητη.

Οπότε μείνε όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως θα επρεπε να αναφερω πως ανεξαρτητα των προενισχυσεων της κονσολας, το μικροφωνο περναει απο προενισχυση της Presonus, ουσιαστικα δεν χρησιμοποιω την ενισχυση απο την Mackie.

Τωρα, για την ενισχυση των ακουστικων δεν το ειχα σκεφτει, αλλα το Big Knob νομιζω εχει για αυτα? Δινει κι ολας δυο εξοδους για ακουστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και να αναφερω επισης πως προφανως μιλαω για αγορα αλλης καρτας ηχου (για παραδειγμα, κοιταζα την Lexicon Omega).

 

Οποτε μιλαω για μια ολοκληρωμενη λυση κι οχι εκ των εσω μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας σε άλλη κάρτα, πάλι δεν χρειάζεται να πάρεις το big knob ή το presonus.

Πες μας λίγο και το budget σου.

 

Με το τσιγγέλι θα στα βγάζουμε;;;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου