Προς το περιεχόμενο

απορίες περι hammond....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και σιγά σιγά λύνω τις απορίες με ψάξιμο είπα να ανοίξω θέμα μπας και ξεστραβωθούν κι άλλοι

 

κάτι που παρατηρώ και είναι μάλλον θέμα ρυθμισης ή γενικά κάτι που δεν έχω χωνέψει.

Βαζοντας percussion η διαφορά της έντασης που παίρνω στο upper manual μεταξύ normal και soft είναι πολύ μεγάλη υπέρ του soft.

Είναι αυτό χαρακτηριστικό του hammond (του clone wheel δηλαδή)?

Η δική μου λογική λέει ότι θα έπρεπε ως ένταση να είναι ίδια ή έστω με μικρή διαφορά.

 

Και είναι κατι που γίνεται και στο Β3Χ της ik multimedia ακριβώς το ίδιο.

 

Είναι κάτι που έτσι είναι ή είναι κάτι που έρχεται όπως το θελεις?

Παίζω με τα level στο normal/soft αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Βαζοντας percussion η διαφορά της έντασης που παίρνω στο upper manual μεταξύ normal και soft είναι πολύ μεγάλη υπέρ του soft. Είναι αυτό χαρακτηριστικό του hammond (του clone wheel δηλαδή)?

Η δική μου λογική λέει ότι θα έπρεπε ως ένταση να είναι ίδια ή έστω με μικρή διαφορά.

Οι 4 επιλογές percussion που έχεις είναι 2nd, 3rd, Fast και Soft. Στο Soft η ένταση του percussion είναι μειωμένη. Όλα αυτά βέβαια μπορεί να πειραχτούν μέσα από το μενού (διαλέγεις Drawbar → Cust.TW → Percuss → Enter). Αν είχες κατεβάσει την PDF έκδοση του manual, όπως σου έχω πει 1,478 φορές, τώρα θα ήσουν στη σελίδα 82 και θα διάβαζες Τι και Πως. Σε ποια σελίδα είναι αυτές οι πληροφορίες στο hardcopy manual που έχεις δεν ξέρω. Ψάξε....

(ή απλά κατέβασε το PDF...😌)

Το percussion δουλεύει μόνο στο upper manual, όπως και στα vintage Hammond μοντέλα. Αυτό που πρέπει να κάνεις πριν πειράξεις κάτι είναι να φορτώσεις το τελευταίο firmware, ή τουλάχιστον να κάνεις ένα hard reset στο όργανο γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρεις τι έχει πειράξει, κι αυτά που μπορεί να έχει πειράξει είναι αμέτρητα και να σου κάνουν τη ζωή κόλαση. 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Οι 4 επιλογές percussion που έχεις είναι 2nd, 3rd, Fast και Soft. Στο Soft η ένταση του percussion είναι μειωμένη. Όλα αυτά βέβαια μπορεί να πειραχτούν μέσα από το μενού (διαλέγεις Drawbar → Cust.TW → Percuss → Enter). Αν είχες κατεβάσει την PDF έκδοση του manual, όπως σου έχω πει 1,478 φορές, τώρα θα ήσουν στη σελίδα 82 και θα διάβαζες Τι και Πως. Σε ποια σελίδα είναι αυτές οι πληροφορίες στο hardcopy manual που έχεις δεν ξέρω. Ψάξε....

(ή απλά κατέβασε το PDF...😌)

Το percussion δουλεύει μόνο στο upper manual, όπως και στα vintage Hammond μοντέλα. Αυτό που πρέπει να κάνεις πριν πειράξεις κάτι είναι να φορτώσεις το τελευταίο firmware, ή τουλάχιστον να κάνεις ένα hard reset στο όργανο γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρεις τι έχει πειράξει, κι αυτά που μπορεί να έχει πειράξει είναι αμέτρητα και να σου κάνουν τη ζωή κόλαση. 

Τα ιδια pdf ειναι στις ιδιες σελιδες. Στο ειπα 1479 φορες.

Και εχω τυπωσει και το reference.

Δεν ρωταω αν δεν εχω διαβασει πρωτα και αν ΔΕΝ εχω βρει μονος μου την απαντηση.

 

Ειπα επισης οτι ολοιδια συμπεριφερεται το vst που εχει default ρυθμισεις.

Και για να συμπεριφερεται το ιδιο σημαινει οτι κατι ειναι ετσι μανισιο.

 

Τωρα φοράει την προτελευταία εκδοση.

Αλλα δεν ειμαι σε φαση να κανω reset ουτε update χωρις σοβαρο λογο. Οι διαφορές μεταξύ προτελευταίας και τελευταιας ειναι ησσονος σημασιας.

Οποτε δεν κανω, φοβαμαι μην μεινει τουβλο...

Αλλωστε μονο να διαβασεις τη διαδικασία σου κόβεται η ορεξη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

........

Το Reset απαιτείται, ξαναλέω, ο προηγούμενος κάτοχος μπορεί να έχει αλλάξει ένα κάρο settings και άκρη ΔΕΝ θα βγάλεις. Μην βαριέσαι λοιπόν, το reset ή η αλλαγή firmware δεν είναι και πυρηνική φυσική. Επίσης, μην συγκρίνεις το VST με το SK2. Σου είπα πως συμπεριφέρεται το percussion, το Soft πρέπει να έχει χαμηλότερο volume. Αλλά απ'το "πρέπει" μέχρι το "'έχει" υπάρχει μεγάλη απόσταση, ο προκάτοχος του οργάνου μπορεί να έχει αλλάξει διάφορα στα settings του percussion. Άλλαξε tonewheel(s) και τσέκαρε ξανά τον ήχο του percussion, κάνει το ίδιο και στα Preset tonewheels? EEEEEEEEE?🤔

Τράβα και κάνα βιντεάκι με καθαρό ήχο που να μας δείχνεις πως ακούγεται το percussion σε διάφορες θέσεις, μπας και βρούμε καμιά άκρη.

 

EDIT: δοκίμασε διάφορα settings με το Leslie στο OFF (όχι στο Break/Stop, στο OFF) και ό'τι άλλο έξτρα εφέ πάλι στο OFF, να ακούσεις δηλαδή την sound engine εντελώς στεγνή.

Είπα και ομίλησα.image.gif.d39bda0a0c11d289b23c082f86593ce2.gif

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

να κάνεις ένα hard reset στο όργανο γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ξέρεις τι έχει πειράξει

+1000

 

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν ειμαι σε φαση να κανω reset

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

 Άλλαξε tonewheel(s) και τσέκαρε ξανά τον ήχο του percussion, κάνει το ίδιο και στα Preset tonewheels? EEEEEEEEE?🤔

 

 

ΝΑΙ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ΝΑΙ

Τραβα ενα βιντεο. Δεν έχω και το δικό μου πλέον να το τσέκαρα ο ίδιος, οπότε τράβα ένα βίντεο να δούμε/ακούσουμε κι εμείς τι παίζει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ατιμο το πληκτρο μου
Ζαλιζει πιρπιτσολια
Με τα περιεργα τα μενου
Διαβολια και τριβολια


Τι ηθελα ο καψερος
Ν' αφησω την κιθαρα
Και μου γιναν σα ζεπελιν
τα δυο μου τα π@π@ρια

 

 

 Μου λενε να κανω reset
 Και firmware να αλλαξω
Μα αμα τουβλο γινει αυτο
μετα θα το πεταξω

 

 

 τσαμπα θα πανε τα λεφτα
 τσαμπα θα παει το practice
 τι ηθελα τη μουσικη
 και δε γινομουν ναυτης;

 

 

 Να διασχιζω ωκεανους
 και θαλασσες αβερτα
 και να βλεπω τα κυματα
 στου πλοιου την κουβερτα

 

 

 Αλλα ηθελα μουσικες
 και πληκτρα με ρυθμισεις
και που να βρεις το manual
να τις απαριθμησεις

 

 Για αυτο και γω το τυπωσα
 μα παλι ακρη δε βγαζω
ειναι σαν τομος της Δομης
το βλεπω και τρομαζω

 

 

 Γι 'αυτο Waterfall μου καλε
 και συ γκουρου Χναρακη
 βοηθηστε με τον καψερο
βαλτε ενα χερακι

 

 

 Γιατι αμα ακρη δε βγει
 Στην τελε θα γυρισω
θα γινω ενας ινφλουενσερ
και ολους θα σας πεισω

 

 

 Οτι τα πληκτρα ειν' κακα
Τελε μονο καλο-
Με φουλ λαμπατο ενισχυτη
και 10-38

  • Like 2
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου