Προς το περιεχόμενο

Reason and Fruity


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ (προσπαθώ δηλαδή) το Reason (Adapted) μιας και ήρθε πακέτο μαζί με τα ProTools. Ομολογώ ότι δεν το θεωρώ εύκολο σαν εργαλείο, ούτε ένα απλό edit σε piano roll δεν έχω καταφέρει να βρω πως γίνεται. Ωστόσο, μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος του, drumms γράφω μόνο και ακούγονται εξαιρετικά φυσικά.

 

Από την άλλη, το FLStudio, το οποίο χρησιμοποιούσα με το SONAR το βρίσκω απίστευτα εύχρηστο, πολύ απλό και ευέλικτο στη χρήση, αλλά μόλις άκουσα το Reason το απαξίωσα. Τώρα που δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το Reason, αποφάσισα να επιστρέψω στο FLStudio. Η ερώτηση μου είναι απλή: υπάρχουν καλύτερα τύμπανα (κυρίως φυσικά) στο FLStudio από αυτά που δίνουν ως standard με το demo; Έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάτι να μου προτείνει να κοιτάξω;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ama mpeis sto www.kvr-vst.com exei ena poly kalo set gia to Battery, legete "AmbientKit" kai gia na to katebaseis prepei na eisai registered user. einai kapou 4mb kai apotelite apo 48 samples fysikhs drum.

 

8a er8w na diafonisw mazi sou me to 8ema tou reason, to briskw poly pio eykolo ap to FL giati exei to stadar interface mousikhs efarmoghs, enw to FL exei a8lio interface kai einai tigka sta bugs! akou playlist! "what where they thinging"?! :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...exei to stadar interface mousikhs efarmoghs...

 

Τι εννοείς; Ίσα-ίσα που δεν το βλέπω καθόλου standard το interface του.

 

Πες μου το εξής απλό: γράφεις ένα pattern στο drum machine (δε θυμάμαι πως το λέει) και το κάνεις copy σε ένα track. Ωραία μέχρι εδώ. Τι βλέπεις καταρχήν πάνω στο track-line; Νότες; Όχι. Κάτι μπάρες μπάρες με τα events. Έστω.

 

Δεύτερον, θέλεις να αλλάξεις κάτι στο pattern που μόλις έφτιαξες. Ε λοιπόν, 3 μήνες το πάλευα να βρω το piano roll του να παίξω με τις νότες ή έναν τρόπο να ξαναφορτωθεί το pattern στο drum module και να το κάνω edit από εκεί. Βρε τίποτα! Τι αριστερά, τι δεξιά, τί όλα μαζί τα κλικ, δεν τα κατάφερα. Όλα τα standard interfaces έχουν κάτι που λέει "Edit..." ή "Piano roll..." ή κάτι σχετικό. Νομίζω το είχα ξαναθίξει το θέμα παλαιότερα και είχε απαντήσει ο Terumi, αλλά αυτά που έγραφε δεν υπήρχαν στο Reason ή τέλος πάντων δεν κατάφερα ποτέ να τα βρω. Σα να μιλούσαμε για άλλο πρόγραμμα.

 

Επίσης, πάσχει στις δυναμικές (μόνο 3 επίπεδα; ...) καθώς και στην ανάλυση (μέχρι 1/32...).

 

Δεν γνωρίζω αν το Adapted έχει περιορισμένες δυνατότητες σε σχέση με την full έκδοση, αλλά τόσο περιορισμένες πια;

 

Σχετικά με το FL, το βρήκα υπερβολικά απλό στο να στήσω τα τύμπανα όπως θέλω. Όσο για το playlist απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω τι κάνει. Θέλω να πω, για αυτό που ζητάω, δηλαδή έναν πιστό drummer (λυγμ!) από το FL ή το Reason, το FL με είχε λειτουργικά καλύψει απόλυτα. Και από bugs δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Το Battery τί είναι;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to Battery einai mia VSTi Drum Mashine ths Native Instruments h opia leitoyrgei me samples, kai thn douleyeis me midi sto sequencer.

ed42c23b2f.jpg

 

sou dinei poles dynatotites kai mporeis na kaneis to sample o'ti 8eleis katey8ian mesa ap to plugin.

 

8011b8632a.jpg

 

twra to reaso adapted den xerw ti periorismous exei, pantos an 8eleis na bgalei kala fysika drums kalytera na doyleyeis me midi oxi me patterns.

 

to fl den m aresei exw pei apires fores toys logous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta samples pou sou eipa na katebaseis einai poly kala gia fysika drums, malista exoun pronoisei na ta kanoun na akougonte me sosth stereofwnia,

to dexi tom akougete ligo dexia, to aristero ligo aristera, h mpota sto kentro, ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maxo σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να σημειώσω ότι ψάχνω για ReWire client ώστε να παίζει με τα ProTools, οπότε το Battery είναι out.

 

Θα κοιτάξω ξανά το Reason μπας και δω άσπρη μέρα, αλλιώς, γυρνάω στο Fruity.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Πες μου το εξής απλό: γράφεις ένα pattern στο drum machine (δε θυμάμαι πως το λέει) και το κάνεις copy σε ένα track. Ωραία μέχρι εδώ. Τι βλέπεις καταρχήν πάνω στο track-line; Νότες; Όχι. Κάτι μπάρες μπάρες με τα events. Έστω.

 

Αυτό που θέλεις γίνεται με το να διαλέξεις το track του sequencer και (μάλλον με δεξί κλικ) να δώσεις την οδηγία "convert patterns to midi notes" (ή κάπως έτσι).

 

Και αυτό που λες για να ξαναφορτωθεί το pattern στο machine, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου. Πιστεύω ότι γράφεις κάθε pattern σε άλλη θεση μνήμης του machine(Α1-Α9,Β1-Β9....). Εκεί θα περιμένουν για νεο edit.

 

Σορι για τα μάλλον, τα ίσως και κάνα λαθάκι αλλά δε χρησιμοποιώ Reason χρόνια τώρα.

 

Πάντως είναι εξαιρετικά εύχρηστο πρόγραμμα, νομίζω ότι απλά το πήρες λίγο στραβά.

 

Και το Battery (που το θεωρώ πολύ καλό) δε χρειάζεται να είναι rewire. Ειναι RTAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου