Προς το περιεχόμενο

Boost για TS9 με MXR micro amp


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.

Λοιπον εχω το ts 9 και μετα απο το αυτο Dunkop fuzz face jh1 οπου μπουσταρετε μια χαρα.Ομως θελω περισσοτερο γκαζι οταν παιζω μονο ts9.Πηρα της mxr micro amp το δοκιμασα σε ολες τις θεσεις αλλα τιποτα ενω εδω

ειναι super σε μενα απλα δινει ενταση στον ενισχυτη και οχι παραμορφωσγ .Και η πλακα ειναι οτι αν το βαλω στην αρχη των πεταλιων και το βαλω τερμα οταν ανοιγω το τσ9 ακου 2 κιθαρες !!!!!!! μια βρωμικη και μια καθαρη !!!!. Οταν μπει στο τελος απλα δινει ενταση στον ενισχυτη.

Παιζε με fender usa 3 sincle coil standard http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=1879

Τι να παρω για να μπουσταρω το ts9 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπει στο τελος απλα δινει ενταση στον ενισχυτη.

 

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει, να δώσει extra db στο σήμα που στέλνεις στον ενισχυτή.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,συμφωνω αλλα πιστευα οτι περα απο ενταση θα εχει και καποια βρωμια οταν το βαλεις τερμα οπως  στο βιντεακι,γιατι με βαση αυτο που ακουσα το πηρα. :(

 

Γιατι ομως ακουω 2 κιθαρες οταν μπει στην αρχη? Εχεις να προτινεις κατι για μπουστ στο ts9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοεις οτι ακούς δυο κιθαρες;

 

Φυσιολογικα, αν το βάλεις πριν το TS θα το clipαρει περισσότερο και θα αυξηθεί η παραμόρφωση.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοεις οτι ακούς δυο κιθαρες;

 

Φυσιολογικα, αν το βάλεις πριν το TS θα το clipαρει περισσότερο και θα αυξηθεί η παραμόρφωση.

 

Ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι πραγματικα ακουω 2 κιθαρες μια βρωμικη λογο τους τσ9 και μια καθαρη.Σταματαω να ακουω την καθαρη οταν ανεβασω παραπανω το λεβελ του τσ9.Παντω το τσ9 δεν μπουσταρη καθολου με αυτο.Ψαχνω λοιπον ενα μπουστ η΄κσποιο σλλο πεταλι οπου θα μπυ μπουσταρει το τσ9 χωρις να αλλαξει την χροια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι ακούς δυο κιθάρες... αφού παίζεις με έναν ενισχυτή θα ακούγεται μόνο ένας ήχος. Αν έχεις στέρεο σετάπ αλλάζουν τα πράγματα. Το MXR που χρησιμοποιείς είναι μια από τις πιο απλές λύσεις για την περίπτωση που το χρειάζεσαι. Από τη στιγμή που δεν σε ικανοποιεί, δεν νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί κάτι άλλο... εκτός κι αν αντικαταστήσεις το TS9 με ένα καθαρόαιμο distortion πετάλι, μιας και δεν σε καλύπτουν οι overdrive ήχοι, ή αν αγοράσεις ένα boost που να δίνει λίγο γρέζι από μόνο του χωρίς να παραμένει καθαρό, ή να αλλάξεις το TS9 με κάποιο πετάλι που έχει και od, και boost, όπως πχ. αυτό:

 

FD2_MOS_2007_5x4_blk_back_180.jpg

 

ή αυτό:

 

HomebrewPowerScreamerFBGreen.jpg

 

ή σε κάτι λίιιιγο πιο άγριο, αλλά επίσης με ενσωματωμένο boost:

 

ZvexVexterBoxOfRockBig.jpg

 

 

Ναι,συμφωνω αλλα πιστευα οτι περα απο ενταση θα εχει και καποια βρωμια οταν το βαλεις τερμα οπως  στο βιντεακι,γιατι με βαση αυτο που ακουσα το πηρα. :(

 

Όχι, αυτό προκύπτει για τον απλούστατο λόγο της υπεροδήγησης (overdrive) του ενισχυτή από το εξαιρετικά ενισχυμένο σήμα που εκείνος δέχεται όταν το MXR ρυθμίζεται στο τέρμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα θελεις ενα gain booster και οχι clean booster(το micro amp ειναι αρκετα καθαρο)/ ;)

Τι ηχο ακριβως θα ηθελες να πετυχεις?

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου οτι το μονο που θελω ειναι να μπουσταρω το τσ9 ωστε απλα να μου δινει περισσοτερο γκαζι αλλα χωρις να αλλαζει η χροια.

 

Πραγματικα αν μπορεσω να το γραψω θα το ανεβασω.Δεν εχω στερεο setup αλλα οταν βαλεις τερμα το mxr και το τσ9 στο 3-4 level ακουω αυτα που παιζω με παραμορφοση και με καθαρα ταυτοχρονα .Δεν κανω πλακα ,οταν βαρεσω για πχ Μι ακουω μια καθαρη και μια βρωμικη οπου η βρωμικη διαρκει παραπανω λογο του oβερντριβ.Οταν ομως ανεβασω το λεβελ του τσ9 στο 6-7 τοτε ακουω μονο το τσ9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι έχεις την επανέκδοση του TS-9. Δεν το έχω ακόυσει στο δικό μου σύστημα και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται, ξέρω όμως το TS-10 που έχω. Για να τα δώσει θέλει το level γύρω στις 3:00 ώρα. Τώρα το micro- amp το έχω στη λούπα του ενισχυτή για να μπουστάρει όλο το σήμα (που χάνεται απο πετάλια, καλώδια). Το level το έχω στις 1:00 δηλ περίπου (+12 με 14 db). Δοκίμασέ το και πάτα το micro-amp κάθε φορά που πας για σόλο ή όταν θές παρουσία στα ρυθμικά. Αλλιώς ψάξε για το Sparkle drive της Voodoo lab που μπορεί να συμπεριφερθεί και σαν booster και σαν TS-808 drive.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου