Προς το περιεχόμενο

EMG 18V mod


Bbullet59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισχυει αυτο που λες αλλα μπορεις να βαλεις και παραπανω απο 18ν στον 81x

μεχρι 24ν νομιζω ή κατι τετοιο που λεει το manual

Φυσικα και μπορεις, απλα εκανα τη συγκριση με τον EMG-81 για να ξερεις που βρισκεσαι ηχητικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα και μπορεις, απλα εκανα τη συγκριση με τον EMG-81 για να ξερεις που βρισκεσαι ηχητικα .

 

και καλα εκανες :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω εφόσον οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε 9 βολτ dc στα πετάλια μας δεν μπορούμε να τροφοδοτήσουμε από τον ίδιο μετασχηματιστή τους μαγνήτες;φυσικά με τέτοιο τρόπο όμως που θα αποκλείονται κίνδυνοι ηλεκτροπληξίας....!

Παίζει να υπάρχουν θέματα θορύβου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikoubis     "προενυσχηση" ειναι κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm η "μοντα" ειναι για headroom και δεν σου δινει extra DB (τουλαχιστον απ'οσο ξερω και εχω παρατηρησει στα διαφορα "πειραματα" που κανω) ;D ;D

 

Κι εγω για headroom μιλησα, οχι για extra ενταση. Το πραγμα για το οποιο μιλαμε ειναι πολυ πιο σαφες στους μπασομαγνητες της EMG οταν τους δινουμε 18V.

 

Ενας active μαγνητης ειναι στην πραγματικοτητα ενας passive μαγνητης με ενσωματωμενο preamp μεσα στο κουτι του. Αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορουμε στη συνεχεια να χρησιμοποιησουμε στη συνεχεια αλλη μια προενισχυση σαν αυτη που εδειξες για να διαμορφωσουμε περαιτερω το σημα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω εφόσον οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε 9 βολτ dc στα πετάλια μας δεν μπορούμε να τροφοδοτήσουμε από τον ίδιο μετασχηματιστή τους μαγνήτες;φυσικά με τέτοιο τρόπο όμως που θα αποκλείονται κίνδυνοι ηλεκτροπληξίας....!

Παίζει να υπάρχουν θέματα θορύβου;

 

φσσσσσστττττττ ποινγκ !!!!! ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι X series μαγνητες απλα εχουν διαφορετικη προενισχυση ενσωματωμενη. Με δεοδομενο οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει τα τελευταια 30 χρονια, ειναι λογικο η συγχρονη προενισχυση να εχει μεγαλυτερο headroom απο την παλια, χωρις να χρειαζεται να την "ταισουμε" 18V.

Κι εγω για headroom μιλησα, οχι για extra ενταση. Το πραγμα για το οποιο μιλαμε ειναι πολυ πιο σαφες στους μπασομαγνητες της EMG οταν τους δινουμε 18V.

 

εχεις δικιο για το headroom που ανεφερες - δικο μου το λαθος δεν το παρατηρησα καλα - ζητω συγνωμη  :-[ :-[

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φσσσσσστττττττ ποινγκ !!!!! ;D ;D ;D

 

ο λόγος?

Προφανώς θα μπορούσαμε πιθανότατα να απαλλαχθούμε από τις μπαταρίες...

Οκ ίσως λίγο άσχετο με τα προηγούμενα μηνύματα αλλά σχετικό με το αρχικό θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EMG-81x δεν είναι κατασκευασμενος για να δουλευει με 18V,αλλα στην ουσια ειναι ο EMG-81 με τη μοντα των 18V "ενσωνατωμενη", δηλ. ηχητικα ο EMG 81X ειναι το ιδιο με τον ΕΜG 81 με τα 18V.Αυτο τουλαχιστον λεει η EMG.

 

Στη θεωρεία ναι.ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.Έχω το 18v mod σε 81 και μόλις άκουσα τους 81x τραβούσα τα μαλλιά μου που πήρα πετάλι και όχι έναν 81x :( .Θα ήταν και λάθος κίνηση εκ μέρους της EMG εξάλλου.

 

To 18v mod προς Θεού δεν κάνει θαύματα.Αξίζει τον κόπο όμως όπως και να έχει.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρεία ναι.ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.Έχω το 18v mod σε 81 και μόλις άκουσα τους 81x τραβούσα τα μαλλιά μου που πήρα πετάλι και όχι έναν 81x :( .Θα ήταν και λάθος κίνηση εκ μέρους της EMG εξάλλου.

 

To 18v mod προς Θεού δεν κάνει θαύματα.Αξίζει τον κόπο όμως όπως και να έχει.

η αληθεια ειναι οτι εχουμε ξεφυγει απο το θεμα και θα "προσπαθησω" να το κλεισω εδω λυνοντας καποιες αποριες και βαζοντας τα πραγματα στην θεση τους σε σχεση με τους μαγνητες αυτους

 

Ο 81 μπορει να παιξει στα 18ν ανετα - που σημαινει οτι βαζοντας 1 ακομα εξτρα μπαταρια 9ν+9ν = 18ν  αποκτας μεγαλυτερο headroom απο οσο ειχε απο μονος του (παει αυτο)

 

Ο 81χ εχει απο μονος του εξτρα headroom "κατασκευσμενο" μεσα στον μαγνητη με αποτελεσμα στα 9ν να εχει μεγαλυτερο headroom απο τον 81 στα 18ν. Τωρα θες απο την αρχιτεκτονικη του μαγνητη θες απο preamp θες απο την παναγια της Τήνου που εκει περναει τα καλοκαιρια του ενας απο τους κατασκευαστες της EMG αυτο ειναι το αποτελεσμα που θα παρει καποιος απο αυτους τοθς 2 μαγνητες με αυτες τις μοντες - ολα ειναι στο αυτι - μην μπερδευομαστε με το αν εχει μια εξτρα βιδα παραπανω ο μαγνητης και οταν την σφιγγουμε εχουμε τον ηχο του zack wilde και οταν ξεσφιγγουμε τον ηχο του mark knofler.............

να τα λεμε ποιο απλα για να τα καταλαβαινει και ο απλος κοσμακης που δεν ειναι και τοοοοσο ειδικευμενος πανω σε καποια θεματα και ζηταει την ποιο απλη λυση και αμα χρειαζεται να μαθει και λεπτομεριες του τις δινουμε (αποψη μου παντα)

 

φυσικα και ο 81χ για μεταλ ειναι καλυτερος μαγνητης απο τον 81 αλλα για καθαρα ουτε λογος (κατι κανει αλλα οχι οπως ενας passive) - αυτα τα λεω απο δικη μου εμπειρια που εχω δοκιμασει ΟΤΙ πιθανους συνδιασμους μπορει να βαλει ο νους σου για να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα

 

αυτα..........παντα φιλικα ετσι........ :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου