Προς το περιεχόμενο

EMG 18V mod


Bbullet59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ψαχνοντας και γω σχετικα με το παραπανω mod βρηκα αναλυτικες οδηγιες για την πραγματοποιηση του αλλα λογω του οτι ειμαι παντελως ασχετος με αυτα τα πραγματα θα ηθελα να ριξετε μια ματια να μου πειτε τη γνωμη σας επειδη φοβαμαι μηπως καταστρεψω κανενα μαγνητη και μετα ψαχνομαι.Με ενδιαφερει οι μαγνητες να λειτουργουν μονιμα με 18V τροφοδοσια,δηλαδη η 1η περιπτωση που θα δειτε στο παρακατω link.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ειναι πραγματικα τοσο απλο οσο φαινεται και αν υπαρχει εστω μια περιπτωση να κανω ζημια σε κατι.

Επισης αν οντως ειναι οκ αυτα που λεει φανταζομαι θα βοηθηθει κ αλλος κοσμος.

 

Οριστε κ το link http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=941907

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, είναι μια απλή σύνδεση σε σειρά των δύο μπαταριών...

Τόσο απλό όσο φαίνεται... θέλει λίγη προσοχή να κολλήσεις μαζί το θετικό με το αρνητικό, αλλά αν δώσεις λίγη βάση και δε βιάζεσαι αποκλείεται να αποτύχεις...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οσο ξερω ενα τετοιο εγχυρημα δεν παει σε ΟΛΟΥΣ τους μαγνητες - υπαρχουν μαγνητες που "αντεχουν" τα 18v και αλλοι που δεν τα αντεχουν - στο προτζεκτ της strat που δουλευω εδω και καποιο διαστημα εχω βαλει εναν Humbucker EMG 81x οι οποιοι ειναι σχετικα "κατασκευασμενοι" για 18ν και παραπανω - γνωμη μου ειναι να προσεξεις σε τι μαγνητες θα το κανεις αλλιως μπορει να εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα

 

σαν συνδεσμολογια δεν ειναι τιποτα απλα σειριακα βαζεις τις 2 μπαταριες - αλλα σου εχω και εναν ποιο ευκολο τροπο αμα σε ενδιαφερει http://cgi.ebay.com/EMG-18-27-Volt-mod-kit-NO-SOLDERING-81-85-89-60-sa-18v-/150550723107?pt=Guitar_Accessories&hash=item230d85ba23 πανευκολο  ;D ;D ουτε να μπλεκεις με συνδεσμολογια ουτε τιποτα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can I use multiple batteries?

Yes. If you’ve got room for multiple batteries in your guitar, you can use two batteries

wired in series to power your onboard circuitry at 18 volts. The output level will not

appreciably increase, but you’ll have increased headroom and crisper transients. This

is especially useful for percussive/slap bass styles where you can generate enormous

instantaneous power levels across the entire frequency spectrum.

You can also wire two batteries in parallel to provide a regular 9 volt supply but with

much longer lifespan between battery changes.

Although most of our products are rated for 27 volts, we recommend a maximum of 18

volts. The additional benefi ts of 27 vs. 18 volts are negligible

 

είναι μια γλύκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Για να σε ενημερώσω τι εστί 18V. mod σε EMG...

 

Έχω 1 Schecter Hellraiser C-7 και 1 Schecter Hellraiser C-1 FR και μαζί με το service τους, έβαλα και το 18V. mod...δεν είχα να ρισκάρω και πολλά!

 

Το αποτέλεσμα είναι :

- Τα πολλά πρίμα του EMG 81 κόβονται, με αποτέλεσμα μια πιο "παχιά" παραμόρφωση και έναν πολύ πιο ογκώδη ήχο!!! Εγώ συγκεκριμένα στην Hellraiser C-1 FR σε Drop C κούρδισμα έτριβα τα...αυτιά μου, δε χόρταινα να παίζω!!

- Η παραμόρφωση μειώνεται...βέβαια αυτό είναι εξαιρετικό σε όλες τις περιπτώσεις εκτός από το να έχεις μάπα ενισχυτή χωρίς boost/overdrive/distortion πετάλι μπροστά ή να παίζεις black metal...τι εννοώ;; Εκεί που είχα όλες τις ρυθμίσεις μου στο 3-5 στο drive του ενισχυτή, τις έχω στο 4-6, άντε ως το 7 το πολύ...είναι όμως πολύ πολύ καλύτερο να είναι σταδιακό το distortion που βγαίνει από την κιθάρα σου, γιατί με τους EMG 81 είναι λίγο πρόβλημα το ότι "αρπάζουν" αμέσως και δυσκολεύεσαι να βγάλεις μια "διαυγή" παραμόρφωση...

- Έχω την εντύπωση ότι έχω και μεγαλύτερο sustain, αλλά πρέπει να το δοκιμάσω και στον Dual Rectifier για να είμαι 100% βέβαιος...

 

 

Γνώμη μου, αλλά πρέπει να πας σε κάποιον που το έχει ξανακάνει το mod, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...χρειάζονται και κάποιες μονώσεις στα καλώδια, μην ακουμπήσει λάθος καλώδιο με κανένα άλλο ή με πόλο μπαταρίας και γίνει βραχυκύκλωμα...

Το προτείνω πάντως ανεπιφύλακτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EMG-81x δεν είναι κατασκευασμενος για να δουλευει με 18V,αλλα στην ουσια ειναι ο EMG-81 με τη μοντα των 18V "ενσωνατωμενη", δηλ. ηχητικα ο EMG 81X ειναι το ιδιο με τον ΕΜG 81 με τα 18V.Αυτο τουλαχιστον λεει η EMG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι X series μαγνητες απλα εχουν διαφορετικη προενισχυση ενσωματωμενη. Με δεοδομενο οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει τα τελευταια 30 χρονια, ειναι λογικο η συγχρονη προενισχυση να εχει μεγαλυτερο headroom απο την παλια, χωρις να χρειαζεται να την "ταισουμε" 18V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EMG-81x δεν είναι κατασκευασμενος για να δουλευει με 18V,αλλα στην ουσια ειναι ο EMG-81 με τη μοντα των 18V "ενσωνατωμενη", δηλ. ηχητικα ο EMG 81X ειναι το ιδιο με τον ΕΜG 81 με τα 18V.Αυτο τουλαχιστον λεει η EMG.

 

οταν βρω χρονο θα σκαναρω τις οδηγειες και τα χαρακτηριστικα που ειχε μεσα ο μαγνητης οταν τον πηρα - ισχυει αυτο που λες αλλα μπορεις να βαλεις και παραπανω απο 18ν στον 81x

μεχρι 24ν νομιζω ή κατι τετοιο που λεει το manual αν και δεν ξερω πως μπορεις να βαλεις 24ν σε μια κιθαρα  ??? ???

 

λογικα αμα κανεις μοντα με 18ν στον 81x θα εχεις ακομα μεγαλυτερο headroom

 

@Nikoubis    "προενυσχηση" ειναι κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm η "μοντα" ειναι για headroom και δεν σου δινει extra DB (τουλαχιστον απ'οσο ξερω και εχω παρατηρησει στα διαφορα "πειραματα" που κανω) ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου