Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για VHT Special 6.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζαδες. Εχω μια Fender reissue '62 και ο ενισχυτης μου δεν με καλυπτει (marshall mg15dfx) και λεω να παρω τον πρωτο μου λαμπατο. Μια και το budget δεν ειναι υψηλο, max 200 εουρα, στραφικα στον vht special 6 και στον fender champion και τελικα καλος η κακος κατεληξα στον VHT. Εχει καποιος αυτον τον ενισχυτη? ή τον εχει ακουσει απο κοντα? αν τον παρω θα χρειαστει να αλλαξω λαμπες?  Θελω γενικα γνωμες. Ευχαριστω προκαταβολικα!  ;)

 

Υ.Γ εχω διαβασει το post απο το c3po αλλα θα ηθελα να δω και γνωμες.

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι διάβασε και το θρεντ του σούπερφανκ

στα 129 ευρω εισαι αρχοντας με τον συγκεκριμενο.

Το thread που σου προτεινει ο mpikoz ειναι κατατοπιστικοτατο.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και κατέληξες στον VHT! Εχω δοκιμάσει και το champ, αλλά ο vht παρέχει περισσότερα και ηχητικά εχει σίγουρα καλύτερο eq και όγκο λόγω του boost και του 10" μεγαφώνου.

Αν επιθυμείς στο μέλλον να δεις και άλλους λαμπάτους, τότε ίσως θα ήταν πιο ευέλικτο ηχητικά να πάρεις το ministack της VHT στα 199ευρώ. Είναι κεφαλή vht special 6 και καμπίνα 1Χ12". Ηχητικά πιστεύω υπερέχει του vht combo.

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_bundle.htm

 

Δεν είναι εξίσου φορητή λύση βέβαια(εκτός αν παίρνεις μόνο την κεφαλή σε live, studio κλπ που έχουν καμπίνες) αλλά κατ' εμέ αξίζει.

 

Εναλλακτικά, έχει έρθει και ο νέος vht ultra (λίγο πάνω από το μπάτζετ):

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

και ο Laney Cub10

http://www.thomann.de/gr/laney_cub10.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το θρεντ του σουπερφανκ και ηταν πολυ κατατοπιστικο. Απλα εχω μια απορια. Συμφερει περισσοτερο να παρω το ministack η τον combo και λυχνιες?

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόμμπο σκέτο χωρίς λυχνίες.

+1

Ο Superfunk προφανως ειχε μια συγκεκριμενη ενταση στο μυαλο του και το δηλωνει γι αυτο αλλαξε τις λυχνιες. Μονο τον ενισχυτη παρε και εισαι μια χαρα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το θρεντ του σουπερφανκ και ηταν πολυ κατατοπιστικο. Απλα εχω μια απορια. Συμφερει περισσοτερο να παρω το ministack η τον combo και λυχνιες?

 

Oικονομικά, συμφέρει ο combo. Επίσης είναι πιο φορητός από το στακ.

Αν όμως πάρεις κεφαλή+καμπίνα, μπορείς στο μέλλον να συνδέσεις στη καμπίνα κι άλλους ενισχυτές/κεφαλές έως 50W. Mπορείς και να συνδέσεις τον vht σε άλλες καμπίνες(1Χ12", 2Χ12", 4Χ12") όπως γίνεται σε στούντιο, live κλπ.

Το 12" μεγάφωνο της καμπίνας σίγουρα παράγει σωστότερο eq και χαμηλές που δεν έχει ο combo καθώς και περισσότερα deciBel (ένταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου