Προς το περιεχόμενο

Reeves Custom 10 HG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλετε να ζαχαρώσετε μια πρόσφατη προσθήκη στον κατάλογο της (σχετικά άγνωστης) Reeves Amplification...

 

Reeves Custom 10 HG:

 

http://www.reevesamps.com/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=54

 

10W, με δύο 12AX7 και μία EL34. Hand-wired single ended class A, λέει ο ποιητής.

 

Τα 1000 $ που ζητάει σίγουρα θα φανούν πολλά στους περισσότερους (και ίσως τα 10W φανούν αντίστοιχα...λίγα). Εγώ πάλι τρέφω την πεποίθηση πως με Master και Gain στη μέση θα μετατοπίζει έμβρυα, ακόμα και μέσα από 1x12. Μάλιστα πιστεύω πως, αν δεν είχα ήδη αποφασίσει προς τα πού να κινηθώ*, θα τα ακούμπαγα στεγνά στη Reeves(εαν και εφόσον τα έβρισκα)...

 

Υπάρχει κι ένας Templar Dragon στα φρέσκα προϊόντα...αλλά για μένα χάνει τόσο πολύ στο look, που τα ομολογουμένως λαχταριστά specs δεν με αγγίζουν τόσο...

 

*Μην πεταχτεί κανένας ρουφ και με καρφώσει...έχετε υπομονή.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς είναι αμερικάνικο το προιόν οπότε εδώ στην Ελλαδίτσα θα έρχεται με τρελή τιμή.

Παρόμοιας ποιότητας ενισχυτές βγάζει η αγγλική cornford και νομίζω οτι έχει ένα κόμπο στα 6βατ αν θυμάμαι καλά, το όνομα του μου διαφεύγει αλλά θυμάμαι πως είχαν πολύ καλές τιμές για point to point, boutique ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Eldar, θέλεις έναν ωραίο μπουτίκ ενισχυτή μέχρι 1000 ευρώ; Mπορούμε να αρχίσουμε τις προτάσεις, αν θες... αν και θα πρέπει να τον ακούσεις πριν, πράγμα δύσκολο... είσαι τόσο οπαδός του ήχου των HiWatt;

 

Αφού καταλαβαίνω ότι θες να ξεφύγεις από την πεπατημένη για αγορά καλού λαμπάτου (και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου - κάτι που το κάνω κι εγώ πάντα), μπορούμε να κάνουμε ένα brainstorming να σου βρούμε τον καλύτερο (και ασυνήθιστο - όχι δλδ στους γνωστούς συνήθεις ύποπτους που έχουν χιλιοσυζητηθεί) ενισχυτή μέχρι 1000 ευρώ. Αυτός που λες πράγματι θα είναι υποψήφιος, σίγουρα της κατηγορίας μπουτίκ αλλά και τρομερά μινιμαλιστικός και πανάκριβος για αυτά που προσφέρει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν είμαι 100% Eldar αλλά Half-elf. ;D

 

2)Δεν είμαι σε θέση να είμαι οπαδός του Hiwatt ήχου, δεν τον γνωρίζω.

 

3) Brainstormίστηκα μόνος μου από καιρό. Έχω αποφασίσει. Και ξέρεις και τί έχω αποφασίσει, αλλά δεν θα με καρφώσεις, σωστά; ;D ;D

 

 

 

(βλ. Βελγικό eBay ;))

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με €1000 λοιπόν, ( ;D) εγώ, αν ήθελα ήχο Hiwatt θα κοίταγα πρώτους και καλύτερους τους Hiwatt High Gain  ;)

Αλλα απο 'κεί και πέρα, θα με ενδιέφερε να ακούσω και κάνα Allessandro Working Dog, κάνα μεταχειρισμένο Dr Z Maz 18, κάνα Bad Cat Mini Cat, κάνα Ampeg Jet, τον AD30 της Orange, αλλά τελικά έχοντας το μυαλό που έχω τώρα (ή οτι απέμεινε anyway) θα ξαναέπερνα ξανά και ξανά κάποιον pre 70's Fender καθότι κυρίες και κυριοι ο Bassman (που μου έφυγε η θεομήτωρ για να βρώ) είναι ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alessandro με 1000ευρω?

Που?

Το miniCat ναι, αλλα και παλι, θα ειναι πιο χαμηλο απο το custom 10 του reeves, η απο κανα nova λογω el84...

 

Αλλα και παλι, ο Reeves πουλαει και λιγο ιστορια (και ΙΣΩΣ καλα κανει) γιατι οταν φτιαχνανε με τον joyce ενισχυτες,  ολοι οι προαναφερθεντες δεν υπηρχαν

συν οτι, ο Reeves ηταν απο τους λιγους στα 80s που εφτιαχνε ptp, ενω ολοι το εκραζαν και επαιζαν με rockman...

Οποτε ισως το παιζει payback time τωρα... χαχα

Αλλα και παλι, πιστευω οτι δεν ειναι υπερβολικη τιμη.

Ειναι 10w class A απο επωνυμο και ιστορικο κατασκευαστη, δευτερον η ποιοτητα απο πλευρας υλικων κλπ ειναι πολυ ανωτερη απο dr.z και πολλους αλλους και συν οτι ειναι απο τα λιγα μικρα που εχω δει με διαφορετικο impedance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές όλες οι προτάσεις του Silot, αν και δεν ξέρω αν θα υπάρχει ΗiWatt με τέτοια τιμή (εκτός από μεταχειρισμένος όπως τα λέγαμε σε παλαιότερο θρεντ). Σε ένα μαγαζάκι που πηγαίνω υπάρχει ένας ωραίος ΗiWatt handwired 1x12 combo (είναι παλιός μεταχειρισμένος - καινούργιος κάνει 3300 δολλάρια κι εδώ κάνει... περίπου 800 ευρώ- για κάποιο μυστήριο λόγο κανείς δεν τον παιρνει αν και είναι ωραίος ηχητικά και σαν τανκ κατασκευαστικά).

 

Ο ήχος HiWatt που λες είναι κάπως δύσκολο να περιγραφεί - άκου έναν από τους μεγαλύτερους οπαδούς του (τότε), τον Pete Townshend. Tσιρίζει κάπως σε στυλ brit pop αλλά μέχρι να φτάσει εκεί έχει... τρυπήσει μερικά τύμπανα  (τεράστιο headroom) - η δικιά μου εμπειρία είναι ότι είναι καθαροί (όχι σε φεντερικό στυλ όμως) & ότι συνεργάζονται ωραία με dirt πετάλια.

 

Kαινούργιος μπουτίκ με 1000 ευρώ λίγο δύσκολο, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι και οι Koch ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία (και από επιλογές άλλο τίποτα). Θα μπορούσες επίσης να δοκιμάσεις τον Soldano Astroverb αλλά πάει πιο πάνω...

 

Αυτός ο Reeves που λες λόγω κυρίως του μικρού wattage και της class A θα βρωμίζει γρήγορα. Βέβαια, με ένα αποδοτικό μεγάφωνο αντί να γίνεται πανικός από τη μέση κι έπειτα, θα γίνεται από το 2-3 κι έπειτα...  ;)

 

Όσον αφορά στον Alessandro Working Dog, o Alter είχε πάρει έναν αν θυμάμαι καλά - με ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ θα βρεθεί και το θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Alessandro με 1000ευρω?

Που?

 

μου ειχε βγει 1080 ευρω (μαζι με τα μεταφορικα) αγορασμενος απο τον alessandro. να και το thread με κλιπακια:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153717.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, σωστα, αυτο ηταν πιο κατω σε τιμη

απλα μπερδευτηκα γιατι πλεον δεν το βγαζει και ο,τι εχω τσεκαρει τελευταια ξεκιναει απο 2000-2500$

απλα ο reeves θεωρω οτι ειναι απο τους "τιμιους" boutique-αδες

δε σου πουλαει φυκι για μεταξωτη κορδελα και η αναλογια τιμης κ ποιοτητας, ειναι πολυ καλυτερη απο αρκετους αλλους Z., Victoria, Cornell, Cornford κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
ναι, σωστα, αυτο ηταν πιο κατω σε τιμη

απλα μπερδευτηκα γιατι πλεον δεν το βγαζει και ο,τι εχω τσεκαρει τελευταια ξεκιναει απο 2000-2500$

 

πως δεν το βγαζει, ισα ισα ειναι καινουργια σχετικα σειρα τα working dogs

 

http://www.alessandro-products.com/working_dog/index.htm

 

δε θα λεγα οτι παιζει θεμα τιμιοτητας με τους boutique-αδες, ειναι πιο πολυ θεμα προσφορας και ζητησης. οποιος ειναι πιο γνωστος ειναι και πιο ακριβος και καπως ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου