Προς το περιεχόμενο

Απόψεις περί κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ παντως αν έβλεπα συλλογή 56 κριτικών εκ των οποίων οι μόλις 4 αρνητικές, θα ήμουν πολύ μαζεμένος στην όποια αρνητική δικιά μου κριτική

 

εσύ;

 

Μπα δε μασαω...σιγα μη κατσω να ακουσω τη γνωμη των αλλων οταν εχη ηδη σχηματισει τη δικη μου.... ;D ;D

 

Αν ηταν να παιρνω στα σοβαρα τις κριτικες αλλων θα ακουγα ολη μερα Κραουνακη , Νικολακοπουλου και Σοφια Δαρα... ;D ;D & θα εβλεπα Βουλγαρη & Αγγελοπουλο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το Ζήλο μιλάς;

 

Τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να κάνει, να στραμπουλήξει το γούστο του όταν πήγαινε να γράψει στο Αθηνόραμα και να γράφει πράγματα που δεν πίστευε; Τον έβαλαν να γράψει κριτικές για να γράφει τη δική του γνώμη, όχι ό,τι θα άρεσε στον τυπικό αγοραστή του Αθηνοράματος...

 

Μπα δε μασαω...σιγα μη κατσω να ακουσω τη γνωμη των αλλων οταν εχη ηδη σχηματισει τη δικη μου.... ;D ;D

 

Αν ηταν να παιρνω στα σοβαρα τις κριτικες αλλων θα ακουγα ολη μερα Κραουνακη , Νικολακοπουλου και Σοφια Δαρα... ;D ;D & θα εβλεπα Βουλγαρη & Αγγελοπουλο... ;D

 

what we have here is a failure to communicate...

 

δεν σου είπα να υιοθετήσεις τη γνώμη των κριτικών, αλλά να προβληματιστείς, όταν σχεδόν όλοι οι κριτικοί διαφωνούν μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου είπα να υιοθετήσεις τη γνώμη των κριτικών, αλλά να προβληματιστείς, όταν σχεδόν όλοι οι κριτικοί διαφωνούν μαζί σου

 

οσο για αυτο εχεις απολυτο δικιο,απο μικρο παιδακι προβληματιζομαι και αναρωτιεμαι "καλα ολοι ΗΛΙΘΙΟΙ ειναι σε αυτη τη χωρα εκτος απο εμενα και τους φιλους μου?".. ;D

 

παραδοξως AUDIOHOSTA στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ δεν αναρωτιεμαι καθολου μια και ο κοσμος γυρω μου ειναι μια χαρα..  ;D ;D

 

 

χάθηκε ο κόσμος να πούμε και μια καλή κουβέντα; Να πούμε "δεν μου αρέσει, αλλά μπράβο;"

 

εγω το ειπα,ειναι γραμμενο στην πρωτη σελιδα του παροντος thread. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό, σχολιάζεις κάτι που δεν είπα. Γιατί εγώ δεν παίρνω το μέρος της ταινίας, ούτε οπαδός είμαι. Απλά είναι άσχημο να διαβάζεις 10 σελίδες μαζεμένες με γκρίνια, για τι πράγμα; Για μια ταινία που πήρε δύο διεθνείς διακρίσεις, και πολύ καλές κριτικές, σε μία εποχή που ό,τι ελληνικό, είναι πάτος! Έχουμε τρελαθεί τελείως. Δηλαδή αν δεν τις έπαιρνε αυτές τις διακρίσεις, θα τον σταυρώναμε κιόλας! Μένουν όλοι στα Όσκαρ ξεχνώντας ότι οι Κάννες είναι απείρως μεγαλύτερη επιτυχία, αφού τα κριτήρια είναι ευρωπαϊκά και πολύ πιο σκληρά. Και εκεί δεν χωράνε ελληνικά κόλπα "έχω φίλο το Λαζόπουλο". Επειδή είμαστε εμείς μπανανία, μη νομίζουμε ότι παντού δουλεύουν έτσι.

 

Και το κυριότερο: αν διαβάσεις λίγο το νήμα, λίγα σχόλια έμειναν στο απόλυτα σεβαστό "δεν μου αρέσει" Πολλοί μπήκαν σε τεχνικές λεπτομέρειες για το σενάριο, την υποκριτική και τα σκηνοθετικά, ζητήματα δηλαδή που θέλουν γνώση. Ε λοιπόν, έχοντας βρεθεί σε καμιά 10ριά γυρίσματα στη ζωή μου και με τις λίγες γνώσεις που έχω, μπορώ να πω ότι τα πιο πολλά επιχειρήματα τεχνικής-καλλιτεχνικής φύσης ήταν πρόχειρα και άκυρα. Και αβίαστα λοιπόν μου προκύπτει το ερώτημα: χάθηκε ο κόσμος να πούμε και μια καλή κουβέντα; Να πούμε "δεν μου αρέσει, αλλά μπράβο;". Ο Αγγελόπουλος π.χ. δεν μου αρέσει. Αλλά έχει πάρει επίσης βραβείο στις Κάννες και αντικειμενικά στη φωτογραφία είναι από τους λίγους στην Ευρώπη. Για αυτό στο εξωτερικό αν ρωτήσεις θεωρείται πολύ σπουδαίος. Δεν μου αρέσει λοιπόν, δεν πρέπει να σημαίνει δεν είναι αξιόλογος αυτός και οι ταινίες του.

 

Πάντοτε φιλικά, σαν γενικό και όχι ειδικό σχόλιο.  ;)

 

 

Και εγώ γενικό σχόλιο έκανα φίλε μου. Όχι για αντιπαράθεση στο δικό σου. Απλά το δικό σου σχόλιο μου έδωσε την ιδέα, να υποστηρίξω λιγάκι σουρεαλιστικά είναι η αλήθεια, την αντίθετη άποψη.

Όπως εσύ σκωπτικά αντιμετώπισες το κοινό που δεν ευαρεστήθηκε με την ταινία, έτσι και εγώ.

Άλλωστε είναι καλός οιωνός να μην αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα. Σημαίνει πως δεν έχουμε γίνει ακόμη flat κοπάδι. Το παλεύουμε πάντως. ;D

Σεβαστή η γνώμη σου, από κάθε άποψη. :)

Προσωπικά δεν ισοπεδώνω κάτι γιατί είναι Ελληνικό, Τουρκικό, Ινδικό ή ότι άλλο.

Αλλά αν εννοείς πως πρέπει να το υποστηρίξω ή να το υπερασπιστώ, επειδή είναι εγχώριο, απλά δεν μπορώ.

Δεν βρίσκω τα ερεθίσματα ή δεν μου τα δίνει το έργο.

 

Βεβαίως και πάντοτε φιλικά. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"καλα ολοι ΗΛΙΘΙΟΙ ειναι σε αυτη τη χωρα εκτος απο εμενα και τους φιλους μου?".. ;D

 

Επαμεινώνδα ??? εσύ είσαι ???  ;D ;D ;D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Ζήλο μιλάς;

 

Τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να κάνει, να στραμπουλήξει το γούστο του όταν πήγαινε να γράψει στο Αθηνόραμα και να γράφει πράγματα που δεν πίστευε; Τον έβαλαν να γράψει κριτικές για να γράφει τη δική του γνώμη, όχι ό,τι θα άρεσε στον τυπικό αγοραστή του Αθηνοράματος...

 

what we have here is a failure to communicate...

 

δεν σου είπα να υιοθετήσεις τη γνώμη των κριτικών, αλλά να προβληματιστείς, όταν σχεδόν όλοι οι κριτικοί διαφωνούν μαζί σου

 

Ναι για το Ζήλο μιλάω. Τι θα έπρεπε να κάνει ? Κριτική για ένα είδος που εκτιμάει ,γιατί εκεί ίσως και να σεβόμουν την άποψή του για τη μέτρια κριτική που έκανε πχ σε κάποιο δίσκο των Van der graff που τους κατείχε και τους εκτιμούσε  . Δε νομίζω εξάλλου να τον έβαλαν με το ζόρι να γράφει ,αυτός επεδίωξε να πάρει τη θέση ,για να βγάζει το ψωμάκι του .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το Ζήλο μιλάω.

 

Μη μου στεναχωρεις τον Αργυρη... ;D ;D

 

Δεν θα ξεχασω ποτε την κριτικη που ειχε γραψει για ενα live της "Nαυτιας" στην οποια επαιζε μπασο ο πρωην μπασιστας του γκρουπ μου....εγραφε λοιπον "οι δυστροπες μπασογραμμες του Ν.Ζ.καθορισαν τον ηχο της βραδυας"...

 

"Ρε συ τι λεει ο καμμενος" μου ειπε την επομενη μερα ο μπασιστας

 

"Απλα ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΤΟΣ ημουνα!".... ;D ;D

 

Καλος ειναι παντως ακομα και οταν θαβει εμας μας ειχε θαψει γραφοντας "ειναι κριμα τοση συνθετικη και εκτελεστικη... βιρτουοζιτε...να πηγαινει χαμενη σε μαζικης καταναλωσης ηλεκτροσκυλαδικα..." ;D ;D  (πολυ μαζικη τι να σου πω...2000 δισκους πουλησαμε... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κριτικός γράφει για τα πάντα, αν το ΜΜΕ δεν έχει άλλο κριτικό για το Α είδος και άλλον για το Β

 

τα θαψίματα του Ζήλου έχουν αφήσει ιστορία, ήταν σκέτη απόλαυση να τα διαβάζει κανείς, και ποτέ δεν διάβασα θάψιμο σε κάτι που δεν το άξιζε

 

παρεπιπτόντως τρέφω τεράστια εκτίμηση για το Ζήλο, μου άνοιξε τα μάτια (ή μάλλον τα αυτιά) πάμπολλες φορές με τις ραδιοφωνικές του εκπομπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποτέ δεν διάβασα θάψιμο σε κάτι που δεν το άξιζε

 

εγω εχω διαβασει αρκετα....το μεγαλο του λαθος ομως ειναι οτι εχει υμνολογησει ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΕΣ μπαρουφες.... ;D (μονο και μονο επειδη ειναι...δυστροπες... ;D)

 

γενικα ομως το ατομο εχει γνωσεις και ειναι ωραιος....

 

 

ο κριτικός γράφει για τα πάντα, αν το ΜΜΕ δεν έχει άλλο κριτικό για το Α είδος και άλλον για το Β

 

αυτο ειναι λαθος,ολα τα σοβαρα μουσικα περιοδικα εχουν κριτικους ανα ΕΙΔΟΣ μουσικης..δεν μπορεις να βαλεις καποιον που ας πουμε μισει τα λαϊκα και δεν εχει ιδεα για το ειδος να γραψει κριτικη για το νεο δισκο του Μελα ,οπως και δεν μπορεις να βαλεις εμενα να γραψω κριτικη για τον τελευταιο δισκο των Iced Earth....(σημερα τους εμαθα αυτους... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω απολαυστικά τα θαψίματα του Ζήλου ,αλλά ας ρωτήσουμε να μας πει τη γνώμη του και κάποιος που του άρεσε το είδος που έθαβε .

Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις.  Κι εγώ ,όπως και πολλοί από μας σε νεαρή ηλικία κυρίως ακούγαμε γνώμες κάποιων κριτικών και ψαχνόμασταν . Τα άλμπουμ που δε πρέπει να λείπουν από καμιά δισκοθήκη του Χ , ή οι κορυφαίες ταινίες που δε πρέπει να χάσεις στη ζωή σου με τπτ από τον Ψ . Βλέπαμε ,ακούγαμε και διαμορφώναμε ένα κριτήριο δικό μας μετά ,ανάλογα και με τα γούστα τα δικά μας. Στη πορεί λοιπόν σχηματίζαμε και άποψη για το ποιός κριτικός ταίριαζαι περισσότερο στα δικά μας γούστα . Έτσι πχ στη πορεί εμπιστευόμουν τη γνώμη του Δασκαλόπουλου περισσότερο από του Ζήλου , αλλά και πάλι ο ουσιαστικός κριτής ήταν τα δικά μου αυτιά κι ας έλεγε ο κάθε κριτικός ότι πίστευε .

Ο Ζήλος είχε γράψει ότι ήμουν ο άξονας του γκρουπ ,φυσικά ,μπάσσο,κιθάρα,ντραμς ήμασταν ,τι θα επικρατούσε ?  ;D

Ξέρω θα επικρατούσε ο κιμπορντίστας  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου