Προς το περιεχόμενο

Γνωριμια- Eντυπωσεις με την boss Me 70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΟιπον καλημερα σε ολους ηθελα να περασω τις εντυπωσεις μου μετα απο 3 μερες στην κατοχη μου της boss me 70.

Βασικα θα ξεκηνησω με μια απορια .Γιατι ολα τα πολυεφφε δεν ειναι ετσι,τοσο απλα?

ΛΟιπον μεσα σε λιγες ωρες ειχα ακριβως τους ηχους που ηθελα σε ολα τα στυλ μουσικης που παιζω blues , hard rock , melodic metal , eee  μεχρι και Καφριλες.......

Εχουμε και λεμε στα + τις πεταλιερας

 

1.Πολυ ωραια εφφε

2.παρα πολα distortion

3.phrase looping

4.Διπλο delay (NAI)

5.Μετατροπη μαγνητων απο S se H kai το αντιστροφο

6.Πολυ ωραιο ΑΠΛΟ ΑΠΛΟ eq προενηχυτη(Πολλων περιοχων)

7.Πολυ καλες προσομοιωσεις ενησχυτων (Χωρις πολλα μπερδεματα cabs etc....)

8. ΣΕ 1 Εχεις τον ηχο που θες........

9.πολλα knobs (τερμα τα μικρα κουμπακια και οι γελοιες οθονιτσες)

10.ΠΟιοτητα κατασκευης.

11.Περνει μπαταριες  ;D

 

και τα αρνητηκα που εχω δει μεχρι στιγμης

 

1.Ελειψη usb (σε αυτα που ειχα ποτε δεν το ειχα χρησιμοποιηση)

2.reverb χωρις πολλα πολλα.

 

Για να πω την αληθεια δεν ξερω κατα ποσο στεκουν ολα αυτα απλα ενθουσιαστηκα πολυ απο αυτο το πολυεφφε γιατι εχει αυτα που πρεπει μαζεμενα οπως πρεπει βαζεις το καλωδιο σου μπροστα στον ενησχυτη σου και παιζεις (fx loop send return τερμα ολα αυτα).

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολα τα πολυεεφε τα εχουν κανει τοσο πολυπλοκα και δυσχρηστα με απειρα εφφε ,καμπινες που στις περισσοτερες περιπτωσεις δημιουργουν προβληματα(εχω εμπειρια απο line6 live, boss gt10)

O κολητος μου για να βγαλει εναν καλο ηχο απο την gt 10 toy πηρε κανα μηνα ;D ;D

Το μονο πολυεφφε που ξεχωριζω ειναι η tonelab h opoia ειναι η πιο απλη με ζεστους καλου ηχους και πολλα knobs.

 

Αυτα τα λιγα προς το παρον....περιμενω τις αποψεις σας.

 

Ξεχασα παιζω με μια FEnder american st. s s s

Yamaha rgx 620 fz H H  sd 59 k jb

 

kai apo amps

Fender  compo 5w 6" speaker

blackheart compo 5w.12"speaker

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη. :)

Έχω την εντύπωση,πως σε αυτήν την κατηγορία τιμων η me-70 είναι μονόδρομος(για αγορά καινούργιας και όχι μεταχειρισμένης πεταλιέρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορά το καλύτερο μηχάνημα για να κάθεσαι να φτιάχνεις ήχους. Απλό αλλά αρκετά φορτωμένο, και όλα μα όλα είναι άμεσα μπροστά στα μάτια σου και τα χέρια σου με το δικό τους κουμπί. Αλλά πολυεφέ μπορεί να κάνουν περισσότερα πράγματα, αλλά στην αμεσότητα δεν το φτάνει τίποτα. Κρίμα να μην έχει ένα USB interface, θα βόλευε αρκετό κόσμο, αλλά και έτσι τη δουλεία του την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορά το καλύτερο μηχάνημα για να κάθεσαι να φτιάχνεις ήχους. Απλό αλλά αρκετά φορτωμένο, και όλα μα όλα είναι άμεσα μπροστά στα μάτια σου και τα χέρια σου με το δικό τους κουμπί. Αλλά πολυεφέ μπορεί να κάνουν περισσότερα πράγματα, αλλά στην αμεσότητα δεν το φτάνει τίποτα. Κρίμα να μην έχει ένα USB interface, θα βόλευε αρκετό κόσμο, αλλά και έτσι τη δουλεία του την κάνει.

ΠΟλυ σωστα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις πέντε πράγματα παραπάνω για τα distortions;

Φιλε μου εχει δεκα πεταλακια βρομικα τα οποια καλυπτουν σχεδον τα παντα  .

+ τους δυο βρομικους ενυσχητες.

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ ειναι γεματα με ογκο και ο κομπρεσορας σκιζει ..(τα mute επιτελους ειναι γεματα)δεν μου θυμιζει ψιφιακουρα και τετοια πραγματα αλλα μια απιστευτη διαυγεια με σχεδον κλειστο το noise gate.

Το καλο ειναι οτι μπορεις το καθε πεταλακι να το φερεις εκει ακριβως που θελεις με το εκουαλαιζερ της προενισχυσης(5 band).

Τωρα μενει να μαθω να αποθηκευω τους ηχους και να διαβασω το μανιουαλ(αν και δεν νομιζω να χρειαζεται)

 

Υ.Γ Ειχα πολυ κακη γνωμη για την boss λογο της gt10 που ειναι τοσο δυσκολη αλλα τα περνω ολα πισω .............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανησμα πεταει (οπως αλλωστε και το παλιο ΜΕ50) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντας κι εγω ευχαριστημενος κατοχος της ΜΕ-70 , εχοντας περασει απο την gt-6 / gt-8 / ME-50 , πρεπει να τονισω οτι το μηχανημα ειναι τιμιοτατο και σε βγαζει ασπροπροσωπο παντου!

 

τοσο μπροστα απο ενισχυτη , οσο και σε fx loop.

επισης σε "αρπαχτες" παιζω καρφι στην κονσολα χωρις κανενα προβλημα. σχεδον flat.

 

για του λογου το αληθες , και μιας και ειχα ενα ελευθερο Σαββατιατικο απογευμα , εγραψα μερικα κλιπακια για οσους ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο μηχανημα.

 

Boss_ME-70_mp3_demo_1.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι και το 2ο κλιπακι , και ακολουθει η περιγραφη.

 

η αλυσιδα ηχογραφησης ηταν :

Eric Johnson Stratocaster -> ME-70 -> Focusrite Pro 24 DSP -> Nuendo.

 

ολες οι ρυθμισεις ειναι ετοιμες απο την ΕΖ ΤΟΝΕ λειτουργια , και προσπαθησα να συμπεριλαβω οσο πιο πολλα προλαβαινα.

 

με την σειρα που ακουγονται στα 2 κλιπακια , ειναι τα εξης.

 

1.Ο ηχος bypass σε tuner mode.

2.clean preamp

3.clean preamp με compressor

4.clean preamp με compressor & chorus

5.clean preamp - octaver - harmonizer (μην σχολιασετε τις νοτες που ακουτε. αυτο μου βγηκε)

6.combo preamp

7.tweed preamp

8.stack preamp

9.lead stack

10.R-fier preamp

11.clean preamp - natural pedal

12.clean preamp - OD1 pedal

13.combo preamp - blues pedal

14.clean preamp - analog delay

 

οτιδηποτε θελησετε μπορω να το ηχογραφησω.

 

επισης οπως θα ακουσετε , σε ολα τα κλιπακια υπαρχει μια γενικη ιδεα hall reverb , ετσι για να "κινειται" λιγο.

 

 

Boss_ME-70_mp3_demo_2.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου