Προς το περιεχόμενο

Gibson LP+distortion pedal??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εννοεις οταν λες αυτο για την εμφανιση στον εβενο?

 

Νομίζω εννοεί ότι αν θέλεις ντε και καλά έβενο στην ταστίερα μειώνονται και σημαντικά οι επιλογές σου σε χρώματα..

 

Πχ μόνο άσπρη και αύτη που σου έδειξε ο φίλος παραπάνω (κ ίσως να έχει ξεφύγει και καμία ακόμη).

 

Για ενισχυτές και πετάλια όπως ξαναείπα δεν είμαι καθόλου καλός γνώστης αλλα στο φόρουμ έχουν συζητηθεί άπειρες φορές και τα δύο οπότε σίγουρα θα βρείς κάτι που να κολλάει στην περίπτωσή σου...

 

Πχ τον θέλεις μόνο για την πάρτη σου ή για πρόβες κλπ.

 

Η "λογική" πάντως λέει οτι μια τέτοια καλή κιθάρα την "χαραμίζεις" σε ένα μη full-λάμπα ενισχυτή....

 

(Αν και οι Vox VT έχουν πάρα πολύ καλό όνομα)

 

edit:Με πρόλαβε ο πρωλαλήσαντας σχεδόν σε όλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

αχ, καταραμένη οικονομική κρίση...που είναι οι παλιές καλές εποχές των 80s και των 90s που οι beginners στην ηλεκτρική είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα στην πληθώρα των EKO και των Vester...τώρα όλοι θα πρέπει να συμβιβαστούν με κάποιο κουπί της Gibson... ;D

 

Πέρα από την πλάκα τώρα ψάχνεις μια κιθάρα η οποία είναι all time favourite ανάμεσα στους beginners. Η συντριπτική πλειψηφία τους επίσης αργότερα την πουλάνε είτε επειδή ανακαλύπτουν την κλίση τους σε κάτι άλλο (ντραμς, γκολφ, καράτε) είτε για να την αναβαθμίσουν σε Standard, Custom, VOS κλπ. Ως εκ τούτου η κιθάρα κάνει συχνά πυκνά την παρουσία της στις αγγελίες μεταχειρισμένων και όχι μόνο στο νοιζ βέβαια...Και επειδή λοιπόν ο "μήνας του μέλιτος" με μια studio έχει ορισμένη χρονική δειάρκεια, σου προτείνω να κοιτάξεις στα μεταχερισμένα. Αν την βρείς (προλάβεις) σε καλή τιμή είναι μιας πρώτης τάξεως αγορά.

 

Άλλο ένα θέμα που έχουμε είναι ότι ποτέ, μα ποτέ δεν αγοράζουμε μια ακριβή κιθάρα και έναν πολύ φθηνό ενισχυτή. Το αντίθετο πιθανότατα είναι playable. Αυτό όμως ποτέ. Συν ότι δείχνεις σαν να σου πούλησε κάποιος Lamborghini με λάστιχα μοτοσακό ...Ξεκίνα λοιπόν από έναν λαμπάτο και μοίρασε καλύτερα το budget σου...

 

Distortion θα μπορέσω να προτείνω όταν θα ξέρω τον ενισχυτή... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ, καταραμένη οικονομική κρίση...που είναι οι παλιές καλές εποχές των 80s και των 90s που οι beginners στην ηλεκτρική είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα στην πληθώρα των EKO και των Vester...τώρα όλοι θα πρέπει να συμβιβαστούν με κάποιο κουπί της Gibson... ;D

 

Πέρα από την πλάκα τώρα ψάχνεις μια κιθάρα η οποία είναι all time favourite ανάμεσα στους beginners. Η συντριπτική πλειψηφία τους επίσης αργότερα την πουλάνε είτε επειδή ανακαλύπτουν την κλίση τους σε κάτι άλλο (ντραμς, γκολφ, καράτε) είτε για να την αναβαθμίσουν σε Standard, Custom, VOS κλπ. Ως εκ τούτου η κιθάρα κάνει συχνά πυκνά την παρουσία της στις αγγελίες μεταχειρισμένων και όχι μόνο στο νοιζ βέβαια...Και επειδή λοιπόν ο "μήνας του μέλιτος" με μια studio έχει ορισμένη χρονική δειάρκεια, σου προτείνω να κοιτάξεις στα μεταχερισμένα. Αν την βρείς (προλάβεις) σε καλή τιμή είναι μιας πρώτης τάξεως αγορά.

 

Άλλο ένα θέμα που έχουμε είναι ότι ποτέ, μα ποτέ δεν αγοράζουμε μια ακριβή κιθάρα και έναν πολύ φθηνό ενισχυτή. Το αντίθετο πιθανότατα είναι playable. Αυτό όμως ποτέ. Συν ότι δείχνεις σαν να σου πούλησε κάποιος Lamborghini με λάστιχα μοτοσακό ...Ξεκίνα λοιπόν από έναν λαμπάτο και μοίρασε καλύτερα το budget σου...

 

Distortion θα μπορέσω να προτείνω όταν θα ξέρω τον ενισχυτή... ;)

 

 

κοιτα παιρνω studio γιατι ουσιαστικα δεν ειμαι begginer στην κιθαρα.μελετουσα 6-7 χρονια ηλεκτρικη και παιζω σε μαγαζια τα τελευταια 4.απλα τοτε την παρατησα γιατι δεν ειχα την δυνατοτητα να να κανω τις αγορες που σκεφτομαι τωρα για να αναβαθμισω ολο το παιξιμο και κυριως τον ηχο μου.για αυτο πιστευω οτι η studio τετοια κιθαρα.κοιταζω συνεχεια στα μεταχειρισμενα αλλα δεν την βρισκω απο καποιον ολοι πουλανε standard (που του 2008 εινια τραγικη απλα πολυ πιο κατω και απο την studio) και κοιταζω για ενισχυτη και πεταλακια.εχω ηδη το OD3 της Boss και ψανχω κατι σε φαση rock hard rock 80s.μου αρεσε πολυ το Vox satchurator ηταν πολυ versatile βγαζει ηχους απο whitesnake μεχρι light rock αλλα δυστυχως το δοκιμασα σε μια gibson custom των 3000 αρα σε στουντιο δν ξερω πως θα ακουγεται..

 

εγω ελεγα κατι σε marshall.τι λες για αυτους?

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c_bstock.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο φίλος Kpeyos είναι μέλος με εντυπωσιακές γνώσεις στις Les Paul και διαβάζω τα ποστ του με ενδιαφέρον (συλλέγοντας γνώση για μελλοντική αγορά κορυφαίας LP), αν και διαφωνώ ότι η studio είναι beginner, την έχω 15 χρόνια και ΑΝΕΤΑ θα έπαιζα live με αυτήν την κιθαρίτσα ακόμα και σήμερα....Δεδομένου ότι ήταν η πρώτη μου (καλή) κιθάρα (την είχα από 3 γυμνασίου!!!), και έχω κάνει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ λάθη ως προς την χρήση-συντήρηση-κακομεταχείριση της, η κιθάρα διαπιστώνω ότι είναι απλά ΣΚΥΛΙ. ;D ;D

 

  Σίγουρα οι vintage-correct τύποι και η φανατικοί λεσπολάκιδες (με την καλή έννοια αυτοί οι χαρακτηρισμοί!!) δεν τις πολυπάνε αλλά δεν νομίζω ο Adamo να περιμένει να αναστηθεί ο Les Paul και η Mary Ford για να τζαμάρουνε μαζί το How High the moon με τον super-59-original-LP sound  ;D ;D μια καλή κιθάρα που να γράφει Gibson πάνω για να βαράει όταν τραγουδάει θέλει.. ;D ;D Εξάλλου για πολλούς δαύτους οι studio είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ (σε πρόβες-ηχογραφήσεις κτλ) για να μην γρατζουνιστεί η VOS τους  ;)

 

 

Αν την βρείς (προλάβεις) σε καλή τιμή είναι μιας πρώτης τάξεως αγορά.

 

Άλλο ένα θέμα που έχουμε είναι ότι ποτέ, μα ποτέ δεν αγοράζουμε μια ακριβή κιθάρα και έναν πολύ φθηνό ενισχυτή. Το αντίθετο πιθανότατα είναι playable. Αυτό όμως ποτέ. Συν ότι δείχνεις σαν να σου πούλησε κάποιος Lamborghini με λάστιχα μοτοσακό ...Ξεκίνα λοιπόν από έναν λαμπάτο και μοίρασε καλύτερα το budget σου...

 

Distortion θα μπορέσω να προτείνω όταν θα ξέρω τον ενισχυτή... ;)

 

+1

 

μου αρεσε πολυ το Vox satchurator ηταν πολυ versatile βγαζει ηχους απο whitesnake μεχρι light rock αλλα δυστυχως το δοκιμασα σε μια gibson custom των 3000 αρα σε στουντιο δν ξερω πως θα ακουγεται..

 

Αδάμο έχε υπ'όψην ότι μερικές custom έχουν τους 490-498 που έχουν οι studio οπότε μπορεί να πλησιάζουν κάπως. Ψάξ'το...

 

εγω ελεγα κατι σε marshall.τι λες για αυτους?

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c_bstock.htm

 

Είσαι άτυχος, τον bugera τον έχω παραγγείλει από το musicstore και τον περιμένω εδώ και 3 μήνες (γίνεται πανικός...) θα σου έλεγα άνετα γνώμη αν τον είχα μπροστά μου. Για τον Marshall δεν ξέρω. Αρκεί να μην είναι ο MG  ;D

Α, για whitesnake κτλ το γκάζι του bugera μάλλον δεν σου φτάνει, οπωσδήποτε καλό overdrive πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ο φίλος Kpeyos είναι μέλος με εντυπωσιακές γνώσεις στις Les Paul και διαβάζω τα ποστ του με ενδιαφέρον (συλλέγοντας γνώση για μελλοντική αγορά κορυφαίας LP), αν και διαφωνώ ότι η studio είναι beginner, την έχω 15 χρόνια και ΑΝΕΤΑ θα έπαιζα live με αυτήν την κιθαρίτσα ακόμα και σήμερα....Δεδομένου ότι ήταν η πρώτη μου (καλή) κιθάρα (την είχα από 3 γυμνασίου!!!), και έχω κάνει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ λάθη ως προς την χρήση-συντήρηση-κακομεταχείριση της, η κιθάρα διαπιστώνω ότι είναι απλά ΣΚΥΛΙ. ;D ;D

 

   Σίγουρα οι vintage-correct τύποι και η φανατικοί λεσπολάκιδες (με την καλή έννοια αυτοί οι χαρακτηρισμοί!!) δεν τις πολυπάνε αλλά δεν νομίζω ο Adamo να περιμένει να αναστηθεί ο Les Paul και η Mary Ford για να τζαμάρουνε μαζί το How High the moon με τον super-59-original-LP sound  ;D ;D μια καλή κιθάρα που να γράφει Gibson πάνω για να βαράει όταν τραγουδάει θέλει.. ;D ;D Εξάλλου για πολλούς δαύτους οι studio είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ (σε πρόβες-ηχογραφήσεις κτλ) για να μην γρατζουνιστεί η VOS τους  ;)

 

 

+1

 

Αδάμο έχε υπ'όψην ότι μερικές custom έχουν τους 490-498 που έχουν οι studio οπότε μπορεί να πλησιάζουν κάπως. Ψάξ'το...

 

αυτους ειχε πανω σιγουρα γιατι το ρωτησα απλα μιλαμε για αλλη ποιοτητα οργανου και δεν ξερω ποσο θα επηρεασει

 

Είσαι άτυχος, τον bugera τον έχω παραγγείλει από το musicstore και τον περιμένω εδώ και 3 μήνες (γίνεται πανικός...) θα σου έλεγα άνετα γνώμη αν τον είχα μπροστά μου. Για τον Marshall δεν ξέρω. Αρκεί να μην είναι ο MG  ;D

Α, για whitesnake κτλ το γκάζι του bugera μάλλον δεν σου φτάνει, οπωσδήποτε καλό overdrive πετάλι.

 

δεν εχω σε καμια περιπτωση προθεση να δουλεψω με γκαζι ενισχυτη  εφοσον δεν εχω το αναλογο bugdet.θελω ενα ενισχυτη 20-30W δεν πιστευω οτι χρειαζεται παραπανω σε λαμπα  που να ειναι pedal friendly.απλα εχω τρελαθει γιατι μπηκα και εγω στο τριπακι του να φτιαξω ηχο και πηρα τσαρκα τα μαγαζια να δω τι γινεται απο κιθαρες ενισχυτη κλπ και οταν πηγα για πεταλι μου λενε "τι κιθαρα εχεις?"...παω για κιθαρα μου λενε "τι ενισχυτη εχεις"? σαν το ελληνικο δημοσιο ενα πραμα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω σε καμια περιπτωση προθεση να δουλεψω με γκαζι ενισχυτη  εφοσον δεν εχω το αναλογο bugdet.θελω ενα ενισχυτη 20-30W δεν πιστευω οτι χρειαζεται παραπανω σε λαμπα  που να ειναι pedal friendly.απλα εχω τρελαθει γιατι μπηκα και εγω στο τριπακι του να φτιαξω ηχο και πηρα τσαρκα τα μαγαζια να δω τι γινεται απο κιθαρες ενισχυτη κλπ και οταν πηγα για πεταλι μου λενε "τι κιθαρα εχεις?"...παω για κιθαρα μου λενε "τι ενισχυτη εχεις"? σαν το ελληνικο δημοσιο ενα πραμα...:P

 

Μάμησέ τα ε?  ;D ;D

 

Τι να πω δεν βοηθάει και κάνας πιο έμπειρος...λοιπόν ακου την πρόταση μου. Για να μην δώσεις ένα χιλιάρικο για κιθαρα και άλλο ένα για ενισχυτή και πετάλι, σου προτείνω να δοκιμάσεις τον εξής συνδυασμό (όχι πολλά λεφτά για έναν 20άρη λαμπάτο αλλά αξιοπρεπή και ένα μαμώ distortion πετάλι)

 

Βugera v22 και suhr riot πετάλι σύνολο 500 ευρώ

 

Διάβασε αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172789.0

 

και αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171561.0

 

και καλό διάβασμα...  ;D

 

Ε, μην τυχόν και τα κάνεις παραγγελία, δοκίμασε τα πρώτα σε κάνα κιθαρομάγαζο πρώτα! Απλά σου δίνω μια ιδέα να την έχεις σαν ''βάση''. Good luck!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάμησέ τα ε?  ;D ;D

 

Τι να πω δεν βοηθάει και κάνας πιο έμπειρος...λοιπόν ακου την πρόταση μου. Για να μην δώσεις ένα χιλιάρικο για κιθαρα και άλλο ένα για ενισχυτή και πετάλι, σου προτείνω να δοκιμάσεις τον εξής συνδυασμό (όχι πολλά λεφτά για έναν 20άρη λαμπάτο αλλά αξιοπρεπή και ένα μαμώ distortion πετάλι)

 

Βugera v22 και suhr riot πετάλι σύνολο 500 ευρώ

 

Διάβασε αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172789.0

 

και αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171561.0

 

 

 

το πεταλι παρα πολυ καλο.εχω βαλει στο ματι και της vox αλλα πραγματικα θελω να ακουσω το καινουριο της mxr δειχνει πολυ καλο αν και σε ισχνο δειγμα.τον ενισχυτη που σου δειξα τον βρηκα μεταχειρισμενο στα 400 αν δεν με καλυψει σιγουρα θα κοιταξω και τον bugera.μην φοβασαι..δεν ειμαι τυπος βλεπω παιρνω..;)

 

και καλό διάβασμα...  ;D

 

Ε, μην τυχόν και τα κάνεις παραγγελία, δοκίμασε τα πρώτα σε κάνα κιθαρομάγαζο πρώτα! Απλά σου δίνω μια ιδέα να την έχεις σαν ''βάση''. Good luck!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω σε καμια περιπτωση προθεση να δουλεψω με γκαζι ενισχυτη  εφοσον δεν εχω το αναλογο bugdet.θελω ενα ενισχυτη 20-30W δεν πιστευω οτι χρειαζεται παραπανω σε λαμπα  που να ειναι pedal friendly.

 

Κακώς αφού ο Marshall πού κοιτας έχει πολύ ωραίο γκάζι για rock - hard rock μέχρι heavy metal παιξίματα.

Επίσης στα λεφτά αυτά μπορείς να κοιτάξεις και για peavey 6505+ combo και ίσως και για blackstar HT20 και να έχεις πολύ καλό γκάζι χωρίς να μπλέκεις με πετάλια. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς πετάλια απλά ο καθένας θα τους δίνει το δικό του διαφορετικό χρώμα.

Ακούσε πρώτα τους συγκεκριμένους ενισχυτές με μιά les paul και το πεταλάκι σου και μετά αποφασίζεις ποιος σου κάνει πιο πολύ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς αφού ο Marshall πού κοιτας έχει πολύ ωραίο γκάζι για rock - hard rock μέχρι heavy metal παιξίματα.

Επίσης στα λεφτά αυτά μπορείς να κοιτάξεις και για peavey 6505+ combo και ίσως και για blackstar HT20 και να έχεις πολύ καλό γκάζι χωρίς να μπλέκεις με πετάλια. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς πετάλια απλά ο καθένας θα τους δίνει το δικό του διαφορετικό χρώμα.

Ακούσε πρώτα τους συγκεκριμένους ενισχυτές με μιά les paul και το πεταλάκι σου και μετά αποφασίζεις ποιος σου κάνει πιο πολύ.

 

 

και εγω αυτο ηθελα αλλα θα ειναι δυσκολο.παντως με το riot και το satchurator πιστευω θα ειμα υπερκαλυμμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου