Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα κεφαλης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτες οι κεφαλες θελουν παραγγελια απο Αμερικη σωστα?

 

ΟΧΙ το κατ/μα ειναι στη Γερμανια

 

Πως θα εχω ευκαιρια να τον ακουσω?

 

δυστυχως μονο στο youtube,

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εχεις δικιο φιλε μου,αλλα πιστεψε με δεν μπορω να ταξιδεψω λογο δουλειας.Τα χερια μου ειναι δεμενα κυριολεκτικα!

Ασε που δεν καταλαβαινω ακριβως τι ειναι οι modeling amps! :-[ (μη με κραξετε) :P

 

Τότε μπορείς να παραγγείλεις ενισχυτή από το εξωτερικό(καταστήματα όπως thomann , musicstore), Ετσι, μπορείς να εκμεταλλευτείς τη δυνατότητα που δίνουν για επιστροφή και αλλαγή του προϊόντος μέσα στις πρώτες μέρες ώστε να τον δοκιμάσεις προσεκτικά και να δεις αν αυτό αναζητούσες, καθώς και την 3ετή εγγύηση που παρέχουν.

 

Ως προς τους modelling ενισχυτές, είναι ενισχυτές νέας τεχνολογίας των οποίων ο προενισχυτής λειτουργεί σαν πεταλιέρα. Εχουν πολλά κανάλια (όχι μόνο 2-3) που καλύπτουν σχεδόν όλο το φάσμα μουσικών ειδών από clean παίξιμο έως metal, έχουν πάρα πολλά ενσωματωμένα εφφέ και ευκολίες για ηχογράφηση, δημιουργία δικών σου ήχων και αποθήκευση καναλιών.

Ο τελικός τους ενισχυτής είναι φουλ λαμπάτος στις περισσότερες περιπτώσεις που πρότεινα και έτσι συνδυάζουν τον κλασσικό λαμπάτο ήχο με το ιδιαίτερο eq και τις αρμονικές του παράλληλα με τα διάφορα εφφέ και κανάλια. Το ηχητικό αποτέλεσμα, από ό,τι έχω ακούσει και ο ίδιος, είναι πειστικό κι ανώτερο από εκείνο των solid state ψηφιακών μοντέλων.

 

παραδείγματα:

 

O line6 dt50 που έχει σχεδιαστεί από κοινού με την bogner(εταιρία παραγωγής premium λαμπάτων).

http://line6.com/dt50/

 

o peavey vypyr tube 120 που έχει ενσωματωμένα πετάλια, 24κανάλια και εφφέ...

http://www.peavey-eu.com/index.php

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DR Z ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΠΙΣΗΣ ΨΑΞΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΨΑΞΕ ΤΟ CERIATONE OVERTONE!

Αν θες ομως κατι παραπανω για τα γεραματα , στειλε μου μηνυμα  και αν σου αρεσουν

μαζεψε χρηματα λιγο καιρο ακομα!

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε πως σας εχω εμπιστοσυνη σε αυτα που μου λετε μιας κ γνωριζετε τα εικοσαπλασια απο μενα.Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να τα δοκιμασω ολα αυτα πριν τα παρω κ επειδη ειμαι απο νησι(Συρο συγκεκριμενα)δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα.Εχω παιξει με 4 κεφαλες ολες κ ολες στη ζωη μου.Orange Rockerverb 50,Engl Powerball,Marshall jvm410 και με εναν power amp mesa boogie που δεν θυμαμαι καν το ονομα του.Απο ολους αυτους πιο ενδιαφερον ηταν ο Orange για τα δικα μου αυτια.Εβγαζε μια "βρωμια" κ τη γουσταρα!

Αν ειχα τη δυνατοτητα θα δοκιμαζα οτιδηποτε εβγαζε ηχο.

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλεις να παίζεις stoner, οι Orange ειναι σιγουρα μια καλή επιλογή. Τώρα αν μιλάς για κρυστάλλινα καθαρά και pink floyd, μάλλον θα σε απογοητεύσουν (στα δικά μου αυτιά πάντως τα καθαρά τους είναι αδιάφορα). Όχι ότι είναι κακό, αλλά απο περιέργεια, γιατί θέλεις να δώσεις τόσα πολλά για τον πρώτο σου λαμπάτο? τι πιστεύεις ότι δεν θα σε καλύψει σε "χαμηλότερες" κατηγορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλεις να παίζεις stoner, οι Orange ειναι σιγουρα μια καλή επιλογή. Τώρα αν μιλάς για κρυστάλλινα καθαρά και pink floyd, μάλλον θα σε απογοητεύσουν (στα δικά μου αυτιά πάντως τα καθαρά τους είναι αδιάφορα). Όχι ότι είναι κακό, αλλά απο περιέργεια, γιατί θέλεις να δώσεις τόσα πολλά για τον πρώτο σου λαμπάτο? τι πιστεύεις ότι δεν θα σε καλύψει σε "χαμηλότερες" κατηγορίες?

 

Περισσοτερο παιζω stoner κ ειναι πιστευω οντως καλη επιλογη.

Δε μιλησα για κρυσταλλινα καθαρα,απλα να με ικανοποιει καπως.Καταλαβαινω αυτο που λες οτι εχουν αδιαφορα καθαρα αλλα οχι τοσο αδιαφορα ωστε να μη με ικανοποιησουν.Ακομα κ τον καλυτερο εξοπλισμο να ειχα τα δαχτυλα του Δαβιδ δεν τα εχω.Με τα πεταλια δεν γινεται δουλεια?

Οσο για το τελευταιο που με ρωτησες πιστευω απλα(με τα λιγα που ξερω)οτι οι λαμπατοι ειναι πιο "αθανατοι" να το πω??Δεν ξερω πως να το πω.Δε γνωριζω καλα αυτη τη γλωσσα ακομα :-\

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με παρεξήγησες :)

 

Εννοούσα γιατί δεν κοιτάς και φτηνότερους λαμπάτους ενισχυτές. Πάντως αφού έχεις κατασταλάξει στην "σχολή" του ήχου που θες να βγάλεις, είσαι ήδη σε καλό δρόμο. Σίγουρα ο καλός εξοπλισμός και ένα καλό όργανο είναι μεγάλη αναβάθμιση στον ήχο σου πάντως και καλά κάνεις και το ψάχνεις. Ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου? πετάλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με παρεξήγησες :)

 

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου? πετάλια?

 

Οχι φιλε μου δε παρεξηγησα τιποτα,καταλαβαινω πανω κατω τι εννοεις!  ;)

Για την ωρα εχω Electro Harmonix Bigg Muff Tone Wicker,MXR Phase 90,Boss DD7,To Wah και το Overdrive του Zakk Wylde(δεν ειμαι μεγαλος φαν απλα τα συγκεκριμενα τα λατρευω)και ειμαι αναμεσα στο Fuzz Z.Vex Factory Vexter και στο κλασσικο Fuzz της Dunlop.Καποια στιγμη σκεφτομαι να παω προς Jam Pedals αλλα οι τιμες ειναι χειρουργικο νυστερι.

Γρατζουναω μια LP Custom.

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι'εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις για κάποιο λαμπάτο στην κατηγορία κάτω των 700-800€. Για πρώτο ενισχυτή δεν παίρνουμε κάτι στα 1500, γιατί απλά αν αλλάξουν οι προτιμήσεις σου (ή επεκταθούν βρε παιδί μου) είτε θα χάσεις πολλά λεφτά στη μεταπώληση, είτε θα σου μείνει παλτό.  :)

 

Στην "μεσαία" κατηγορία υπάρχουν πολλοί ενισχυτές που θεωρώ ότι θα σε κάλυπταν, ειδικά αφού τα πεταλάκια, απ'όσο καταλαβαίνω, παίζουν μεγάλο ρόλο στον ήχο σου. Σαν παράδειγμα να αναφέρω τη σειρά Venue της Blackstar, τον Vox Nighttrain 50, τους Rebel της Egnater και άλλους. Σίγουρα θα πρέπει να κανονίσεις ένα ταξίδι στην Αθήνα, μετά της κιθάρας σου, και να επενδύσεις (έτσι θα το δεις) 2-3 μέρες για να ακούσεις όσο περισσότερους μπορείς. Αλλά, επαναλαμβάνω, εγώ τουλάχιστον πάνω από 7-8 κατοστάρικα δεν θα έδινα στη φάση που βρίσκεσαι (και όχι μόνο...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου