Προς το περιεχόμενο

Schmidt Polyphonic Analog Synthesizer


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Stefan Schmidt ΔΕΝ είναι αυτός της NI, είναι απλή συνωνυμία.

 

Επίσης η τιμή των 25.000 δεν ξέρω από που προήρθε αλλά δεν ισχύει, καθότι ο ίδιος ο Schmidt δεν έχει δώσει τιμή. Φαντάζομαι ότι μετά την MESSE θα ξέρουμε.

 

Nομίζω ότι θα το κοστολογήσει γύρω στα 10.000 ευρώ που είναι "φυσιολογική" τιμή, αν αναλογιστεί κανείς ότι το έφτιαξε απολύτως μόνος του μέσα σε χρονικό διάστημα 8 ετών και ότι έχει 8 νότες πολυφωνία με full analog signal path.

 

Τα ακούς Roland? >:(

 

Προσωπικά τον συγχαίρω για αυτή την προσπάθεια και του εύχομαι κάθε επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Roland δεν νομίζω πως τα ακούει, όμως τα ακούει ο Dave Smith ο οποίος διαθέτει ένα θεσπέσιο όργανο ίδιων specs, το Prophet, με 1700 ευρώ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Roland δεν νομίζω πως τα ακούει, όμως τα ακούει ο Dave Smith ο οποίος διαθέτει ένα θεσπέσιο όργανο ίδιων specs, το Prophet, με 1700 ευρώ...

 

Σπύρο, αν και δεν έχουν δοθεί ακόμη στην δημοσιότητα τα specs του Schmidt 8-voice, αμφιβάλλω ότι θα είναι τα ίδια με αυτά του P8. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω πως θα πρόκειται για ένα τέρας, και λογικά δεν θα ακούγονται το ίδιο, αλλά η σκέψη μου ήταν καθαρά καταναλωτική και από πλευράς "τσέπης"... θα δεχτεί όμως κάποιος να κάνει ένα τέτοιο άλμα στη τιμή μόνο και μόνο για τις επιπλέον δυνατότητες? Είναι πολύ ελπιδοφόρο πως στηρίζεται αυτή η αγορά ακόμη και σήμερα, αλλά μέχρι ποιου σημείου?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Stefan Schmidt ΔΕΝ είναι αυτός της NI, είναι απλή συνωνυμία.

 

Επίσης η τιμή των 25.000 δεν ξέρω από που προήρθε αλλά δεν ισχύει, καθότι ο ίδιος ο Schmidt δεν έχει δώσει τιμή. Φαντάζομαι ότι μετά την MESSE θα ξέρουμε.

 

Nομίζω ότι θα το κοστολογήσει γύρω στα 10.000 ευρώ που είναι "φυσιολογική" τιμή, αν αναλογιστεί κανείς ότι το έφτιαξε απολύτως μόνος του μέσα σε χρονικό διάστημα 8 ετών και ότι έχει 8 νότες πολυφωνία με full analog signal path.

 

Τα ακούς Roland? >:(

 

Προσωπικά τον συγχαίρω για αυτή την προσπάθεια και του εύχομαι κάθε επιτυχία.

 

 

καταρχην να συμφωνησω οτι η κινηση ειναι αυτο που μετραει και οποιος θελει θα τα βρει τα λεφτα να το παρει...οταν βγει και οσα κιαν και αν κανει

 

 

2ον στο λινκ

http://matrixsynth.blogspot.com/2011/04/new-schmidt-analog-synth-at-musikmesse.html

 

αναφερεται οτι ο John Bowen του Solaris και ο αγαπητος Juergen Haible λενε οτι ειναι ο Schmidt της ΝΙ . (εκει που λεει Update 5/6)

 

τωρα αν ειναι λαθος... δεν πειραζει... θα το ονειρευομαι ετσι κιαλλως το Schmidt

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω πως θα πρόκειται για ένα τέρας, και λογικά δεν θα ακούγονται το ίδιο, αλλά η σκέψη μου ήταν καθαρά καταναλωτική και από πλευράς "τσέπης"... θα δεχτεί όμως κάποιος να κάνει ένα τέτοιο άλμα στη τιμή μόνο και μόνο για τις επιπλέον δυνατότητες? Είναι πολύ ελπιδοφόρο πως στηρίζεται αυτή η αγορά ακόμη και σήμερα, αλλά μέχρι ποιου σημείου?

 

 

πιστευω οτι προκειται για την καινουργια Rolls Royce των αναλογικων..

το code 8 και για οποιον ειναι τυχερος το CS80 ανηκουν στο ιδιο club....

 

"αμα χρειαζεται να ρωτησεις ποσο κανει δεν ειναι για σενα..."  ;D

 

σιγουρα δεν θα το αποκτησω εγω αλλα χαιρομαι να το βλεπω να βγαινει...

 

(οχι αλλο καρβουνο/jupiter80 etc  :'(  )

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για κάποιο μυστήριο λόγο βλέποντας τη φωτογραφία του ο όγκος του μου θύμισε το CS80 (δεν ξέρω γιατί, μιας και δεν μοιάζουν τόσο). Όμως, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να βρούμε και ηχητικές ομοιότητες πρέπει να κυλήσει αρκετό νερό στο αυλάκι... δηλαδή να το δοκιμάσουμε, κάτι που μάλλον θα αργήσει πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gearslutz είπαν ότι δεν είναι το ίδιο άτομο... δεν έχει και μεγάλη σημασία. :)

 

Φαντάζομαι ότι υπάρχει ένα μικρό τμήμα της αγοράς που θα επένδυε σε ένα τέτοιο όργανο - από την στιγμή που υπάρχουν χρήστες με πανάκριβα modulars και διάφορα άλλα καλούδια, γιατί όχι. Απλά σκέφτομαι ότι το Schmidt είναι περισσότερο "βιώσιμο" αν το αγοράσουν 100 άτομα σε τιμή 10.000 ευρώ παρά 50 άτομα στα 20.000 ευρώ.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι το panel του μοιάζει πολύ με το panel του Waldorf Wave?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"...completely analoooooooog"  ;D

 

Του εύχομαι πραγματικά καλή επιτυχία. Μου δίνει την εντύπωση ενός ρομαντικού και "μόνου καουμπόι". Τι θα ήταν η μουσική βιομηχανία χωρίς αυτούς?

(Ελπίζω μόνο να μην γίνει και "φτωχός" όπως ο Λούκυ Λουκ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου