Προς το περιεχόμενο

Engl fireball 60 vs Engl fireball 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχετε ακουσει αυτους τους 2 ενυσχητες ?

εχουν μεγαλες ηχητικες διαφορες ?

Αξιζει ο 60αρης ηχητικα η ειναι κατι ημιμετρο... ??

 

Μ ου αρεσει ο συγκεκριμενος 100αρης αλλα επειδη ειναι κτηνωδια τα 100 βατ και ειναι και πιο ακριβος σκεφτηκα τον 60αρη αλλα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει και ποσο μεγαλη ηχητικη διαφορα εχει απο τον μεγαλο...

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλα ρε φίλε, μην κλαις..! :)

Απο άποψη ηχοχρωματος δεν ξέρω αν έχουν διαφορα, αλλα απο άποψη έντασης η διαφορα είναι τοοοοοσο μικρή - αμελητέα που μόνο σε διαγωνισμό decibel θα την καταλάβεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φίλε, μην κλαις..! :)

Απο άποψη ηχοχρωματος δεν ξέρω αν έχουν διαφορα, αλλα απο άποψη έντασης η διαφορα είναι τοοοοοσο μικρή - αμελητέα που μόνο σε διαγωνισμό decibel θα την καταλάβεις... :)

 

δηλαδη και ο 60αρης κτηνωδης ειναι για σπιτι και προβα σε στουντιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα επρεπε να αναρωτηθουμε ειναι αν υπαρχουν διαφορες μεταξυ παλιου 60αρι και νεου....απο οτι βλεπω ο νεος ερχεται με μαυρα μουτρα και εχω ακουσει σκοπρια οτι κοβει ποιο καλα στις μεσαιες......οσον αφορα τα watt 60 αφοβα...εκτος αν εισαι ψειρας στα καθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα επρεπε να αναρωτηθουμε ειναι αν υπαρχουν διαφορες μεταξυ παλιου 60αρι και νεου....απο οτι βλεπω ο νεος ερχεται με μαυρα μουτρα και εχω ακουσει σκοπρια οτι κοβει ποιο καλα στις μεσαιες......οσον αφορα τα watt 60 αφοβα...εκτος αν εισαι ψειρας στα καθαρα...

 

βασικα εχεις δικιο αλλα πιστευω οτι πρεπει να δουμε αν τελικα αυτος ειναι ο ενυσχητης ο οποιος ειναι σε βατ επιτρεπτα για σπιτι ( και οχι μονο ) και εχει και ποιοτικο γκειν για μεταλ... γιατι μεχρι και το 1000αρικο δεν εχω βρει αλλον ενυσχητη που να εχει τα προτερηματα αυτου...δηλαδη 60 βατ , και οχι 100 και 120 που ειναι τρελα , κανονικα λεφτα , και τιμια καθαρα .... ολοι οι ενγκλ εχουν τιμια καθαρα... δεν λεω φεντερισια αλλα τιμια τουλαχιστον... γιατι οχι και αυτος ? Αν και πιστευω οτι ο προσανατολισμος του στην ζωη ειναι αλλος.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο ξαναπώ τελευταία φορα για να το εμπεδώσεις...Ένας λαμπατος 60 Watt έχει ΠΟΛΥ μικρή διαφορα σε ένταση απο έναν 100αρη... Η διαφορα τους κυρίως έγκειται στο clean headroom, αλλα και πάλι μιλάμε για εντάσεις που για να "βρωμισει" το καθαρο σου θα σου έχει ήδη φύγει η πιτυριδα απο το κεφάλι λόγω των db... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο ξαναπώ τελευταία φορα για να το εμπεδώσεις...Ένας λαμπατος 60 Watt έχει ΠΟΛΥ μικρή διαφορα σε ένταση απο έναν 100αρη... Η διαφορα τους κυρίως έγκειται στο clean headroom, αλλα και πάλι μιλάμε για εντάσεις που για να "βρωμισει" το καθαρο σου θα σου έχει ήδη φύγει η πιτυριδα απο το κεφάλι λόγω των db... :)

 

ρε συ ο 60αρης δεν γινεται να μην βρωμιζει νωριτερα ? αν αυτο ισχυει λοιπον τοτε ο 60αρης παιζει καλυτερα στο σπιτι αφου θα παορνεις το γκαζι του με το βολιουμ στο 1 και οχι στο 3 που θα χρειαστει ο 100αρης...

 

τωρα βεβαια εσυ μπορει να ειπες το ιδιο πραγμα παραπανω αλλα εγω ετσι επιστημονικα αποκλειεται να το καταλαβα... ;D

 

οσο για την βελτιωση του παλιου και του νεου , εσυ προφανως συγκρινεις τον παλιο 60αρη με το νεο 60αρη ?

 

εγω απλα ρωταω αν ο 60αρης ειναι fireball σαν ηχος ή κατι κοντα σε fireball. Με αλλα λογια αν παιξουν αυτοι οι δυο ενυσχητες στα ιδια ντεσιμπελ με το ιδιο eq θα ακουγονται το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μην μπερδευεσαι: στον 60αρη βρωμιζει νωρίτερα το ΚΑΘΑΡΟ κανάλι..

 

2)Ναι

 

 

3) δεν παίρνω και όρκο, αλλα φαντάζομαι πως ισχύει...απο τη στιγμη που είναι ίδιο το design, τα specs, οι λάμπες (προενισχυσης) και αλλάζουν μόνο οι τελικές λόγω Watt

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου