Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου το θεμα φαινεται να εχει ληξει μπορουμε να συνεχισουμε οφτοπικ πια  ;D

 

Όλοι έχουμε απόψεις. μερικές αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου κ μερικές οχι.ακόμη κ για πράγματα που είμασταν σίγουροι στο παρελθόν είδαμε πως αυτα άλλαξαν.

 

Τα φόρουμ θα μπορούσαν να λειτουργούν κ σαν ευκαιρία για να δούμε νέες απόψείς. Δυστυχώς αυτο που γράφει η Εύη γίνεται ολο κ πιο συχνά..Υπάρχουν ατομα που ξεκινάνε ή περνουν μέρος σε μια συζήτηση μονο κ μονο για να πούν την άποψή τους κ ύστερα απο αυτο απλά δεν βλέπουν τις άλλες απαντήσεις.Πραγματικά λυπηρό.

 

Ειδικά σε ένα τέτοιου είδους τοπικ που ξεκινάει με την λέξη μπορεί γτ ναείμαστε όλοι τοσο απόλυτοι? ας γράψουμε την αποψή μαςασ διαβάσουμε κ τις απόψεις των άλλων κ ας τελείωσει εκεί. Αν διβάσαμε κατι αξιόλογο σίγουρα τηα μας προβληματήσει αργότερα κ θα το ξανασκεφτούμε.

 

Όπως κ να έχει δεν υπάρχει περίπτωση να αναγνωρίσουμε μια άλλη άποψη αν είμαστε σίγουροι οτι η δικιά μας είναι 100% σωστή  ουτε υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την γνώμη μας στην διάρκεια που κρατάει ενα τοπικ

Συμφωνοι.

Συμμετεχουμε σε μια συζητηση κλπ, αλλα δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητο (ετσι οπως διατυπωθηκε*) καποιος να διαβασει πρωτα τα αλλα ποστ, για να σχηματισει αποψη και να τη γραψει.

Αν ειναι αξια να γραφτει θα πρεπει να εχει ηδη δουλευτει αρκετα στο μυαλο καποιου.

Μια αποψη που σχηματιστηκε ή επηρεαστηκε απο το διαβασμα μερικων ποστ (που μπορει να ειναι και "ακυρα"), δεν νομιζω οτι θα ειναι (και για τον ιδιο το γραφωντα) σωστο να την εκφρασει.

Αλλιως μηπως πρεπει καποιος να περιμενει να δει τι θα γραψουν ολοι οι αλλοι για να αποφασισει κι αυτος τι θα γραψει? ή μηπως δεν πρεπει να διαβαζουμε τις πρωτες 1-2 απαντησεις σε ενα θεμα γιατι δεν εχουν αποψη με κριτηριο σωστο που εχει δουλευτει διαβαζωντας και τα αλλα ποστ?  :)

Παραλληλα βεβαια, καποιος που εχει αποψη και τη διατυπωνει,  μπορει να διαβαζει και τις αλλες αποψεις (και πρεπει, αν θελει να κανει και περαιτερω εσωτερικη αναζητηση).

 

 

Αυτη η διατυπωση λοιπον εμενα δεν μου φανηκε σωστη και αφου φανηκε να παιρνει "ψηφους" και απο αλλους, αποφασισα να εκφρασω την διαφορετικη αποψη μου,.

Πιστευω οτι για να κατσει καποιος να γραψει, πρεπει να "ξερει" ηδη την απαντηση.

Και δεν ειναι κακο να γραφτει ακομα και αν εχει ηδη γραφτει απο αλλον. Ετσι δινει ενα +1 σε αυτην την αποψη.

 

*

Γενικοτερα πιστευω οτι οι πλειοψηφια δεν διαβαζει καν τα αλλα ποστς με το που βλεπει τον τιτλο ξερει ηδη τι θα απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου το θεμα φαινεται να εχει ληξει μπορουμε να συνεχισουμε οφτοπικ πια  

 

 

ΟΚ!.... ;D

 

Αν και δεν ...ξερω σε...τι ακριβως αναφερομαστε...... ;D....ας πω και εγω την... γνωμη μου... ;D

 

Η τεχνικη καταρτηση ειναι κατι πολυ σημαντικο ,ΕΙΔΙΚΑ στα drums που ειναι σαφως και το σημαντικοτερο οργανο σε μια "ποπ" μπαντα (a band is as good as its drummer )....και οντως ακομα και οι μπαντες που δεν εχουν παει ωδειο και εχουν κανει ...καριερα εχουν στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ντραμμερ που σκοτωνουν και που σιγουρα καποια στιγμη εκατσαν και εμαθαν τα βασικα (με εξαιρεση τoν Ringo αλλα ενταξει εδω μιλαμε για μπαντα...ημιθεων οποτε δεν πιανεται... ;D,ασε που αυτα που επαιζε τα επαιζε τελεια).

 

Ετσι κι αλλοιως ακομα και οι...κουλες μπαντες....οταν κανουν επιτυχια..ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ..."ξεκουλευουν"... ;D μια και οταν κανεις 100 συναυλιες το χρονο...αναγκαστικα μαθαινεις και ανεβαινει το επιπεδο σου,παραδειγματα υπαρχουν παρα πολλα (ακουστε τον πρωτο δισκο των Madness οπου απλα παιζουν τα...βασικα των βασικων και ακουστε και τον τελευταιο τους που ειναι σχεδον....Genesis... ;D,ή συγκρινετε την παικτικη δυνοτητα των Clash στον πρωτο δισκο τους με αυτη στο SANTINISTA στον οποιο οντως ο .....σπουδαγμενος ντραμμερ τους τα δινει ολα και η επιροη ενος τεχνικα αρτιου  μουσικου σε μια μπαντα ...κουλων ειναι εμφανης...)

 

 

Κατα τα αλλα θα επιμεινω στην αποψη μου οτι χωρις καλα τραγουδια/μουσικες,σωστο timing και σκληρη δουλεια επιτυχια δεν θα κανεις που να εχεις τελειωσει ολα τα ωδεια του κοσμου,απο την αλλη το να εχεις και τεχνικη καταρτηση ειναι ενα μεγαλο "οπλο" στη φαρετα σου ακριβως γιατι ΣΥΝΔΙΑΖΕΤΑΙ με τα "εκ των ουκ ανευ" παραπανω και σου κανει τη ζωη ΠΟΛΥ πιο ευκολη....

 

Εννοειται οτι συνεχιζω να μιλαω για "ποπ" μουσικη με την ευρεια εννοια της μια και υπαρχουν ειδη μουσικης που χωρις τεχνικη καταρτηση απλα δεν μπορεις να ...παιξεις....

 

Παντως και απο την προσωπικη μου εμπειρια (στη μπαντα μου ημουν ο μονος...κουλος και ολοι οι υπολοιποι ηταν μουσικαραδες...με πολλα διπλωματα και..παπλωματα ;D) οι πιο ενδιαφερουσες φασεις ειναι οταν μεσα στην ΙΔΙΑ μπαντα υπαρχουν ανθρωποι και απο τις δυο "σχολες" (και ..πεφωτισμενοι κουλοι και σπουδαγμενοι τεχνητες) οπως ειναι οι Bad Seeds ας πουμε ή η μπαντα του Bruce Springsteen

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιο ενδιαφερουσες φασεις ειναι οταν μεσα στην ΙΔΙΑ μπαντα υπαρχουν ανθρωποι και απο τις δυο "σχολες" (και ..πεφωτισμενοι κουλοι και σπουδαγμενοι τεχνητες) οπως ειναι οι Bad Seeds ας πουμε ή η μπαντα του Bruce Springsteen

 

Σοφα λογια, γεροντα SF. Τολμω να πω, οτι afto ine.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και δεν ...ξερω σε...τι ακριβως αναφερομαστε...... ;D....ας πω και εγω την... γνωμη μου... ;DΗ τεχνικη καταρτηση ειναι κατι πολυ σημαντικο ,ΕΙΔΙΚΑ στα drums που ειναι σαφως και το σημαντικοτερο οργανο σε μια "ποπ" μπαντα (a band is as good as its drummer )....και οντως ακομα και οι μπαντες που δεν εχουν παει ωδειο και εχουν κανει ...καριερα εχουν στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ντραμμερ που σκοτωνουν και που σιγουρα καποια στιγμη εκατσαν και εμαθαν τα βασικα (με εξαιρεση τoν Ringo αλλα ενταξει εδω μιλαμε για μπαντα...ημιθεων οποτε δεν πιανεται... ;D,ασε που αυτα που επαιζε τα επαιζε τελεια).

 

Ετσι κι αλλοιως ακομα και οι...κουλες μπαντες....οταν κανουν επιτυχια..ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ..."ξεκουλευουν"... ;D μια και οταν κανεις 100 συναυλιες το χρονο...αναγκαστικα μαθαινεις και ανεβαινει το επιπεδο σου,παραδειγματα υπαρχουν παρα πολλα (ακουστε τον πρωτο δισκο των Madness οπου απλα παιζουν τα...βασικα των βασικων και ακουστε και τον τελευταιο τους που ειναι σχεδον....Genesis... ;D,ή συγκρινετε την παικτικη δυνοτητα των Clash στον πρωτο δισκο τους με αυτη στο SANTINISTA στον οποιο οντως ο .....σπουδαγμενος ντραμμερ τους τα δινει ολα και η επιροη ενος τεχνικα αρτιου  μουσικου σε μια μπαντα ...κουλων ειναι εμφανης...)

 

 

Κατα τα αλλα θα επιμεινω στην αποψη μου οτι χωρις καλα τραγουδια/μουσικες,σωστο timing και σκληρη δουλεια επιτυχια δεν θα κανεις που να εχεις τελειωσει ολα τα ωδεια του κοσμου,απο την αλλη το να εχεις και τεχνικη καταρτηση ειναι ενα μεγαλο "οπλο" στη φαρετα σου ακριβως γιατι ΣΥΝΔΙΑΖΕΤΑΙ με τα "εκ των ουκ ανευ" παραπανω και σου κανει τη ζωη ΠΟΛΥ πιο ευκολη....

 

Εννοειται οτι συνεχιζω να μιλαω για "ποπ" μουσικη με την ευρεια εννοια της μια και υπαρχουν ειδη μουσικης που χωρις τεχνικη καταρτηση απλα δεν μπορεις να ...παιξεις....

 

Παντως και απο την προσωπικη μου εμπειρια (στη μπαντα μου ημουν ο μονος...κουλος και ολοι οι υπολοιποι ηταν μουσικαραδες...με πολλα διπλωματα και..παπλωματα ;D) οι πιο ενδιαφερουσες φασεις ειναι οταν μεσα στην ΙΔΙΑ μπαντα υπαρχουν ανθρωποι και απο τις δυο "σχολες" (και ..πεφωτισμενοι κουλοι και σπουδαγμενοι τεχνητες) οπως ειναι οι Bad Seeds ας πουμε ή η μπαντα του Bruce Springsteen

 

Αυτά που λες παραπάνω τα έχεις πει πενήντα χιλιάδες  φορές ,δεν παράτας  το πληκτρολόγιο να πιάσεις καμιά tele  μπας και ‘’ξεκουλαθείς’’ (κάνοντας καμία  επιτυχία)

πεφωτισμένε κουλέ και σπουδαγμένε τεχνίτη  ;D ;D ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε και παραπάνω νομίζω αλλά το λέω κι εγώ. Αν είσαι άνθρωπος που η γνώση μπορεί να σε περιορίσει και να σου κόψει το potential, τότε θεωρώ σίγουρο ότι και χωρίς γνώση, δε θα έκανες και πολλά. Για την ακρίβεια, όλοι οι σπουδαγμένοι πρωτοπόροι χρησιμοποίησαν τη γνώση ως εφαλτήριο καθότι είναι γνωστό φετίχ των μουσικών (και όχι μόνο) να σπάνε τους θεωρητικούς κανόνες. Πιο εύκολα δε τους σπας αν τους γνωρίζεις καλά λέω εγώ.

 

Νομίζω ότι αν (το ξαναλέω) έχεις το ταλέντο, ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για να μάθεις τους "κανόνες" (έστω και για να τους σπάσεις μετά), είναι χαμένος.

Δεν θυμάμαι πόσες φορές έχω "τσακωθεί" με συνεργάτες μουσικούς να λένε "ααα, αυτό δεν πάει έτσι, ππρέπει να παιχθεί έτσι κλπ. κλπ" και ακούω μία από τα ίδια με μπόλικο καθόλου και μηδέν φαντασία, "κλίμακες" και λοιπά και λοιπά.

 

Νομίζω ότι η ουσία βρίσκεται στο να ακούς πολύ μουσική και να παίρνεις από εκεί "μαθήματα" παρά να βασίζεσαι στους όποιους κανόνες σου θέτουν οι διάφοροι ειδήμονες των ..ΩΔΕΙΩΝ (old noiz joke).

 

Εν τέλη, για να ξεφύγω και από τυχόν δογματισμούς, η "εξωτερική" βοήθεια είναι καλή για κάποιον όταν είναι όση αυτός επιθυμεί και καλή για τους υπόλοιπους όταν τον βοηθάει να προσφέρει καλή μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οφειλω να ομολογησω οτι εχω πλουσια φαντασια....αλλα ρε παιδια δε μπορω να φανταστω

με τιποτα...με ποιανουν τα γελοια...τον KEITH να διαβαζει παρτιτουρα .. απο αναλογιο ..!

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα εξαρτώνται βέβαια πως και πόσο θέλει να προχωρήσει κάποιος στη Μουσική.

Δεν μιλάω για μουσικό ιδίωμα, τεχνική μουσικού οργάνου, δόξα, λεφτά και γκόμενες, σωστό, λάθος, πρέπει, δεν πρέπει .

Μιλάω για την Μουσική.

Και όσο ταλέντο (καλά, εντάξει, η λέξη "μαστίχα") να χει κανείς, εφόσον επιθυμεί να μάθει (και πολλώ δε μάλλον αν θέλει να εντρυφήσει στη) Μουσική πρέπει να διδαχθεί Μουσική.

 

Τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε κουβεντούλα και να παραμυθιαζόμαστε με τον μικρόκοσμό μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πόσες φορές έχω "τσακωθεί" με συνεργάτες μουσικούς να λένε "ααα, αυτό δεν πάει έτσι, ππρέπει να παιχθεί έτσι κλπ. κλπ" και ακούω μία από τα ίδια με μπόλικο καθόλου και μηδέν φαντασία, "κλίμακες" και λοιπά και λοιπά.

 

Και ως η άλλη πλευρά, δε θυμάμαι πόσες φορές έχω τσακωθεί εγώ να προσπαθούμε να παίξουμε ένα κομμάτι, να μη μπορεί να πάρει τα χέρια του ο άλλος ή να παίζει ότι του φανεί του λωλοστεφανή, να του λέω ρε παίξε έστω το βασικό κ άσε τα γεμίσματα κ να απαντάει με ένα αφοπλιστικό, στη μουσική δεν υπάρχουν κανόνες...

 

Άσχετο πάντως, κάθε φορά που κάνει κάποιος ποστ μπορεί να βάζει έναν δικό του τίτλο για να ξέρουμε όλοι σε τι τόπικ απαντάει αυτός :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πόσες φορές έχω "τσακωθεί" με συνεργάτες μουσικούς να λένε "ααα, αυτό δεν πάει έτσι, ππρέπει να παιχθεί έτσι κλπ. κλπ" και ακούω μία από τα ίδια με μπόλικο καθόλου και μηδέν φαντασία, "κλίμακες" και λοιπά και λοιπά.

 

Και ως η άλλη πλευρά, δε θυμάμαι πόσες φορές έχω τσακωθεί εγώ να προσπαθούμε να παίξουμε ένα κομμάτι, να μη μπορεί να πάρει τα χέρια του ο άλλος ή να παίζει ότι του φανεί του λωλοστεφανή, να του λέω ρε παίξε έστω το βασικό κ άσε τα γεμίσματα κ να απαντάει με ένα αφοπλιστικό, στη μουσική δεν υπάρχουν κανόνες...

 

Παιδιά, θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι τα παραδείγματα που αναφέρατε δεν έχουν να κάνουν με σπουδαγμένους ή μη μουσικούς αλλά με κολλημένους ανθρώπους, ανεξαρτήτως εκπαίδευσης.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι τα παραδείγματα που αναφέρατε δεν έχουν να κάνουν με σπουδαγμένους ή μη μουσικούς αλλά με κολλημένους ανθρώπους, ανεξαρτήτως εκπαίδευσης.

 

+1000

 

Και όσο ταλέντο (καλά, εντάξει, η λέξη "μαστίχα") να χει κανείς, εφόσον επιθυμεί να μάθει (και πολλώ δε μάλλον αν θέλει να εντρυφήσει στη) Μουσική πρέπει να διδαχθεί Μουσική.

 

Σε αυτο θα συμφωνησω αν καποιος θελει να εμβαθυνει στη μουσικη και να ανοιξει "νεους οριζοντες" μονο με μελετη και τον σωστο δασκαλο θα το κανει..

 

Βεβαια δεν θελουν ολοι,το αντιθετο μαλιστα,να "προχωρησουν" μουσικα μια και θεωρουν οτι αυτο που κανουν ηδη επιτυχημενα τους καλυπτει & τους εκφραζει απολυτα και μια περαιτερω "σπουδη" δεν θα τους εξυπηρετουσε σε τιποτα (αντιμετωπιζουν δηλ.την τεχνη τους πιο "χρηστικα" κατα εναν τροπο) ,ουτε αυτοι κανουν λαθος,απλα εχουν μια διαφορετικη,και σεβαστη,θεωρηση των πραγματων..

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου