Προς το περιεχόμενο

Μας απαγορεύουν και τα tabs;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αυτό το πρόγραμμα μπορείς και να συνθέσεις ή να γράψεις ένα δικό σου ριφ...

Σε τι ποσοστό χρηστών συμβαίνει αυτό;

Χωρίς να το έχω ψάξει πιστεύω αμελητέο,σε σχέση με όσους χρησιμοποιούν αυτά τα προγράμματα,για να "διαβάζουν" ταμπλατούρες άλλων καλλιτεχνών,οπότε αυτό το επιχείρημα δε το δέχομαι βάσει της πραγματικής/καθημερινής χρήσης αυτών των προγραμμάτων.

 

και εκτός αυτού....το να φτιάξεις ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν είναι παράνομο, το να γράψεις την ταμπλατούρα του άλλου όμως.... ;)

Σε προηγούμενη σελίδα του παρόντος thread είχα θέσει αυτό το ερώτημα και δεν έχω πάρει,ακόμα,μια απάντηση:

 

Οπότε,αν κάτσω μόνος μου να βγάλω ένα κομμάτι άλλου καλλιτέχνη και στη συνέχεια το γράψω,για να μη χρειάζεται να το θυμάμαι συνέχεια απ'έξω,είναι οκ,αλλά από τη στιγμή,που δημοσιεύσω αυτές τις σημειώσεις μου δημιουργείται το πρόβλημα;

και να επαναλάβω πως δε μιλώ για τις περιπτώσεις,που κάποιος χρήστης ανεβάζει μια "φωτοτυπία" από επίσημο βιβλίο ενός καλλιτέχνη,αλλά για τις περιπτώσεις,που ανεβαίνει μια προσωπική/ερασιτεχνική ταμπλατούρα για το κομμάτι ενός άλλου καλλιτέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000

 

Υποσυνείδητα πολλοί μπερδεύουν πολιτικές πεποιθήσεις στο θέμα. Δεν συζητάμε αυτό.

Οτι υπαγορεύει το συμφωνητικό που ΕΣΥ υπέγραψες σε αντάλλαγμα για να σου προσφέρουν κάποια υπηρεσία που ΕΣΥ ήθελες. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος πρέπει να βρείς εναλλακτική λύση από ανταγωνιστή ή κάποια δική σου.

Δεν διαφωνω σε αυτο.Το χρησιμοποιω για να κανω τη δουλεια μου και με χρησιμοποιει.Θα μπορουσαν αν ηθελαν να αφαιρεσουν τελειως το βιντεακι μου, οπως κανουν σε μερικες περιπτωσεις, η τον ηχο απο το βιντεο κτλ. Κατι αλλο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι αφαιρεθηκαν και τα backing tracks του Satriani απο το GuitarBackingTrack.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ποσοστό χρηστών συμβαίνει αυτό;

Χωρίς να το έχω ψάξει πιστεύω αμελητέο,σε σχέση με όσους χρησιμοποιούν αυτά τα προγράμματα,για να "διαβάζουν" ταμπλατούρες άλλων καλλιτεχνών,οπότε αυτό το επιχείρημα δε το δέχομαι βάσει της πραγματικής/καθημερινής χρήσης αυτών των προγραμμάτων.

 

το οτι δεν το χρησιμοποιούν πολλού δεν αποτελεί επιχείρημα για την αρχική πρόθεση του δημιουργού του προγράμματος, τουλάχιστον σε επίπεδα δίκης...μεταξύ μας ξέρουμε πολύ καλά γιατί χρησιμοποιείται το συγκεκριμένο όπως και το ότι υπάρχουν πολλά καλύτερα προγράμματα να χρησιμοποιήσεις για σύνθεση...

 

και να επαναλάβω πως δε μιλώ για τις περιπτώσεις,που κάποιος χρήστης ανεβάζει μια "φωτοτυπία" από επίσημο βιβλίο ενός καλλιτέχνη,αλλά για τις περιπτώσεις,που ανεβαίνει μια προσωπική/ερασιτεχνική ταμπλατούρα για το κομμάτι ενός άλλου καλλιτέχνη.

πρέπει να απάντησα σε αυτή την ερώτηση και να είπα πως αν το θες για δική σου χρήση φυσικά και μπορείς να το κάνεις....

δεν έχεις καμία ανάγκη το επίσημο βιβλίο της εταιρείας αφού το κάνεις και μόνος σου....

το να το δημοσιεύσεις όμως τότε ναι, δημιουργεί πρόβλημα στην εταιρεία που έχει κάτσει να κατοχυρώσει τα δικαιώματα του τραγουδιού γιατί αυτοί που δεν μπορούν να γράψουν την ταμπλατούρα μόνοι τους θα έπαιρναν το βιβλίο....

 

και ας τονίσω για μία ακόμη φορά πως μιλάμε για δουλειά και πνευματικό έργο άλλου ανθρώπου ο οποίος το εξέδωσε με εταιρεία για να εισπράξει χρήματα γι αυτή του την σύνθεση/δημιουργία/έμπνευση και όχι για την προώθηση του ιδεώδους της μουσικής...

αλλιώς θα τα χε προμηθεύσει όλα δωρεάν μέσω ίντερνετ ή δεν θα χε ασχοληθεί καθόλου και δεν θα ξέραμε και το κομμάτι του....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι οτι λεφτά δεν πρόκειται να βγάλουν απο τις απαγορεύσεις αυτές.

Το μόνο που πετυχαίνουν είναι να ταλαιπωρούν τους ερασιτέχνες κιθαρίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι οτι λεφτά δεν πρόκειται να βγάλουν απο τις απαγορεύσεις αυτές.

Το μόνο που πετυχαίνουν είναι να ταλαιπωρούν τους ερασιτέχνες κιθαρίστες.

συμφωνώ σ αυτό

δε νομίζω πως θα ασχολιόνταν και πολλού με tabs αν δεν υπήρχε το ίντερνετ...

άντε να έπαιρναν ένα βιβλίο από την αγαπημένη τους μπάντα και μέχρι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενη σελίδα του thread,ο admin είχε γράψει:

 

Πάντως πάντα μου έκανε εντύπωση εδώ μέσα, που συζητάμε συνήθως σαν καταναλωτές αντί σαν καλλιτέχνες...

και θα γράψω,τώρα, ότι το προτιμώ,από το να συζητώ ως δικηγόρος ή αυτόκλητος υπερασπιστής των δισκογραφικών/εκδοτικών εταιρειών:

το οτι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί δεν αποτελεί επιχείρημα για την αρχική πρόθεση του δημιουργού του προγράμματος, τουλάχιστον σε επίπεδα δίκης...

 

Να σημειώσω,εδώ,πως κατανοώ αυτό που γράφεις:

αν το θες για δική σου χρήση φυσικά και μπορείς να το κάνεις....

δεν έχεις καμία ανάγκη το επίσημο βιβλίο της εταιρείας αφού το κάνεις και μόνος σου....

το να το δημοσιεύσεις όμως τότε ναι, δημιουργεί πρόβλημα στην εταιρεία που έχει κάτσει να κατοχυρώσει τα δικαιώματα του τραγουδιού γιατί αυτοί που δεν μπορούν να γράψουν την ταμπλατούρα μόνοι τους θα έπαιρναν το βιβλίο....

 

και ας τονίσω για μία ακόμη φορά πως μιλάμε για δουλειά και πνευματικό έργο άλλου ανθρώπου ο οποίος το εξέδωσε με εταιρεία για να εισπράξει χρήματα γι αυτή του την σύνθεση/δημιουργία/έμπνευση και όχι για την προώθηση του ιδεώδους της μουσικής...

αλλιώς θα τα χε προμηθεύσει όλα δωρεάν μέσω ίντερνετ ή δεν θα χε ασχοληθεί καθόλου και δεν θα ξέραμε και το κομμάτι του....

  απλά δε συμφωνώ,γιατί η ερασιτεχνική ταμπλατούρα αφορά τον bedroon player,ενώ όποιος επιδιώκει να βγάλει χρήματα αναπαράγοντας ένα κομμάτι (πχ διασκευομπάντα),αν δεν έχει την ικανότητα να κάνει μόνος του transcription,θα αγοράσει το επίσημο βιβλίο.

 

  Στο μυαλό μου,μια ερασιτεχνική ταμπλατούρα λειτουργεί ως "συζήτηση"/"άποψη" επί ενός συγκεκριμένου κομματιού και όχι ως προσπάθεια υπεξαίρεσης κερδών του καλλιτέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω,εδώ,πως κατανοώ αυτό που γράφεις:  απλά δε συμφωνώ,γιατί η ερασιτεχνική ταμπλατούρα αφορά τον bedroon player,ενώ όποιος επιδιώκει να βγάλει χρήματα αναπαράγοντας ένα κομμάτι (πχ διασκευομπάντα),αν δεν έχει την ικανότητα να κάνει μόνος του transcription,θα αγοράσει το επίσημο βιβλίο.

δε νομίζω να μην τους θεωρούν και αυτούς πιθανούς πελάτες ;)

όπως επίσης τους θεωρούν και χαμένους πελάτες εφ'όσον κυκλοφορούν οι ταμπλατούρες

 

Στο μυαλό μου,μια ερασιτεχνική ταμπλατούρα λειτουργεί ως "συζήτηση"/"άποψη" επί ενός συγκεκριμένου κομματιού και όχι ως προσπάθεια υπεξαίρεσης κερδών του καλλιτέχνη.

κοίτα...νομίζω πως τα πιο πολλά σάιτς με ταμπλατούρες έχουν διαφημισούλες πάνω,κάτω, δεξιά κι αριστερά...οπότε αυτοί μάλλον βγάζουν...

 

τώρα για τον πραγματικά αθώο με όλα αυτά ερασιτέχνη κιθαρίστα που γράφει την ταμπλατούρα για δική του ευκολία και την ανεβάζει για να βοηθηθούν και άλλοι δεν έχω τίποτα να πω και σαφώς δεν θεωρώ πως κάνει κάτι αξιόποινο....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να μην τους θεωρούν και αυτούς πιθανούς πελάτες ;)

όπως επίσης τους θεωρούν και χαμένους πελάτες εφ'όσον κυκλοφορούν οι ταμπλατούρες

Δεν αντιλέγω,απλά η νοοτροπία του να βγάζει κάποιος κέρδος από όπου μπορεί,μου φαίνεται κάπως.. >:((δεν είναι κατ'ανάγκη κατακριτέα,αλλά ποτέ δεν ημουν θιασώτης της άποψης να "βγάζεις από τη μύγα ξίγκι").

κοίτα...νομίζω πως τα πιο πολλά σάιτς με ταμπλατούρες έχουν διαφημισούλες πάνω,κάτω, δεξιά κι αριστερά...οπότε αυτοί μάλλον βγάζουν...

Αν είμαι μια φορά ενάντια των απαγορεύσεων,είμαι εκατό ενάντια των διαφημίσεων και της οικονομικής υποστήριξης "αμφιλεγόμενων" υπηρεσιών(βέβαια,αυτό ισχύει περισσότερο στα τορεντάδικα,που και διακινούν,παράνομα,υλικό και έχουν το θράσος -κατ'εμέ- να ζητούν οικονομική ενίσχυση.Καταρρίπτουν,έτσι,οποιοδήποτε επιχείρημα μπορεί να υπάρξει για την ελεύθερη και ανέξοδη διάδοση πνευματικού υλικού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω,απλά η νοοτροπία του να βγάζει κάποιος κέρδος από όπου μπορεί,μου φαίνεται κάπως.. >:((δεν είναι κατ'ανάγκη κατακριτέα,αλλά ποτέ δεν ημουν θιασώτης της άποψης να "βγάζεις από τη μύγα ξίγκι").

μαζί σου!

απλά σου εξηγώ τον λόγο που νομίζω μια εταιρεία κυνηγάει τους πάντες

Δεν αντιλέγω,απλά η νοοτροπία του να βγάζει κάποιος κέρδος από όπου μπορεί,μου φαίνεται κάπως.. >:((δεν είναι κατ'ανάγκη κατακριτέα,αλλά ποτέ δεν ημουν θιασώτης της άποψης να "βγάζεις από τη μύγα ξίγκι").Αν είμαι μια φορά ενάντια των απαγορεύσεων,είμαι εκατό ενάντια των διαφημίσεων και της οικονομικής υποστήριξης "αμφιλεγόμενων" υπηρεσιών(βέβαια,αυτό ισχύει περισσότερο στα τορεντάδικα,που και διακινούν,παράνομα,υλικό και έχουν το θράσος -κατ'εμέ- να ζητούν οικονομική ενίσχυση.Καταρρίπτουν,έτσι,οποιοδήποτε επιχείρημα μπορεί να υπάρξει για την ελεύθερη και ανέξοδη διάδοση πνευματικού υλικού).

χεχε

πάλι μαζί σου...

αν και δεν το είχα δει έτσι ποτέ...

αλλά σκέψου (τουλάχιστον στις εισφορές που ζητούν για να γίνεις VIP μέλος κτλ) πως θα σου προσφέρουν έξτρα υπηρεσία από τη βασική και ίσως αυτό να συνεπάγεται και καινούριο hardware από μεριάς τους οπότε έξοδα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν μουσικος οσους δουλειες εχω κυκλοφορισει τις μοιραζω με τεραστια χαρα δωρεαν στο ιντερνετ. πουλαω μονο τα CD και αυτο οχι για να βγαλω χρηματα αλλα γιατι μου στοιχιζουν και προσπαθω παντα να τα δινω σε μια λογικη τιμη(ποτε πανω απο 5ευρω) επισης εχω μοιρασει και πολλα μου CD δωρεαν και εαν με "παιρνει" θα το ξανακανω.

 

εαν ποτε καποιος εγραφε σε tabs τα κοματιου μου θα θελα να τον γνωρισω να τον ρωτησω εαν εχει καποιο προβλημα και να του δωσω λεφτα να παει σε κανα γιατρο :P :P

 

σοβαρα τωρα σαν συνθετης δεν θα ειχα κανενα προβλημα να μοιραζονται δωρεαν tabs απο τα δικα μου κοματια αρκει φυσικα να ειναι σωστα γραμμενα.

 

τωρα εαν υπαρξει ενα site που θα εχει σωστες ελεγμενες παρτιτουρες Guitar Pro και οχι την λαλακια του καθενος και θα χρειαζεται συνδρομη θα γραφτω απο τους πρωτους.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου