Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα.

Έκατσα και διάβασα όλα τα posts αναφορικά με την ηχογράφηση κιθάρας και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Είμαι ακόμα πολύ ερασιτέχνης σε αυτά τα θέματα, αλλά τι είναι καλύτερο όσον αφορά την ποιότητα?

Ηχογράφηση κιθάρας μέσω κάρτας ήχου ή ηχογράφηση κιθάρας μέσω μικροφώνου πάνω από τον ενισχυτή?

Τι θεωρείται καλύτερο όσον αφορά την ποιότητα?

Επίσης ποιό κάνει καλύτερη δουλειά?

Πυκνωτικό/δυναμικό μικρόφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μεσω καρτας ετσι κι αλλοιως θα γινει ηχογραφηση,χωρις καρτα ηχου δυστυχως ακομα δεν εχει ανακαλυφθει τροπος να ηχογραφηθει οτιδηποτε σε daw.. ;D

 

παντα ενας καλος ενισχυτης ηχογραφημενος ΣΩΣΤΑ με ενα (η δυο,η τρια) μικροφωνο θα σου δωσει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

Επίσης ποιό κάνει καλύτερη δουλειά?

Πυκνωτικό/δυναμικό μικρόφωνο?

 

εξαρταται απο την περιπτωση & τα γουστα του καθενος ,προσωπικα χρησιμοποιω και τα δυο μαζι αλλα και αλλου τυπου μικροφωνα (ribbon)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μικροφωνα πάντως χρειάζονται και μεγαλύτερη εμπειρία, ή έστω ενασχόληση.

 

εγώ περιμένω ένα DI/speaker simulator αυτες τις μέρες με το οποίο θα ηχογραφώ εσωτερικά (στο αριστερο κανάλι της κάρτας) το preamp&poweramp του ενισχυτή μου ενώ παράλληλα θα μπορώ με μικρόφωνο να γράφω στο δεξι κανάλι της κάρτας. Την ιδανική αναλογια θα την βρίσκω μετα απο το πρόγραμμα, με λίγο panάρισμα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εννοούσα απευθείας ηχογράφηση της κιθάρας στην κάρτα ήχου.

Δηλαδή κατευθείαν σύνδεση κάρτας-κιθάρας...

Παρόλαυτα η ποιότητα στην ηχογράφηση μικροφώνου-ενισχυτή είναι καλύτερη?

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 1 μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλαυτα η ποιότητα στην ηχογράφηση μικροφώνου-ενισχυτή είναι καλύτερη?

 

ΦΥΣΙΚΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εννοούσα απευθείας ηχογράφηση της κιθάρας στην κάρτα ήχου.

Μια χαρά παίζει...γράφω χρόνια έτσι χωρίς ενισχυτή. Θεωρώ ότι ποιό καλό για ένα ερασιτέχνη (που ξεκινάει), χωρίς έξοδα και κόπο (μονώσεις, μικρόφωνα, δωμάτια...) είναι το καρφί στη κάρτα.

Βέβαια αλλού κερδίζω, αλλού χάνω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παίζει...γράφω χρόνια έτσι χωρίς ενισχυτή. Θεωρώ ότι ποιό καλό για ένα ερασιτέχνη (που ξεκινάει), χωρίς έξοδα και κόπο (μονώσεις, μικρόφωνα, δωμάτια...) είναι το καρφί στη κάρτα.

Βέβαια αλλού κερδίζω, αλλού χάνω.

 

ντάξει, αλλά εξαρτάται από την κάρτα. κι αν έχεις και κανα σανσαμπ, ακόμα καλύτερα :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εσυ εχεις ΜΑΚ και τα ΜΑΚ εχουν καλυτερο ηχο φιλος... ;D

 

Εξω απο την πλακα το παλικαρι ρωτησε τι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ και καλυτερο (αν βεβαια ξερεις τι να κανεις και εχεις και τον καταλληλο,και ακριβο δυστυχως ,εξοπλισμο μια και δεν αρκει μονο το μικροφωνο αλλα χρειαζεσαι και καλο προενισχυτη....) ειναι το μικροφωνο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει, αλλά εξαρτάται από την κάρτα. κι αν έχεις και κανα σανσαμπ, ακόμα καλύτερα :)

Σίγουρα ξεκινάς από τη κάρτα (όπως και με τον ενισχυτή)...το σανσαμπ έρχεται μετά, γιατί παρασύρθηκες από κάποιο ανόητο του Noiz! ;D

 

Nαι ρε Sf, αλλά με τα τέλεια και καλύτερα που ζητάνε οι καινούργιοι μπλέκονται περισσότερο. Καμμιά φορά, πρέπει να ξεκινάμε και από τα εύκολα και φτηνά, και όσο μαθαίνουμε να προσθέτουμε (...χώνουμε...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου