Προς το περιεχόμενο

Μήπως να επιστρέψω στο τραντζιστορ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα αγαπητοί συνφορουμίτες.

 

Το προηγούμενο Σάββατο είχαμε ένα live με το συγκροτημά μου στην παραλία Αναβύσσου.Είναι το πρώτο μας live με τον τωρινό σχηματισμό του γκρουπ και ήμασταν αρκετά ενθουσιώδεις για αυτό.

 

Την ημέρα εκείνη όμως όλα πήγαν στραβά(προβλήματα με αέρα,με ήχο,αργήσαμε να στήσουμε,το κοινό δεν ήταν και τόσο νεανικό αλλά και το νεανικό βολεύτηκε και έκατσε μιας και υπήρχαν καρέκλες :-\) αλλά σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνο ο ενισχυτής μου (Fender Super 60 καμία 15αρια τοπικ πρέπει να έχω κάνει για αυτόν) άρχισε να μου κάνει κόλπα.

 

Πιο συγκεκριμένα ενώ στα καθαρά τα πάντα ήταν άψογα με το "α" κεφαλαίο με το που έριχνα το distortion(δοκίμασα και διαφορετικά distortion πετάλια) ακουγόταν σαν χαλασμένο τραντσίστορ ραδιωφονάκι που προσπαθεί να βγάλει ήχο από 2" ηχείο, κοινώς αίσχος. :( >:(

Δοκίμασα όλο το pedalboard σε άλλο ενισχυτή ,τραντσιστορ και Behringer, με τον οποίο τελικά και έπαιξα...και όλα ήταν μια χαρά.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει τελικά, υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι το κανάλι των βρομικων του ενισχυτή τα έχει παίξει???

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποια.Μπορείτε να μου προτείνετε μάστορα από Αθήνα για service??

 

Και για να δικαιολογήσω τον τίτλο σκεφτόμουν σοβαρά να του κάνω ένα υπερπλήρες service και μετά να τον πουλήσω,ποια τιμή θα θεωρούσατε λογική για τέτοιο ενισχυτή?

Επίσης,δεν ξέρω αν ο επόμενος θα είναι λαμπάτος, αν είναι λαμπάτος θα  είναι Marshall για είναι πολύ πιο ευελικτος(για εμένα τουλάχιστον ενισχυτής) αλλά δεν ξέρω αν θα βρώ εύκολα τα χρήματα για Marshall.Μία άλλη μου ιδέα ήταν ο

Line6 Flextone III ή ο Line6 Flextone III plus(διαφορές??????) μιας και άκουσα ότι το μοντελινγκ τους είναι πολύ επιτυχημένο και σκέφτηκα ότι αφού στο γκρουπ ακόμα παίζουμε διάφορα είδη κάτι τέτοιο ίσως με βοηθούσε περισσότερο

και ίσως ο λαμπάτος(τον οποίο ομολογουμένος σαν feeling δύσκολα θα αποχωριστώ) είναι για λίγο αργότερα που θα είμαι και χρηματικά αυτόνομος

άρα και θα τον συντηρώ ποιο εύκολα.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα ,που σας κούρασα δηλαδή,αλλά η γνώμη σας και μία συζήτηση στο θέμα θα με βοηθούσε πολύ.

 

                          Ευχαριστώ προκαταβολικά,Πέτρος. :)

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις εναν ενισχυτη 20 ετων ο οποιος προφανως δεν εχει περασει ποτε του απο SERVICE....αληθεια εχεις και ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 20 ετων το οποιο δεν εχει περασει ποτε του απο service? ;D ;D

 

εχουμε στο φορουμ δυο τουλαχιστον ΕΞΑΙΡΕΤΟΥΣ τεχνικους ενισχυτων,τον Electrictabs & τον Toneless,επικοινωνησε μαζι τους για να σου κανουν τον ενισχυτη σου να παιζει ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.

 

και ίσως ο λαμπάτος(τον οποίο ομολογουμένος σαν feeling δύσκολα θα αποχωριστώ) είναι για λίγο αργότερα που θα είμαι και χρηματικά αυτόνομος

άρα και θα τον συντηρώ ποιο εύκολα.

 

40..χρονια αφου  ο flexi tone θα τα εχει φτυσει ο Fender σου θα παιζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ...με αλλα λογια οι παλιοι λαμπατοι ενισχυτες οπως ο δικος σου αντεχουν τραγικα πολυ περισσοτερο απο τους αγιοβασιλιατικους ενισχυτες που κατασκευαζονται σημερα.

 

Τι εννοεις "να τον συντηρω"? Δεν χρειαζεται καμμια δαπανηρη συντηρηση ενας τετοιος λαμπατος ενισχυτης παρα 40-50 ευρω καθε 2 χρονια (και πολυ περισσοτερα αν δεν παιζεις καθε μερα) για νεες λυχνιες & κανα 40αρι για caps καθε ...10 χρονια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "να τον συντηρω"?

 

Ε ξερεις...

Τα λαδακια του, τα μπουζακια του, τις τσιμουχες του, οπως και να το κανεις θελει το.... κατιτις του  ;D

 

Εκτος αν λεει για διατροφη....

 

Φιλος ψαξου με το ενισχυτακι που ηδη εχεις. Δε γινεται στο σπιτι να μην στο κανει και να στο κανει αποτομα στο live. Εκτος αν σπιτι παιζεις σε ενταση "υπο του μηδενος" και οταν τον .....ανοιξες, αλλαξαν ΟΛΑ (φυσιολογικο)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννούσα λαδάκια και μπουζί!!! ;D ;D ;D

Για τις λάμπες βασικά μιλούσα.

Δεν έπαιζα σε εντάσεις υπό του μηδενός εξάλλου και στις πρόβες που έπαιζα δυνατά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Anyway θα επικοινωνήσω με κάποιον από τους δύο τεχνικούς να μου πούν. :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις λάμπες βασικά μιλούσα.

 

σιγα το κοστος....δυο 6L6 καθε 2-3 χρονια (οι προενισχυτικες δεν χρειαζονταιν αλλαγη)

 

http://www.thomann.de/gr/tad_rt812roehre_6l6wgc_duett.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσπαθησε οταν τον μετακινεις τον ενισχυτη να μη τον κοπανας απο δω κι απο κει, και να ΜΗΝ τον μετακινεις οταν ειναι ακομα ΖΕΣΤΟΣ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον λαμπάτο:

Απ'την περιγραφή σου μάλλον κάποια(ες) από τις αντιστάσεις στις λυχνίες εξόδου τα έπαιξαν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσπαθησε οταν τον μετακινεις τον ενισχυτη να μη τον κοπανας απο δω κι απο κει, και να ΜΗΝ τον μετακινεις οταν ειναι ακομα ΖΕΣΤΟΣ

 

Το προσέχω αυτό. ;)

Έχει ιδέα κανείς πόσο περίπου θα πάει ένα τέτοιο service???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,που λέτε μετά την διάγνωση δύο εμπιστών μου ατόμων ο ενισχυτής είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Αυτό που άκουγα στο live δεν ήταν τίποτα άλλο παρα μαλακίες της ηχολήπτριας .

Παρόλα αυτά αφού τον ακούσαμε και σπίτι ο ήχος δεν διέφερε και  πολύ από του λαιβ στις ίδιες εντάσεις γιατί απλά το ds-1 είχε το distortion στο full και σε συνεργασία με τους single coil της fender Μου έβγαζε έναν περισσότερο fuzzhendrix ήχο που εμένα δεν μου άρεσε.

Το γεγονός είναι λοιπόν ότι με τρελαίνουν τα καθαρά του αλλά μου την δίνουν τα βρόμικα του πράγμα που δεν μπορούσα να καταλάβω στην βαβούρα της πρόβας.

Επίσης αναγνωρίζω απόλυτα την ανωτερότητα της λάμπας σε ενισχυτή αλλά ο λαμπάτος αυτός δεν είναι  ο ήχος που θέλω αν ήταν ένας marshall ας πούμε δεν θα είχε ξεκινήσει καν το τοπικ.

 

Για αυτό λοιπόν θα δείτε και τον ενισχυτή σε αγγελία στον νοιζ προσεχώς.

 

Πιστεύω ότι στην ηλικία μου αλλά και στην κατάσταση που βρίσκομαι με τον ήχο αλλά και με τον ήχο του συγκροτήματος που ψαχνόμαστε και παίζουμε από όλα χρείαζομαι έναν ποιο flexible και ευέλικτο ενισχυτή όπως o Flextone III plus και μπορώ αργότερα όταν θα έχω κατασταλάξει και θα έχω και περισσότερα χρήματα να πάρω εναν λαμπάτο στα μέτρα μου. ;)

 

Θα ήταν ενδιαφέρον για εμένα να ακούσω τις γνώμες σας πανω στο θέμα, και αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε για μία προτεινόμενη τιμή. ;) :)

 

Ευχαριστώ,

              RogerWaters15

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως παιζεις heavy metal.

 

Heavy metal & Fender ειναι σχημα οξυμωρο. ;)

 

Επισης αν βαζεις το distortion στο full στα πεταλακια σου σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ενισχυτη και να τα βαλεις χαλια θα ακουγονται.

 

αν ΔΕΝ παιζεις heavy metal δεν φταιει ο ενισχυτης σου για τα "βρωμικα" (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΩΜΙΚΑ ετσι κι αλλοιως) αλλα η ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ σου στα πεταλια σου,στον ενισχυτη σου και ισως και στην κιθαρα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου