Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε εσείς για το Samplitude 8 ?


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε εσείς για το Samplitude 8 ?

Εγώ (από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου Cubase δουλεύω, αργότερα μεταπήδησα στο Nuendo ) κατέβασα demo του samplitude 8

και ψιλό έπαθα ζημιά (με την καλή έννοια).

¶κουγα να λένε ότι ο ήχος του γαμ ….αει…

κι ότι είναι πολύ καλύτερος από Nuendo-Cubase-(Sonar Φυσικά!) κλπ.

Και έλεγα «Υπερβολές» .

Κι όμως …στην αρχή έβαλα μια λούπα στα 24/48 .

Διαπίστωσα ότι το playback του Samplitude 8

ακουγότανε καλύτερα από το playback Nuendo 3.1 !!!

Και να πω και την αλήθεια δεν νομίζω ότι ανήκω

στην κατηγορία των ηχοληπτών που καταλαβαίνουν αν π.χ. η συχνότητα που ακούνε να ενοχλεί σε κάποιο όργανο είναι 1kHz ή 1100kHz .

¶ρα η διαφορά των δυο προγραμμάτων στον ήχο

είναι μεγάλη ή λόγω «κουφαμάρας» μου φάνηκε …

Να πω την αλήθεια μετά το πείραμα

κατέβασα απ το DC++ το Samplitude σπασμένο ,

δεν είμαι υπέρ της πειρατείας αλλά καμιά φορά …

Έχοντας λοιπόν μια full έκδοση του DAW ξεκίνησα να δουλεύω ένα καινούργιο project αποκλειστικά με το Samplitude .

Διαπίστωσα ότι η διαφορά στον ήχο ήταν ακόμα μεγαλύτερη

ίσως γιατί τώρα και το recording γίνονταν με το Samplitude .

Μου έκανε εντύπωση ότι ενώ δεν είχα μέτρο σύγκρισης

(όπως είχα με τη λούπα) ο ήχος ήταν πιο «αληθινός» !!!

Βέβαια κάποιοι ξένοι ηχολήπτες σε διάφορα forum λένε

ότι το Samplitude «χρωματίζει» ,

υπάρχουν όμως και οι «άλλοι ξένοι ηχολήπτες» σε διάφορα forum

που λένε ότι το Samplitude είναι το καλύτερο DAW τουλάχιστον για PC.

Εγώ πάντως δεν ένοιωσα να «χρωματίζει»

εκτός και αν αυτό το χρώμα είναι που χρειαζόντουσαν τα αυτιά μου … !!!

Αν είχε λίγο καλύτερο midi και πολλαπλά (audio) takes στο ίδιο κανάλι

με την ευκολία του Nuendo (Lanes Off / Lanes Fixed) θα το σκεφτόμουνα

πολύ σοβαρά (να το αγοράσω) και να είναι το βασικό Daw στο στούντιο .

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ εμένα το Samplitude, και Sequoia της MAGIX και το Giga studio ειναι οι μόνοι λόγοι για να δουλεύει κανείς σε PC.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Έχει μακράν τον καλύτερο ήχο απο ότι παίζει σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω & εγω τη γνωμη μου,στο στουντιο δουλευω με το samplitude & στο σπιτι με το Sonar 5 producer edition.

Απο αποψη ευκολιων & "εξυπναδας" το Sonar "ριχνει χοντρα στα αυτια στο Samplitude" επισης εχει πολυ καλυτερους μετατατροπεις (& καλυτερο ηχο) οταν "ριχνεις" τα 24bit στα 16 για να "κοψεις" cd απο το samplitude.

Το samplitude ειναι λιγο πιο σταθερo ,στον ηχο μου ακουγονται σχεδον ιδια με το Sonar να εχει λιγο περισσοτερο headroom κατι που προσωπικα προτιμω.

Το σημαντικοτερο προσον & πλεονεκτημα του Sonar 5 δηλ. την δυνατοτητα να δουλευει με 20%-40% καλυτερη αποδοση απο την τωρινη στα 64bit (το μονο προγραμμα στην αγορα αυτη τη στιγμη) μενει να το δουμε οταν κυκλοφορησουν τα νεα windows...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έεεερχονται superfunk τα windows Vista υπομονή λίγους μήνες ακόμα .....(από φίλο που εργάζεται σε γνωστό περιοδικό του χώρου) ΔΕΝ αργούν 8)

Το Sonar 3 :cry: δουλεύω σπίτι (γιατί βαριέμαι να κατεβάσω το τελευταίο :lol: :lol: :lol: ) και είμαι 1000/100 ικανοποιημένος είναι το απόλυτο "εργαλείο"!!! Σύντομα θα ανεβάσω και καποιο jam με backing track που έχω κάνει με το sonar και το guitar port ,αλλά σπίτι no internet, και όλο ξεχνάω να φέρω τα κομμάτια στη δουλειά 8) .

 

Επίσης Windows 64 bit ήδη υπάρχουν από τον Μάιο στην ελλάδα αλλά σε έκδοση OEM (αυτό σημαίνει ότι το προιόν δίνεται μόνο σε System builders και η microsoft δεν το "διέθεσε" κατευθείαν στο ράφι, προφανώς για λόγους καθαρά αδυναμίας πλήρους υποστήριξης). Τα νέα Vista όταν παρουσιαστούν θα είανι ΑΨΟΓΑ! 8)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν έχει πολλαπλά audio takes? Δηλαδή σε περίπτωση λάθους κατά το tracking δεν μπορείς να πατήσεις record ενώ κάνει playback, λίγο πριν το σημείο που είναι το λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Το θέμα με τα 64-μπιτα windows δεν είναι αν θα είναι οκ αλλά αν θα υπάρχει καλή συνεργασία με τα μουσικά προγράμματα και περιφερειακά που χρησιμοποιούμε.

 

Γι'αυτό δεν είναι αρμόδια τα windows αλλά οι άλλοι κατακευαστές. Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα σπεύσουν να ανταποκριθούνε αλλά με τους άπειρους συνδυασμούς που κάνει ο καθένας από εμάς θα γίνει χαμός.

 

Εγώ θα περιμένω και ένα χρόνο αν χρειαστεί για να στρώσουν τα πράγματα παρα το γεγονος ότι όλοι υπόσχονται drivers κτλ εντός του 2μήνου....θα γίνει χαμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά' date='

 

Το θέμα με τα 64-μπιτα windows δεν είναι αν θα είναι οκ αλλά αν θα υπάρχει καλή συνεργασία με τα μουσικά προγράμματα και περιφερειακά που χρησιμοποιούμε.

 

Γι'αυτό δεν είναι αρμόδια τα windows αλλά οι άλλοι κατακευαστές. Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα σπεύσουν να ανταποκριθούνε αλλά με τους άπειρους συνδυασμούς που κάνει ο καθένας από εμάς θα γίνει χαμός.

 

Εγώ θα περιμένω και ένα χρόνο αν χρειαστεί για να στρώσουν τα πράγματα παρα το γεγονος ότι όλοι υπόσχονται drivers κτλ εντός του 2μήνου....θα γίνει χαμός![/quote']

 

τα γνωστά....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

απλά όσες εφαρμογές είναι 64 bit θα πετάνε, όσοι δεν έχετε 64 bit επεξεργαστές πετάχτε τους (θα σέρνονται με εφαρμογές 64 bit) και οι drivers για το "σίδερο" ένας χαμός και μισός !!!! θα έχεις εφαρμογή 64 bit αλλά η κάρτα ήχου δεν θα έχει επαρκείς οδηγούς ή μέχρι να τελειοποιηθούν οι οδηγοί θα κάνει τα μισά από αποδοση :roll: :roll: :roll:

το πιο φρόνιμο από πείρα μου είναι να περιμένεις να κατασταλάξει αυτό το πράμα ή να τα χώσεις γερά

Πάντως τα Windows vista είναι άλλο πραμα παιδιά..... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε off-topic αλλά έτσι για να μην κάνουμε όνειρα να σας πω από εμπειρία σε συστήματα 64-bit εδώ και πολλά χρόνια, ΔΕΝ πρόκειται να δείτε μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα των προγραμμάτων. ΔΕΝ πρόκειται να τρέχουν τα windows πιο γρήγορα. Ο λόγος που το sonar θα τρέχει πιο γρήγορα είναι γιατί είναι εφαρμογή με πολλούς μαθηματικούς υπολογισμούς όπου εκεί οι 64-bit καταχωρητές "μετράνε". Στη καθημερινή σας χρήση δε θα καταλάβετε και πολλά. Οσοι έχουν clusters που κάνουν μαθηματικούς υπολογισμούς (η ΕΜΥ π.χ), η NSA 8) και οι μανιακοί με την εύρεση εξωγήινων θα εποφεληθούν αρκετά.

 

Sυγνώμη αν σας έβγαλα offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου