Προς το περιεχόμενο

Broadband absorbers-Bass traps? Υλικα στην ελλαδα? τι εσεις χρησιμοποιησατ&


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

Εδω και πολυ καιρο ψαχνω λιγο το θεμα να κατασκεαυσω ηχοαποροφητικα πανελς για το κουζινοστουντιο μου  :P .

Διαβασα απειρα αρθρα σε σαιτ του εξωτερικου αλλα το προβλημα ειναι οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν πχ στην αμερικη δεν ειναι διαθεσιμα στη ελλαδα.

 

Μετα απο αρκετο πονοκεφαλο συγκρινοντας διαφορες πινακες και καταλαβαινοντας πανω κατω τι συμβαινει με τον πετροβαμβακα που ειναι ευρεως διαδεμονενος στην ελλαδα αποφασισα να κατασκευασω πανελς των 15 εκατοστων στηριγμενα σε ξυλινη κατασκευη με τρυπες γυρω γυρω για μεγαλυτερο αποτελεσμα στην ηχοαποροφηση.

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης:

 

Τι πετροβαμβακα?

Διαβασα καλα λογια για εναν που κατασκευαζετε στην ελλαδα με ονομα geolan.

75kg/m3 ειναι καλα? Υπαρχει τιποτα καλυτερο στα ελληνικο εμποριο?

Δεν παιζει τοσο προβλημα με το χρημα. Αν ειναι να κανω δουλεια ας τα δωσω μια και καλη :)

 

Υ.Σ.1 Fabric audio ειδα το πολυ ωραιο αρθρο σου στο gearslutz μπραβο σου πραγματικα!!!

 

Υ.Σ.2 Το θεωρω κοροιδια να δωσω 500 ευρω για 4 πανελς γιαυτο προτιμω να τα φτιαξω μονος μου σε ντοπιους ξυλουργους.

 

Υ.Σ.3 Ζω στα γιαννενα.

 

Εντιτ: Τα πανελς θα εχουν αποσταση απο τον τοιχο γυρω στα 5 εκατοστα.

Θα κατασκευαστουν 7 η 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια

 

Οταν εννοεις 15 εκατοστα, εννοεις παχος πετροβαμβακα?

 

Εμεις χρησιμοποιησαμε 5 εκατοστα παχος και 15 εκατοστα αποσταση απο τον τοιχο. Το παχος του πανελ δεν ειναι ανλογο με την αποδοση του. Δηλαδη με τριπλασιο παχος (τριπλασια τιμη) δεν εχεις τριπλασια αποδοση. Καλυτερα πιο λεπτα και να καλυψεις μεγαλυτερη επιφανεια. Η Geolan ειναι καλη εταιρεια και εχει καλες τιμες, προσπαθησε να βρεις αποθηκη με υλικα παρα μικροεμπορα, η πυκνοτητα που ανεφερες 75 kg/m3 ειναι η χρυση τομη απο θεμα αποδοσης-τιμης.

 

 

Νικος  

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν έχεις δει αυτό το link:

 

http://www.soundonsound.com/sos/jul06/articles/studiosos_0706.htm

 

αλλά μιας και σχεδιάζεις DIY κατάσταση, ίσως σου φανεί χρήσιμο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Eπισης ωραιο αρθρο και του σος.

Πραγματι ενοω παχος πετροβαμβακα. Στο acoustics forum του gearslutz προτεινουν μονιμα 4-6 inches ηχοαποροφητικο υλικο για bass trap.

4inches = 10cm

6inches = 15cm

 

Σκεφτομουν κατι σε 20 εκατοστα ολη η παγιδα με 5 εκατοστα κενο στο πισω μερος της.

Ειναι καλυτερα να φτιαξω δηλαδη παγιδες συνολο 20 εκατοστα με 10 εκατοστα πετροβαμβακα? 10 εκατοστα απο τον τοιχο η με παιρνει και λιγοτερο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτατι απο τα ποσα πανελ θελεις να φτιαξεις. Τον πρωτο ρολο παιζει η επιφανειακη καλυψη του χωρου και μετα το παχος. Εχεις μεγαλυτερη αποδοση εαν μοιρασεις τα ιδια φυλλα πετροβαμβακα σε ολο το δωματιο παρα εαν τα εχεις συγκεντρωμενα σε ενα σημειο

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωριζω αυτο αλλα δυστηχως επειδη ειναι και δωματιο του σπιτιου που εχει ραφια τραπεζια καλοριφερ κτλπ οπως καταλαβαινεις πρεπει να ειναι και βιωσιμο οποτε...

 

Οποιος τοιχος-σημειο χωραει ενα πανελ 1.20 χ 60 (τετοια μεγεθη βγαζει η geolan?) θα το εχει.

 

Να φτιαξω την τελεια ακουστικη το ξερω οτι δεν γινετε απλα θελω να συμαζεψω λιγο τον ηχο για καλυτερη ακροαση απο τα μονιτορς μου (focal).

 

Av δεν σου κανει κοπος ριξε μια ματια εδω.

 

Κοιτα τα 2α images απο το ποστ, για να παρεις μια γευση περιπου πως ειναι το δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Bass traps εγώ προσωπικά έχω κάνει την λεγόμενη Super Chunk Corner Bass trap

 

http://www.radford.edu/~shelm/acoustics/bass-traps.html

 

Την έχω γεμίσει με τριγωνάκια 50άρι πετροβάμβακα αλλά αντί για ύφασμα την έχω κλείσει με γυψοσανίδα. Είχα θεαματικά αποτελέσματα!

 

Ετσι όπως βλέπω τον χώρο σου καταρχάς θα μπορούσες να αλλάξεις την θέση του γραφείου με την βιβλιοθήκη και να κάνεις την superchunk στις 2 γωνίες αριστερά και δεξία του γραφείου και να εκμεταλλευθείς και την μεγαλύτερη απόσταση με τον πίσω τοίχο.

 

Επίσης μια πολύ καλή και απλή "συνταγή" για πανελάκια είναι να χρησιμοποιήσεις τους ορθοστάτες που χρησιμοποιούν για τις γυψοσανίδες για να κάνεις καδράκια και μέσα θα βάλεις πετροβάμβακα 5 εκατοστών (χωράει ακριβώς) και μετά θα το ντύσεις όλο με ύφασμα. Το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι:

6248_126602953704_661683704_2276391_4153511_n.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα υπαρχει προβλημα στην μετακινηση του γραφειου και αυτο ειναι αν κοιταξεις παρακατω στο ποστ εχω και αλλα σχεδια υπαρχει πορτα διπλα απο την μικρη βιβλιοθηκε που τα καταστρεφει ολα  :'( .

 

Δηλαδη αν μετακινησω οπως λες το γραφειο το αριστερο ηχειο απο την γωνια του αριστερου τοιχου θα απεχει 60 εκατοστα και το δεξιο ηχειο απο την δεξια μερια του τοιχου 1.60μ. Τωρα η listening position ειναι τουλαχιστον στο κεντρο του δωματιου. Το ξερω οτι καλα θα ηταν να εχω το μεγαλυτερο κενο προς τα πισω αλλα ειναι το παραπανω προβλημα που βλεπεις.

 

Το συγκεκριμενο αρθρο το εχω διαβασει αρκετες φορες  ::)

 

Το δωματιο σου φενεται σουπερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μια πολύ καλή και απλή "συνταγή" για πανελάκια είναι να χρησιμοποιήσεις τους ορθοστάτες που χρησιμοποιούν για τις γυψοσανίδες για να κάνεις καδράκια και μέσα θα βάλεις πετροβάμβακα 5 εκατοστών (χωράει ακριβώς) και μετά θα το ντύσεις όλο με ύφασμα.

 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό? Σε τι διαστάσεις έρχονται? Πως τα ζητάμε και που?  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου