Προς το περιεχόμενο

bias σε Marshall


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό που έχω αυτόν τον ενισχυτή θέλω να αλλάξω τις λάμπες, οι οποίες btw δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ!!!

 

Αποφάσισα να βάλω 7 JJ NN003 RÖHRE ECC83S και 4 TAD RT214 RÖHRE 6L6GC-STR QUARTETT.

 

φυσικά θα πρέπει να ρυθμιστεί η πόλωση του ενισχυτή εκ νέου αφού θα αλλάξω τις 5881 σε 6L6, και όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλα επείδή θέλω να μάθω να το κάνω μόνος μου, αποφάσισα να μην τον πάω σε τεχνικό.

 

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορεί να με βοηθήσει?

 

είναι επικίνδυνο?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είναι επικίνδυνο?

 

Ευχαριστώ

 

 

Όσο δεν μπορείς να φανταστείς,γι΄αυτό καλύτερα μη παίζεις με τέτοια θέματα...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντως επικινδυνο, ομως γινεται αν εχεις τα καταλληλα μεσα, δηλ. αν εχεις προσβαση στο ebay δες στο σιτε amp-head.com  η κανε αναζητηση για  bias probe -  voltage probe.

επισης δες στο σιτε της JJ το μαξ. βατ που σηκωνει η 6λ6 λαμπα, νομιζω ειναι 30 βατ, βαλε το βολτ probe and check the voltage που εχεις στον ενισχυτη. στα ποσα μιλιαμπερ θα κανεις βιας εξαρταται απο τα βολτς που εχεις στο μηχανημα (με απλα λογια). συνηθως ειναι γυρω στα 40 μιλαμπερ.

αν δεν μπορεις να αγορασεις τα δυο αυτα πριζακια (το 1 μετραει τα μιλιαμπερ και το αλλο τα βοτς) που μπαινουν στην θεση της λαμπας και απο πανω βαζεις την 6λ6 και το συνδεεις με ενα πολυμετρο με τα 2 καλωδια που εχει το πριζακι, αστο καλυτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό που έχω αυτόν τον ενισχυτή θέλω να αλλάξω τις λάμπες, οι οποίες btw δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ!!!

 

Αποφάσισα να βάλω 7 JJ NN003 RÖHRE ECC83S και 4 TAD RT214 RÖHRE 6L6GC-STR QUARTETT.

 

φυσικά θα πρέπει να ρυθμιστεί η πόλωση του ενισχυτή εκ νέου αφού θα αλλάξω τις 5881 σε 6L6, και όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλα επείδή θέλω να μάθω να το κάνω μόνος μου, αποφάσισα να μην τον πάω σε τεχνικό.

 

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορεί να με βοηθήσει?

 

είναι επικίνδυνο?

 

Ευχαριστώ

 

Τί σε κάνει να νομίζεις ότι είναι πολλοί οι τεχνικοί που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν μπορείς να φανταστείς,γι΄αυτό καλύτερα μη παίζεις με τέτοια θέματα...

 

και για μένα και για τον ενισχυτή φαντάζομαι...

ειναι οντως επικινδυνο, ομως γινεται αν εχεις τα καταλληλα μεσα, δηλ. αν εχεις προσβαση στο ebay δες στο σιτε amp-head.com  η κανε αναζητηση για  bias probe -  voltage probe.

επισης δες στο σιτε της JJ το μαξ. βατ που σηκωνει η 6λ6 λαμπα, νομιζω ειναι 30 βατ, βαλε το βολτ probe and check the voltage που εχεις στον ενισχυτη. στα ποσα μιλιαμπερ θα κανεις βιας εξαρταται απο τα βολτς που εχεις στο μηχανημα (με απλα λογια). συνηθως ειναι γυρω στα 40 μιλαμπερ.

αν δεν μπορεις να αγορασεις τα δυο αυτα πριζακια (το 1 μετραει τα μιλιαμπερ και το αλλο τα βοτς) που μπαινουν στην θεση της λαμπας και απο πανω βαζεις την 6λ6 και το συνδεεις με ενα πολυμετρο με τα 2 καλωδια που εχει το πριζακι, αστο καλυτερα.

 

 

 

έχω στοιχείώδη εμπειρία με πολύμετρα κλπ απο το πανεπιστήμιο αλλα δεν νομίζω πως είναι αρκετή. Σίγουρα κάποιος θα πρέπει να με βοηθήσει.

 

 

Τί σε κάνει να νομίζεις ότι είναι πολλοί οι τεχνικοί που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά ???

 

ακριβώς, αφού έκανα κάποια τηλέφωνα και κανείς δεν δέχεται να κάνει τη δουλειά, αποφάσισα να την κάνω μόνος και να μάθω και 2 πράματα.

 

 

Βρες ένα τεχνικό που θα είναι διαθέσιμος να σου πει και να σου δείξει 2-3 πράγματα, αλλιώς....

funny-monkey-12.jpg

 

μια κουβέντα είναι.. άντε να τον βρώ  :-\

 

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου