Προς το περιεχόμενο

Απορία για προενίσχυση σε Pc ηχογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!!!!!

 

Πρόσφατα πήρα την Edirol UA-25(πολύ καλή, παρεπιμπτόντως) και θέλω να αρχίσω να ηχογραφώ τα τραγούδια μου...

Το πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέω την κιθάρα(κατ ευθείαν καρφί στην κάρτα) το σήμα μου είναι ασθενέστατο!!!!(Δεν έχω δοκιμάσει μικρόφωνο, αλλά το ίδιο θα ισχύει προφανώς)...

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πεταλάκι ή ότιδήποτε άλλο το οποίο θα μπορούσα να παρεμβάλω ώστε να αυξηθούν τα db του σήματος μου???

Εεεεεε, αν μπορούσατε να μου πείτε που κειμένονται και οι τιμές στο περίπου θα με σώζατε, γιατί πρέπει να κάνω και τα κουμάντα μου αφού αυτή τη φάση το ταμείον είναι μείον :oops: :oops:

 

Thanks in Advance!!!!! :D :lol: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αύτο.

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=audiobuddy&x=0&y=0

Εγώ αυτό εχω.

 

Τωρα θα σου πούν και πιο ειδικοί εδώ.

Κανε και κανα search εδω στο noiz για DI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε και κανα search εδω στο noiz για DI.

Κατ'αρχήν ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

Έχω ένα DI' date=' μου το είχε δώσει ενας φίλος, αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει και τι ακριβώς κάνει (ώντας αρχάριος και "χοντρο"άσχετος)....

 

Συγκεκριμένα έχω

αυτό

 

Αυτό κάνει???Τι ακριβώς κάνει το di???Δίνει προενίσχυσή??

Λεςςςςςςς????? :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο DI το έχω επικηρύξει για πολλές κλωτσιές. :)

Όπου το βρω θα τρώει σουτ. Αιτία το ότι μου είχε φάει τέσσερεις ώρες υπερπολύτιμες, από την πρόβα της ορχήστρας στο μαγαζί που εργάζομαι.

Έβγαινε ένας θόρυβος στα ηχεία όχι απλά ενοχλητικός, αλλά πραγματικά έμοιαζε σαν διαστημικό εφέ. Είχανε αλλάξει όλα τα καλώδια τους οι μουσικοί και μόνο όταν το έβγαλε από το ένα σύνθι του ο ένας από τους πληκτράδες καταλάβαμε ότι ήταν αυτό. Και από ότι μου είπε το παλικάρι ότι το είχε βγάλει από την ζελατίνα κατακαίνουργιο.

Ήξερα και έχω ακούσει πολλά για την εν λόγω εταιρία, αλλά από ένα σημείο και μετά μπας και μας κάνουν πλάκα βρε παιδιά. :?

Όχι, το DI δεν είναι προενισχυτής, προσαρμόζει την αντίσταση εισόδου σε ένα σύστημα για την σύνδεση οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι' date=' το DI δεν είναι προενισχυτής, προσαρμόζει την αντίσταση εισόδου σε ένα σύστημα για την σύνδεση οργάνου.[/quote']

¶ρα δεν μου κάνει?? :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με αυτήν την κάρτα δεν χρειάζεσαι di.

Συνέδεσε την κιθάρα στο input 2/R και δίπλα υπάρχει 1 κουμπάκι που λέει HI-Z. Το κουμπί αυτό πρέπει να το πατάς κάθε φορά που συνδέεις κιθάρες ή μπάσα. Το πατάς και είσαι κομπλέ :wink: Τώρα με τα gain φτιάχνεις την στάθμη του ήχου.

Απλά θα βγαίνει ο καθαρός ήχος της κιθάρας οπότε περνώντας το από πρόγραμμα (amplitube2, guitar rig2) θα είσαι κομπλε :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με αυτήν την κάρτα δεν χρειάζεσαι di.

Συνέδεσε την κιθάρα στο input 2/R και δίπλα υπάρχει 1 κουμπάκι που λέει HI-Z. Το κουμπί αυτό πρέπει να το πατάς κάθε φορά που συνδέεις κιθάρες ή μπάσα. Το πατάς και είσαι κομπλέ :wink: Τώρα με τα gain φτιάχνεις την στάθμη του ήχου.

Απλά θα βγαίνει ο καθαρός ήχος της κιθάρας οπότε περνώντας το από πρόγραμμα (amplitube2' date=' guitar rig2) θα είσαι κομπλε :wink:[/quote']

Ααααααα, για να δοκιμάσω.......

 

Και για φωνή??Ισχύει πάλι το ίδιο(όσον αφορά το gain, όχι το HI-Z)????

 

Thank you very very much....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται αλλά προσοχή με το πολύ gain. Καλύτερα να παίξεις με τα faders του προγράμματος που χρησιμοποιείς παρά να υπερβάλλεις με το gain :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου