Προς το περιεχόμενο

H σημασία του Bias στους λαμπάτους ενισχυτές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο σημαντικό είναι να ρυθμίσεις σωστά το bias του ενισχυτή;

Είναι υποκειμένικο;Μπορώ να το ρυθμίσω με "μη πρέποντα τρόπο" αν με ικανοποιεί ο ήχος?

 

 

Όλα αυτά μου μπήκαν στο μυαλό με την αλλαγή των τελικών λυχνίων(σε JJ)που έκανα.Σε μερικές ρυθμίσεις ο ήχος ήταν πιο ζουμερός αλλά λίγο fuzzy ενώ σε άλλες ήταν πιο καθαρός αλλά έχανε λίγο σε punch.Μήπως εντέλει έχουμε πάλι να κάνουμε με trade off;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω και πολλά απλά διαβάζοντας εδώ εδώ (δεδομένης της νέας μου αγοράς και με την πιθανότητα να χρειαστεί αλλαγή στις τελικές το έψαχνα) και συγκεκριμένα προς το τέλος στο σημείο 4 λέει, τουλάχιστον απ' όσο μπορώ να καταλάβω, ότι ουσιαστικά το bias είναι θέμα υποκειμενικό μιας και επηρρεάζει τον ήχο (τώρα το πως επιδρά στη διάρκεια ζωής των λυχνιών είναι άλλο θέμα). Ουσιαστικά είναι αυτό που λες, ότι σε κάποιο σημείο είναι πιο fuzzy κλπ κλπ, κι αυτό γιατί αλλάζει το σημείο λειτουργίας της λάμπας δηλαδή πλησιάζει τον κόρο ή απομακρύνεται από αυτόν.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bias σε εναν ενισχυτη ταξης a/b ειναι πολυ σημαντικο αν θες το optimum στη λειτουργια του.

 

Πολυ "καυτο" Bias θα φθιρει τις λυχνιες που συντομα & θα "βρωμιζει" τον ενισχυτη ,ενω ενα πολυ "κρυο" bias θα τον κανει να ακουγεται "ψυχρος" & αδυναμος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν βεβαια και ενισχυτες (Α ή ΑΒ) που δεν θελουν μπαιας ουτε ταιριασμενα ζευγαρια λαμπας. Αλλα αν θελει ρυθμιση τοτε ισχυουν ολα οσα εχετε πει.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για cathode biased κυκλωματα "ψευτοκλασης Α" αυτοι ναι ειναι self biasing οχι ομως οι περισσοτεροι ενισχυτες ταξης Α/Β και ειδικα αυτος του φιλου μας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σημαντικό είναι να ρυθμίσεις σωστά το bias του ενισχυτή;

Είναι υποκειμένικο;Μπορώ να το ρυθμίσω με "μη πρέποντα τρόπο" αν με ικανοποιεί ο ήχος?

 

 

Όλα αυτά μου μπήκαν στο μυαλό με την αλλαγή των τελικών λυχνίων(σε JJ)που έκανα.Σε μερικές ρυθμίσεις ο ήχος ήταν πιο ζουμερός αλλά λίγο fuzzy ενώ σε άλλες ήταν πιο καθαρός αλλά έχανε λίγο σε punch.Μήπως εντέλει έχουμε πάλι να κάνουμε με trade off;;

 

 

πρωφανως!!

το bias παιζει εναν απο τους σημαντικοτερους ρολους στον ηχο του ενισχυτη.μπορεις να το αλλαξεις για να εχεις ενα αλλο αποτελεσμα(οπως αλλοστε κ εγω εχω κανει στον thd flexi για να παιξει λιγο πιο σκληρα με πιο πολλα μεσαια :twisted: :twisted: , αλλα το πως θα αλλαξει ο ηχος εξαρταται κατα πολυ απο τον ενισχυτη και απο τον τυπο των λυχνιων που δεν μας ειπες τι ειναι.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα τον ενισχυτή απο τον μάστορη :D :D

 

Ο ενισχυτής παίζει γ%@#ντας στο 2-3 του Master και απο 5 και πάνω.Στο ενδιάμεσο ο ήχος ψιλοβρωμίζει σαν να έβαλες λίγο fuzz στο σήμα.Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα τον ενισχυτή απο τον μάστορη :D :D

 

Ο ενισχυτής παίζει γ%@#ντας στο 2-3 του Master και απο 5 και πάνω.Στο ενδιάμεσο ο ήχος ψιλοβρωμίζει σαν να έβαλες λίγο fuzz στο σήμα.Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό;;

 

yup.μπορει να το κανει.αναλογα το Master παιζει διαφορετικα.τορα γιατι ακουγεται σαν να εχει fuzz δεν μπορω να το καταλαβω..αλλα μπορει.κανας αλλος μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο απ'οτι εγω στο συγκεκριμενο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το παρέλειψα :wink:

 

6L6GC στον τελικό και ECC803s στην προενίσχυση :D

 

τοτε αμα του δωσεις παραπανω ρευμα λογικα (υποθετω καθ'οτι το εχω κανει μονο σε el34 k kt88) οτι θα δωσει παραπανω μπασοπριμα απο τον τελικο και λιγο παραπανω γρεζι..to preamp δεν εχει σχεση με το bias!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου