Προς το περιεχόμενο

Τιμή πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το εξής θέμα προσπαθώντας να βρω κάποιον που έχει την τεχνική κατάρτιση ή κάποιον που το έχει ψάξει και μπορεί να απαντήσει. Προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο που κάποια πετάλια είναι εξαιρετικά ακριβά. Κυρίως αναφέρομαι σε περιπτώσεις που το πετάλι είναι κλώνος κάποιου γνωστού. Συνειδητοποιώ ότι κάποιο one of a kind boutique πετάλι έχει ιδιαίτερο κύκλωμα το οποίο ίσως και να είναι αποκλειστικότητα ή και πατέντα.

Εκεί που η απορία μου χτυπάει κόκκινο είναι σε κυκλώματα τύπου Fuzz face. Το συγκεκριμένο από ότι έχω δει, δεν είναι καν κάτι το περίπλοκο από άποψη κυκλώματος. Κι όμως πετυγχαίνεις κλώνους του συγκεκριμένου πεταλιού που ξεπερνάνε τα 200 ευρώ, τη στιγμή που τα components είναι φθηνά.

Όταν έκανα την ερώτηση αυτή σε γνώστο που ασχολείται, μου απάντησε ότι ένα fuzz face έχει πάρα πολύ τεστάρισμα και αρκετές ώρες εργασίας για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Γι αυτό και παρατηρεί κανείς διαφορά τιμής με το fuzz face του εμπορίου. Όμως η λογική μου δυσανασχετεί. Καθώς δεν καταλαβαίνω που κολλάει το testing. Έχεις ένα κύκλωμα με components που έχουν συγκεκριμένες τιμές. Υπάρχει περίπτωση αν βάλεις στο κύκλωμα ακριβώς αυτά που προβλέπονται να γίνει κάποιο λάθος; και ακόμα κι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τί κάνεις; δοκιμάζεις διαφορετικές τιμές αντιστάσεων;

 

Μπορεί οι ερωτήσεις μου να είναι βλακώδεις για κάποιον που ασχολείται, αλλά παρακαλώ bear with me και απαντήστε. Επίσης, αν έχει υπάρξει τέτοιο θέμα σόρι, έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα components έχουν ανοχές στις τιμές που δίνουν...τα τρανζίστορ όπως και οι λάμπες έχουν πολύ μεγάλες ανοχές, αρα δεν παίζει απλά να  φτιάξεις 10 fuzz face και να περιμένεις να ακούγονται όλα το ίδιο...υποτίθεται ότι τεστάρουν τα τρανζίστορ και χρησιμοποιουν όσα θεωρούν κατάλληλα...επίσης τα  Ge τρανζίστορ επηρεάζονται από την θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα είναι απλά.

αν δεν είσαι κινέζος να αντιγράψεις μαζικά και να έχεις δίκτυο διανομής τεράστιο (πχ joyo, mooer, HB) τότε ο κλώνος σου πιθανόν να σου κοστίζει και πιό ακριβά σε υλικά και κατασκευή από τον αρχικό κατασκευαστή.

Αν εσύ τώρα για να βγεις οικονομικά (λόγω κατασκευής κουτιού, logo, κλπ κλπ) γλυτώσεις κάποια έξοδα στην διανομή, διάθεση κλπ σχεδόν φτάνεις στα ίδια λεφτά.

Κλώνος φτηνός μόνο κινέζος.

Εκτός αν το αντιγράψεις μόνος σου και βάλεις κουτιά που δεν σε νοιάζει αν έχουν μούρη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είδα αυτό το video που αναλύει ακριβώς αυτό που ρωτάς.

 

Ο δημιουργός νομίζω δουλεύει στον Thomann αλλά σίγουρα συνεργάζεται και με τη Joyo. Είναι λίγο αντιτουριστικός αλλά κάποια πράγματα που λέει φαίνονται λογικά και εμπεριστατωμένα..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα είναι απλά.

αν δεν είσαι κινέζος να αντιγράψεις μαζικά και να έχεις δίκτυο διανομής τεράστιο (πχ joyo, mooer, HB) τότε ο κλώνος σου πιθανόν να σου κοστίζει και πιό ακριβά σε υλικά και κατασκευή από τον αρχικό κατασκευαστή.

Αν εσύ τώρα για να βγεις οικονομικά (λόγω κατασκευής κουτιού, logo, κλπ κλπ) γλυτώσεις κάποια έξοδα στην διανομή, διάθεση κλπ σχεδόν φτάνεις στα ίδια λεφτά.

Κλώνος φτηνός μόνο κινέζος.

Εκτός αν το αντιγράψεις μόνος σου και βάλεις κουτιά που δεν σε νοιάζει αν έχουν μούρη.

 

Πολυ σωστός. Εγω που πήρα απο Κίνα το joyo overdrive (aka ts 808) μου ήρθε με 25 χωρίς μεταφορικά (προ capitals)

 

Για πλακα και εγω έλεγα να φτιάξω ενα. Αλλα δεν αξιζει, και πιο ακριβά θα βγει.

 

Τωρα την κατα βρηκα με τα mooer, και ειναι νομίζω πολυ καλύτερης ποιότητας και απο τα johyo

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fuzz faces, ειδικα του γερμανιου, θελουν διαλογή και ταιριασμα τρανζιστορ. Τα πυριτιου ειναι πιο προβλεψιμα.

 

Κατα τ'αλλα, το θεμα που ανοιγεις ειναι πολυ μεγαλο και πολυδιαστατο. Αν θες καποιο customized πεταλι με εξτρα επιλογες είτε θα πας σε εξ'αρχης χειροποιητο είτε θα αγορασεις καποιο του εμποριου και θα το τροποποιησεις. Εχε υποψιν σου οτι ενας μικρος κατασκευαστης δεν μπορει να αγορασει στις τιμες που αγοραζουν μεγαλες εταιρειες (εμενα πχ τα πεταλια που φτιαχνω για μενα και φιλους τελικα μου κοστιζουν, αν βαλω και το χρονο μου, σχεδον οσο ενα αντιστοιχο του εμποριου, απλως τα φτιαχνω οπως θελω  εγω και τα προσαρμοζω στο ring μου και στις αναγκες μου).

 

Οσον αφορα τις μεσαιες/μεγαλες εταιριες, ισχυουν οι κλασικοι νομοι του εμποριου συν το οτι καποιοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν components που ειναι δυσευρετα και αρα πιο ακριβα. (δες και το βιντεο που προτεινε ο Smyro αν και σε πολλα πραγματα το υπεραπλουστευει ή και το ισοπεδωνει)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λόγω βίντεο το έχω πετύχει. Δεν το είδα γιατί μου είναι αντιπαθής ο τύπος. Επίσης διαρκεί μία ώρα και θεώρησα ότι υπάρχουν πιο ενδιαφέροντες τρόποι να ξοδέψω μια ώρα. Επίσης, όσο τον έχω παρακολουθήσει, πιστεύω ότι η διάρκεια είναι μεγάλη επειδή δεν ξέρει πως να σταματήσει να φλυαρεί. Εφόσον όμως μου προτείνετε πως έχει πράματα να πει, ίσως του δώσω μια ευκαιρία.

 

Από περιέργεια, έχω προσπαθήσει να βρω components στο ίντερνετ. Έτσι ξεκίνησε η απορία μου. Όταν ακριβώς συνειδητοποίησα ότι ακόμα και το πιο δυσεύρετο component, δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό. Υπάρχουν fuzz faces, για παράδειγμα, τα οποία κοστίζουν παραπάνω από 200 ευρώ. Ενώ από ότι έχω ψάξει τα "ιδιαίτερα τρανζίστορ" κόστιζαν 10 ευρώ πάνω κάτω.

 

Αν ισχύει κάτι του στύλ ότι ένας individual κατασκευαστής αναγκάζεται να αγοράζει μαζικά components από τα οποία κάποια του βγαίνουν σκάρτα και τα πετάει, το καταλαβαίνω. Λογικό είναι αν πχ αγοράζει 10 τρανζίστορ και κρατάει το ένα, αυτό το ένα να του βγει πολύ ακριβότερο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης τί σημαίνει "ταίριασμα τρανζίστορ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει πως καμία φορά δεν ειναι μόνο το ποσο κοστιζουν τα υλικα, αλλα και ο χρόνος που δαπανειται στο να επιτευχθεί ενα καλό αποτέλεσμα, καθως και το αποτέλεσμα αυτό :-)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάφορες ψαμγένες σχεδιάσεις, πχ με fet χρειάζονται ματσάρισμα τα τρανζίστορ.

Αυτό ναι, σημαίνει ότι για να βάλεις 4 θα πρέπει να κάτσεις να μετρήσεις 20 (τα οποία πρέπει να τα έχεις αγοράσει εννοείται - δεν είναι ακριβά αλλά είναι και λίγο δυσεύρετα)

Το μέτρημα σημαίνει ότι πρέπει να στήσεις ένα υποτυπώδες κύκλωμα με μπαταρία και πολύμετρο.

Επίσης πολλές φορές σε τέτοιες σχεδιάσεις χρησιμοποιούνται και led για πτώση τάσης. Και εκεί θέλει ματσάρισμα. Μου έχει τύχει σε κατασκευή να πρέπει να μετρήσω 20 fet και 40 led. Δεν είναι το κόστος. Είναι η εργασία, το στήσιμο η καταγραφή η τελική επιλογή.

Επίσης οι κινέζοι που φτιάχνουν χιλιάδες, δουλεύουν επιφανειακές κολλήσεις με αυτόματα μηχανήματα. Αυτό στον "ιδιώτη" σημαίνει κάποιο μικροσκόπιο, σταθμό κόλλησης κλπ κλπ.

Χώρια το στάδιο της σχεδίασης της πλακέτας, παραγωγή της ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν συνεχεια του προηγουμενου, μιας και εγραφα απο κινητο:

 

Για τα φαζζζζζζ:

 

Ματσαρισμενα σημαινει οτι ταιριαζουν τα gain τους ετσι ωστε ο ηχος να εχει καποια ποιοτικα χαρακτηριστικα που ζηταμε: σωστο gain staging (δλδ να δινει το επιθυμητο gain με οσο το δυνατον περισσοτερο sustain, να μπορει να γινει biased στην καταλληλη ζωνη ωστε το clipping να ειναι οπως το θελουμε (συμμετρικο, ασυμμετρο κτλ). Περα απο αυτο, μετα παμε στην επιθυμητη συχνοτικη αποκριση, δλδ απο ποια συχνοτητα και πανω θα περασει το σημα για να κλιπαριστει πριν δει τα τρανζιστορ, και απο που και κατω πχ θα κοψουμε αφου κλιπαριστει για να διαμορφωσουμε το top end. Αυτα στην απλη περιπτωση, υπαρχουν παιδια / κατασκευαστες που τα εχουν εξελιξει αυτα και φτιαχνουν ακομη πιο ενδιαφεροντα designs.

 

Για το τι κρατας και τι πετας: Συνηθως το προβλημα ειναι μονο στα τρανζιστορ γερμανιου. Υπαρχει η λυση να αγορασεις καταλληλα τρανζιστορ απο καποιον που εχει μετρησει τα χαρακτηριστικα τους (οι πιο σημαντικοι παραμετροι ειναι το gain, το leakage και η θερμικη συμπεριφορα) ή να τα μετρησεις μονος σου. Μου εχει τυχει εμενα πχ στη 10αδα να μου βγαλει 1 πολυ καλο φαζζ, 2 καλα αλλα nothing to write home about, 1 καλο dallas rangemaster και δυο μετρια. Τοτε ειχα παρει τα τρανζιστορ 1ε το ενα. Τις προαλλες κατεβηκα στο κεντρο και απο γερμανιο βρήκα μονο εναν τυπο που ειχε πανω και απαγωγεα θερμοτητας για καλυτερη θερμικη συμπεριφορα, με ...3ε το ενα. ΕΚει οπως καταλαβαινεις οι τιμες ειναι λιγο απαγορευτικες και δε συμφερει και πολυ το diy. Τεσπα, αλλο θεμα αυτο. Γενικα συμφερει να παρεις ενα φαζζ που να εχει μια προβλεψη για την θερμικη συμπεριφορα αλλιως ο ηχος σου θα αλλαζει αναλογα με τη θερμοκρασια και θα ακουγεται απαισιος αν πας να παιξεις σε εξωτερικο χωρο κατο απο τον ηλιο μεσημερι καλοκαιριατικα. Επειδη καταλαβαινω οτι μπορει να σου ακουγονται κινεζικα ολα αυτα και καθως δεν γινεται να εξηγηθουν ολα απο εδω, μπορεις να διαβασεις πολλες πληροφοριες στο νετ.

 

Ο τυπος που λες στο βιντεο ειναι οντως φλυαρος, αλλα δες εστω τα πρωτα 10 λεπτα αυτου του βιντεο. Δυστυχως εν ολιγοις σε αυτο που πληρωνεις υπαρχουν φοροι, κοστος διακινησης, κερδος του εισαγωγεα, κερδος του εμπορου κτλ... μπορει πχ να παιρνεις ενα φαζζ της dunlop στα 200ε και η εταιρια να βγαζει απ το καθενα 50ε (ψιλοτυχαια νουμερα)

 

Εχωντας συζητησει φιλους που δουλευουν νομιμα στο αντικειμενο, βλεπω οτι τα περιθωρια κερδους τους ειναι σχετικα μικρα οταν υπολογισεις εφορια, διαφημιση, διανομη κτλ. Ετσι ειναι ο κοσμος, δυστυχως ή ευτυχως.

 

disclaimer : δεν πουλαω πεταλια, γραφω τα παραπανω ορμωμενος απο την μικρη μου σχετικα εμπειρια στην κατασκευη σαν χομπυ, θα σε διαφωτισουν αλλα παιδια ενδεχομενως πολυ καλυτερα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου