Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε εσείς για το Samplitude 8 ?


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε off-topic αλλά έτσι για να μην κάνουμε όνειρα να σας πω από εμπειρία σε συστήματα 64-bit εδώ και πολλά χρόνια' date=' ΔΕΝ πρόκειται να δείτε μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα των προγραμμάτων. ΔΕΝ πρόκειται να τρέχουν τα windows πιο γρήγορα. [/quote']

 

Ακριβώς όχι τα Windows αλλά οι εφαρμογές. Τι εννοείς δεν πρόκειται να δεις μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα των προγραμμάτων? των 32 bit? λογικό είναι. Προγραμματα και εφαρμογές όμως που είναι γραμμένες εγγενώς στα 64 bit "τρέχουν" με χίλια. Χαρακτηρηστικό παράδειγμα εφαρμογής (άσχετης βέβαια, αλλά εφαρμογής όμως) είναι αυτό που άκουσα σε ένα σεμινάριο της M/S. εφαρμογή που έτρεχε και έδινε τιμές ζάχαρης από την άπω ανατολή στο χρηματηστήριο της Ν.Υ στα 32 bit χρειάζονταν αν θυμάμαι καλά να επεξεργαστεί -στείλει στοιχεία κάπου 8 ώρες!!! και με αντιστηχη 64bit μόνο 15 λεπτά!!!!! φαντασου τι θα γίνει όταν τα προγράμματα που είναι τώρα στα 32 bit "ξαναγραφτούν" στα 64 8)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry. Δεν ξέρω τι είπε η MS. Και βασικά μη παρεξηγήσεις το σχόλεο δεν είναι προς εσένα, δε με ενδιαφέρει τι είπε. Οι τύπο περισσότερο marketing κάνουν παρά ανάπτυξη. Αυτή είναι η δουλειά τους. Και ναι μιλάω για τις 64-bit εφαρμογές. Η ιστορία έχει δείξει από άλλα 4 τουλάχιστον λειτουργικά που είναι πολλά χρόνια στην παραγωγή και έχουν δοκιμαστεί και γίνει optimized ότι μόνο οι εφαρμογές που έχουν πολλά "μαθηματικά" θα κερδίσουν στην ταχύτητα. Επείσης οι εφαρμογές που έχουν "μεταφορές" (64bit word mov) αλλά και πάλι όχι σε τέτοιο βαθμό. Και για να έρθουμε στα δικά μας. Οι μουσικές εφαρμογές θεωρούνται πολύπλοκες μαθηματικά και θα είμαστε από τους κερδισμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια παρεξήγηση ρε συ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: συγνώμη καμιά φορά μπορεί να είναι και το ύφος μου αλλά καμιά σχέση !!!!! να ξέρεις ότι δίνω περισσότερο σημασία στη γνώμη των υπολοίπων όπως και να είναι αυτή, και προσπαθώ να την αξιολογώ ανάλογα, ενώ ταυτόχρονα μεταφέρω και γω κάποια δικιά μου. και προς Θεού αν και δεν το έγραψα πιο πάνω (είναι αυτό που λέμε το ένιωθα όμως :lol: :lol: :lol: )

εννοώ ακριβώς αυτό : εφαρμογές για μουσικούς που είναι πολύπλοκες αν ξαναγραφτούν στα 64 bit θααααα....γιαυτο και έφερα την πιό πάνω εμπειρία 8) βέρι σορυ φορ δε ινκονβινιενς 8) 8) και πολύ ΣΩΣΤΑ μάρκετινγκ κάνουν και μας κάνουν να τα χώνουμε, αλλά φαντάσου έναν κόσμο χωρίς windows (δηλαδή πάντα θα έβγαινε κάποιος να τα μαζέψει όλα σε ένακαι να φτιάξει ένα λειτουργικό να "βολεύει" το 90% του πλανήτη) πόσο "δυσνόητο" θα ήταν το hardware και οι εφαρμογές για τον μέσο άνθρωπο :wink: τουλάχιστον με τα vista από ότι βλέπω βελτιώνονται

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Τα Windows Vista δεν είναι 64μπιτα (πάει η μισή συζήτηση). Θα υπάρχει 64μπιτη έκδοση τους η οποία τώρα είναι σε πρώιμο beta, όπως ακριβώς υπάρχει (εδώ και πολλούς μήνες) 64μπιτη έκδοση των XP. Όσοι έχουν δοκιμάσει την 64μπιτη έκδοση των XP ξέρουν δύο πράγματα: α) ότι δεν δουλεύει σχεδόν κανένας driver και β) ότι όντως τίποτε δεν τρέχει πιο γρήγορα (και σιγά μην έτρεχε με τις μπουρούχες της Amd) (πάει και άλλο ένα 30% της συζήτησης).

 

Για το υπόλοιπο 20% της συζήτησης: το Samplitude διαφέρει από το Cubase και το Sonar στο εξής - είναι ένα audio πρόγραμμα στο οποίο (στην έκδοση 8) έχουν προστεθεί αξιοπρεπείς midi δυνατότητες. To Sonar (που λατρεύω) και το Cubase (που μου την σπάει πλέον) είναι midi προγράμματα, στα οποία προστέθηκε εκ' των υστέρων ένα audio engine, το οποίο για πολύ καιρό (και στα δύο) είχε προβλήματα αστάθειας και ποιότητας.

 

Οι τελευταίες εκδόσεις (Sonar 5 / Cubase SX3) είναι οι καλύτερες και για τα δύο προγράμματα, αλλά όλοι όσοι έχουν δουλέψει με Samplitude φαίνεται να συμφωνούν ότι ο ήχος του παραμένει καλύτερος.

 

¶ρα (συμπέρασμα), αν είστε midi guys (όπως εγώ), μείνετε με Sonar ή Cubase, αλλά αν είστε audio guys, αξίζει να ακούσετε το Samplitude και κυρίως αξίζει να το δουλέψετε: ο μίκτης του και η όλη λογική του είναι εντελώς επαγγελματικά.

 

Τέλος, το Samplitude έχει και ένα άλλο "ελάττωμα": πρέπει να έχει κανείς το manual ή κάποιες καλές συμβουλές πριν καταπιαστεί μαζί του.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ... 80% της συζήτησης 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

(με διάθεση πλάκας η έκπληξη!)

 

επίσης γιατί όντως ξεφύγαμε από το 20%

 

σου στελνω δώρο ιντελ 486 DX 66 me win 98a 16 ΜΒ ram που πάνω σε 16 μπιτ (dos) φώρτωνε ψευδοτριανταδιάμπιτο λειτουργικό (windows 98) και cakewalk version 5! μιας και σιγά μην πήγαν πιο γρήγορα οι εφαρμογές από τα 16 μπιτ στα 32!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Τα Windows Vista δεν είναι 64μπιτα (πάει η μισή συζήτηση).

Κι όμως είναι! [Κατά το η γη κινείται]. Αρχική σκέψη ήταν τα Vista να κυκλοφορήσουν μόνο σε 64 bit έκδοση. Η ανάπτυξη και των δύο εκδόσεων γίνεται παράλληλα 32bit και x86-64' date=' όπως επίσης και μιας έκδοσης για iTanium επεξεργαστές.

 

Όσοι έχουν δοκιμάσει την 64μπιτη έκδοση των XP ξέρουν δύο πράγματα: α) ότι δεν δουλεύει σχεδόν κανένας driver και β) ότι όντως τίποτε δεν τρέχει πιο γρήγορα (και σιγά μην έτρεχε με τις μπουρούχες της Amd) (πάει και άλλο ένα 30% της συζήτησης).

 

 

Drivers δεν υπήρχαν πριν 9 μήνες όταν βγήκε η 64 bit έκδοση των Windows XP. Τώρα υπάρχουν και αρκετές εφαρμογές [ακόμα και στις 32 bites εκδόσεις τους] πάνε πιο γρήγορα. ΒΤW αν ξεκολλήσεις λίγο και κοιτάξεις κανά hardware site θα διαπιστώσεις ότι οι επεξεργαστές της AMD τα τελευταία 3 - 4 χρόνια "σπέρνουν",προσφέροντας καλύτερες επιδόσεις από τις αντίστοιχες λύσεις της Intel. Σκέψου πως οι x86-64 επεξεργαστές της Intel [EM64T] βασίζονται στην τεχνολογία της AMD.

 

Για το υπόλοιπο 20% της συζήτησης: το Samplitude διαφέρει από το Cubase και το Sonar στο εξής - είναι ένα audio πρόγραμμα στο οποίο (στην έκδοση 8) έχουν προστεθεί αξιοπρεπείς midi δυνατότητες. To Sonar (που λατρεύω) και το Cubase (που μου την σπάει πλέον) είναι midi προγράμματα, στα οποία προστέθηκε εκ' των υστέρων ένα audio engine, το οποίο για πολύ καιρό (και στα δύο) είχε προβλήματα αστάθειας και ποιότητας.

Αν θεωρείς το Sonar μετεξέλιξη του Cakewalk Producer έχεις βάση. Αλλά το Sonar από την πρώτη του έκδοση ήταν κυρίως audio recording software [έξου και το Sonar]. My 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω πανω σε αυτο κατι...(πανω στο 20%)...

 

 

το samplitude μπορει να σηκωσει Vst?.....δουλευω πολυ με αυτα για να μου κρατανε πλατες στα κομματια και δε θα ηθελα να χαθουν :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω & εγω τη γνωμη μου' date='στο στουντιο δουλευω με το samplitude & στο σπιτι με το Sonar 5 producer edition.

Απο αποψη ευκολιων & "εξυπναδας" το Sonar "ριχνει χοντρα στα αυτια στο Samplitude" επισης εχει πολυ καλυτερους μετατατροπεις (& καλυτερο ηχο) οταν "ριχνεις" τα 24bit στα 16 για να "κοψεις" cd απο το samplitude.

Το samplitude ειναι λιγο πιο σταθερo ,στον ηχο μου ακουγονται σχεδον ιδια με το Sonar να εχει λιγο περισσοτερο headroom κατι που προσωπικα προτιμω.

Το σημαντικοτερο προσον & πλεονεκτημα του Sonar 5 δηλ. την δυνατοτητα να δουλευει με 20%-40% καλυτερη αποδοση απο την τωρινη στα 64bit (το μονο προγραμμα στην αγορα αυτη τη στιγμη) μενει να το δουμε οταν κυκλοφορησουν τα νεα windows...[/quote']

 

καλα πως γινεται ενα software να εχει headroom (οταν αυτο καθοριζεται απο την καρτα ηχου (οσον αφορα το αναλογικο κομματι) , και απο τα διαφορα πρωτοκολα (οσον αφορα το ψηφιακο μερος του ηχου). πχ οταν λεμε 44.1 khz 16bit μιλαμε για συγκεκριμενη δυναμικη περιοχη/headroom (+20 dbm δηλαδη το οποιο <<τεμαχιζεται>> σε 2^16 ισες σταθμες).

 

επισης πως ειναι δυνατον να εχουν διαφορετικο ηχο.

οκ οταν εφαρμοζονται διαφοροι αλγοριθμοι εφφε dithering κομπρεσορες klp το καταλαβαινω.

αλλα αν βαλω ενα τρακ απλως να το παιξει σε ενα πργραμμα και σε ενα αλλο , πραγματικα θα ακουσω διαφορα?

 

σας το ρωταει καποιος που σε αλλο θεμα πιστευε οτι ακουει διαφορά στους διαφορους Media players....!!!! :) :)

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=29443

 

(καλα το εχουμε ξεσκισει sto off topic. αντε να το φερουμε στα ισα τωρα...) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό boody με τους media players!! :lol: :lol: :lol:

Εγώ αναρωτιόμουνα εάν μπορώ να έχω περισσότερα instances του winamp γιατί μου τη σπάνε τα άλλα και καμιά φορά θέλω να ακούω μουσική και να παίζω και video στο mute μαζί.

 

μάλλον ότι ακούγεται σαν να έχει μεγαλύτερο headroom εννούσε ο superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου