Προς το περιεχόμενο

Κλειδια για Epi SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Εχω μια epiphone SG, συγκεκριμενα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6594

και πριν απο λιγες ημερες καθως κουρδιζα πιο κατω εσπασε η πρωτη χορδη(η λεπτοτερη).

Πηγα να αλλαξω τις χορδες και ειδα οτι το κλειδι της πρωτης ειχε σπασει (τον τελευταιο καιρο τα ειχε παιξει  :P ). Θελω να αλλαξω ολο το σετ αλλα χριαζομαι βοηθεια στην επιλογη καποιων καλων κλειδιων για την κιθαρα. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις το κλειδι εσπασε?  :o Αν θες μετρησε την διαμετρο που εχει η τρυπα του κλειδιου στο headstock! Λογικα θα πρεπει να ειναι 10 mm ,αλλα μπορει και 8 ή 9 mm, για να εισαι σιγουρος τι ακριβως ψαχνεις! Που μενεις? Αν θες μπορω να σου δωσω μια εξαδα που μου εμεινε απο μια Epi Lp αρκει να ταιριαζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το εσπασε εννοω οτι το σημειο του κλειδιου που βαζεις την χορδη και μετα την κουρδιζεις εχει φυγει. Εχω συνναψει και δυο φωτογραφιες για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω και για να δεις πως βιδωνει πισω το κλειδι.

DSC_0046.thumb.jpg.38ef07f5cf523fb92028c9224c664eaf.jpg

DSC_0045.thumb.jpg.894a964bf773356194a32e0a72b74d9b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το εσπασε εννοω οτι το σημειο του κλειδιου που βαζεις την χορδη και μετα την κουρδιζεις εχει φυγει. Εχω συνναψει και δυο φωτογραφιες για να καταλαβεις ακριβως τι εννοω και για να δεις πως βιδωνει πισω το κλειδι.

Παιζει να ειναι τα πιο......ΠΑΠΑΤΖΑ κλειδια που εχω δει  :D

Κλειδια σε SG που εχουν διαγωνιες 2 τρυπες πρωτη φορα βλεπω....Απο εδω http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=3l_3r_guitar_tuning_machines&oa=pra επελεξε οτι κανει στην τσεπη σου....Συνηθως οτι πληρωνεις περνεις.Οπως θα δεις σχεδον ολα τα κλειδια τυπου 3L3R εχουν 1 τρυπα και ferrule που βιδωνει απο πανω.Εκτως απο καποια που εχουν 2 τρυπες αλλα δεν ειναι διαγωνια (τυπου fender) οι τρυπες τους

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ξεβιδωσε και βγαλε το σπασμενο κλειδι, μετρησε τη διαμετρο της τρυπας για να ξερεις τι ψαχνεις, γιατι οπως σου ειπα πιο πανω δεν ειναι ολα τα κλειδια ενα μεγεθος! Απο οτι ειδα η SG σου ειναι η Special οποτε φοραει λιγο πιο περιεργα κλειδια σε συγκριση με τα υπολοιπα Epiphone μοντελα (LP, SG κτλ) που φορανε Grover! Εχω ενα σετακι Grover να σου στειλω αν δε θες να πληρωσεις αλλα θα χρειαστει να κανεις καινουργια τρυπα για να βιδωσει το κλειδι (δεν ειναι μεγαλη δουλεια αν πιανουν λιγο τα χερια σου) Τωρα αν θες να αγορασεις πρεπει να κοιταξεις κλειδια που να εχουν την διαμετρο σου και το κυριοτερο να ταιριαζουν οι δυο βιδουλες πισω στο headstock για να μπει κουτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου