Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση-απορία για strat tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά παρατήρησα κάτι στο τρέμολο της strat που μου προξένησε μεγάλη απορία και θέλησα να το μοιραστώ.

Κατ' αρχήν, έχω μία fender hw1 strat στην οποία απ' την αρχή που την πήρα (προ τρία χρόνια περίπου) επειδή δεν χρησιμοποιούσα το τρέμολο, είχα την γέφυρα ν' ακουμπάει τέρμα στο σώμα. Σήμερα λοιπόν και σκεπτόμενος ότι ο Leo την έφτιαξε για να είναι το τρέμολο floating καθώς και για να επεκτείνω λίγο την ηχητική παλέτα αποφάσισα να σηκώσω λίγο την γέφυρα, στο υποδεικνυόμενο από το βιβλιαράκι χρήσεως ύψος, ώστε να είναι χρηστικό το τρέμολο. Προς μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν διαπίστωσα ότι όταν το τρέμολο έγινε όπως έπρεπε να είναι, ο ήχος άλλαξε δραματικά, σαν να έγινε πιο μουντός, ενώ μειώθηκε αρκετά και το σκάσιμο της κιθάρας. Έτσι επανάφερα την γέφυρα σε πλήρη επαφή με το σώμα κι επέστρεψε και ο ήχος που ήξερα και αγαπούσα. Εδώ να σημειώσω ότι όλη η κιθάρα είναι στοκ πλην των μαγνητών που είναι fralin vintage hot set w/ base plate στον bridge και εννοείται με τις ίδιες χορδές σε ίδιο ενισχυτή. Επίσης η μεταβολή του ύψους της γέφυρας έγινε μόνο με την χρήση των ελατηρίων και δεν παρεμβαλλόταν τίποτα μεταλλικό για να μπλοκάρει το τρέμολο.

 

Η απορία μου λοιπόν είναι, είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά στον ήχο ή είναι αυθυποβολή αυτό που άκουσα; Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

 

Συγνώμη αν το θέμα είναι λίγο παιδαριώδες αλλά δεν περίμενα να ακούσω τόση διαφορά μόνο και μόνο απ' το σήκωμα της γέφυρας.

 

Θα ήθελα πολύ ν' ακούσω τις γνώμες σας. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι λογικοτατο η κιθαρα να ακουγεται διαφορετικα οταν η γεφυρα ειναι κολλημενη στο σωμα, με το τρεμολο ουσιαστικα παροπλισμενο, απο οταν ειναι floating. Συνηθως αυτο που ο κοσμος παρατηρει οταν απο floating αλλαζει σε flush bridge ειναι μια ελαφρια αυξηση του sustain και ισως λιγο πιο "γεματο" ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια ελαφρια αυξηση του sustain και ισως λιγο πιο "γεματο" ηχο.

Την αύξηση του sustain την καταλαβαίνω και είναι και λογική, αλλά δεν περίμενα να ακούγεται κάπως "άδεια". Βέβαια το ποιος ήχος αρέσει στον καθένα είναι θέμα γούστου και δεν το σχολιάζω, απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η διαφορά. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

Και για να αστειευτώ και λίγο, αν σε κάποιον δεν αρέσει ο ήχος με το floating tremolo, ποιος ο λόγος να πάρει stratocaster και όχι tele; (Εννοείται κάνω πλάκα και δεν περιμένω απάντηση επί του συγκεκριμένου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να αστειευτώ και λίγο, αν σε κάποιον δεν αρέσει ο ήχος με το floating tremolo, ποιος ο λόγος να πάρει stratocaster και όχι tele; (Εννοείται κάνω πλάκα και δεν περιμένω απάντηση επί του συγκεκριμένου.)

 

Περαν της πλακας, αν καποιος δεν χρησιμοποιει καθολου το τρεμολο και θελει strat (για πολλους και διαφορους λογους) αξιζει σιγουρα να κοιταξει την επιλογη μιας hardtail strat. Η μονη κλασσικη strat μαζικης παραγωγης που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η R. Cray...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οι hardtail ακουγονται αρκετα διαφορετικα μιας και απουσιαζει η κοιλοτητα του φυσικου.... spring reverb του τρεμολο,και αυτο ειναι για πολλους αναποσπαστο κομματι του ηχου μιας στρατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη κλασσικη strat μαζικης παραγωγης που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η R. Cray...

Κοίτα να δεις ούτε που ήξερα ότι βγαίνει τέτοια strat (από fender).

Πάντως χωρίς να έχω εμπειρία θα συμφωνήσω με τον Γιώργο σχετικά με την συμβολή της πίσω κοιλότητας ( :o) στον ήχο της strat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου δημιουργήθηκε μία απορία:

όταν τοποθετήσει κανείς bigsby σε μία tele αντιμετωπίζει παρόμοια αλλαγή στον ήχο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι με το σήκωμα της γέφυρας άλλαξε και το ύψος των χορδών.Δοκίμασε να αλλάξεις ανάλογα και το ύψος των μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι με το σήκωμα της γέφυρας άλλαξε και το ύψος των χορδών.Δοκίμασε να αλλάξεις ανάλογα και το ύψος των μαγνητών.

 

Το συγκεκριμένο για να είμαι ειλικρινής δεν είχα σκεφτεί επειδή είχα σηκώσει την γέφυρα γύρω στα 3 χιλιοστά, ίσως και λιγότερο και μου φαίνεται πολύ μικρή η αλλαγή του ύψους ώστε να φέρει τόσο μεγάλη κατ' εμέ και αντιληπτή διαφορά στον ήχο.

Πάντως τώρα που το λες, είναι πιθανόν να έπαιξε και το ύψος κάποιο ρόλο στην μεταβολή του ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα ακούς διαφορά ακόμα κι όταν παίζεις χωρίς ενίσχυση

μπορεί το ύψος να έπαιξε κάποιο ρόλο αλλά πολύ μεγάλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου