Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από δω έχουν πάρει Rockinger?


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

επειδή πήρε το μάτι μου κάνα δύο άτομα που πήραν κιθάρες Rockinger θα ήθελα να μου πούν από πρώτο χέρι πώς είναι αυτές οι κιθάρες και ποιά συγκεκριμένα πήραν,strat,tele, με τι σώμα;Alder ή swamp ash;Επίσης να πούν την εμπειρία τους με τη συναλλαγή από την εταιρία(μεταφορά,κόστος,ταχύτητα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω πάρει καμμιά δεκαριά ,και strat & tele.Ολες ήταν ΠΟΛΥ καλύτερες απο οτιδήποτε προσφέρει η Fender εκτός από custom shop.

εξαιρετικό service,και η κιθάρα ερχεται μόνο με 13 ευρω σε δεκα ημέρες απο την ημέρα που την παραγγελνεις :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάρει καμμιά με swamp ash σώμα;Τι βάρος περίπου έχει σε σχέση με το alder?Στις start το τρέμολο είναι αξιόπιστο/χρησιμοποιήσιμο ή ξεκουρδίζει την κιθάρα;Τι κλειδιά έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γενικά ελαφριές κιθάρες ,οι swamp ash ελαφρώς ελαφρύτερες :D από τις alder.Τα σωματα είναι 2 piece & το φινίρισμα εξαιρετικό.

Το τρέμολο ειναι το κλασσικό vintage trem (μαλιστα καλύτερο απο αυτό που χρησιμοποιει η Fender στα standard μοντέλα της μια & εχει steel block) με τα κλασσικά υπέρ (ηχος) & κατα (δεν είναι & για dive bombing..),όπως ΟΛΑ τα τρέμολα αν εχεις σωστα κομμενο nut &σωστα περασμενες χορδες δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φίλτατε πήρα to tele kit με alder body. η κιθάρα έιναι μέτριου βάρους(πίο ελαφριά απο το μαόνι της gibson...).

Απο εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ καλά δουλεμένη k το hardware μου φαινεται καλής ποιότητας. Όσο αφορά τον ήχο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο τις αμερικάνικες fender.

Στην αρχή πρίν την πάρω σκεφτόμουν να αλλάξω τους μαγνήτες αλλά με το που τους άκουσα άλλαξα γνώμη.

Η εταιρία έιναι πολύ καλή κ οτι σου πεί ισχύει, κόστος αποστολής 14.80, κόψιμο nut 25.00, περίπου 10 μέρες κάνει να έρθει στο ταχυδρομείο. Έρχεται μέσα σε μια πολύ καλή συσκευασία με περασμένες χορδες, αποτέλεσμα: πετάς τα κουτιά όπου νάναι και τρέχεις κατευθείαν στον ενισχυτή..!

Η μόνη μου ένσταση είναι οτι εμένα με κουράζει λίγο το φαρδύ της μπράτσο αλλά δεν μπορείς να τάχεις όλα με 500e κ παραγγελία μεσω Internet Ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολύ καλά έκανες που δεν άλλαξες τους μαγνήτες της μια και είναι γερμανικοί & χειροποίητοι (σχεδιασμένοι από τον pick up guru Harry Hausel)!εχουν δε το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ steel base plate κάτι που η Fender προσφέρει μόνο στα αμερικάνικα reissue models & στο custom shop (ως γνωστόν Telecaster χωρίς μεταλικό base plate ΔEN είναι telecaster!!)

εμένα πάλι τα μπράτσα τους που φαίνονται λεπτά ... (το φάρδος τους είναι το κλασσικό 1 5/8" που έχουν οι περισσότερες Fender (θα έλεγα μάλιστα ότι είναι και στενό σε σχέση με τις μοντέρνες κιθάρες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok παίδες,ευχαριστώ.Μακάρι να υπήρχαν κάπου να τις δοκίμαζα αλλά δεν πειράζει.Θα ψαχτώ ούτως η άλλως μετά την εξεταστική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

δεν δεχονται καμια αλλαγη παρα τα kits ακριβως οπως τα βλεπεις στο site.αν παλι αγορασεις τα κομματια ξεχωριστα απο τους ιδιους, θα παρατηρησεις οτι θα σου ερθει πολυ ακριβοτερα.βεβαια μπορεις να αγορασεις την κιθαρα, να αλλαξεις μαγνητες και παλι φτηνα θα σου ερθει.παρε και μια harley benton με 100 ευρω βαλε πανω τους rockinger και εισαι μια χαρα :wink:

 

χωρις να εχω βεβαια εμπειρια απο teles θα σου προτεινα να δωσεις μια ευκαιρια στους rockinger μαγνητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να παραγγειλουμε ροκινγκερ χωρις τους μαγνητες?

βλακεια ειπα?

 

Γιατι να το κανεις αυτο?Αφου οι μαγνητες rockinger ειναι ολα τα λεφτα! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου