Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πεταλάκι...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, παίδες... Έχω ένα πετάλι της VOX, και συγκεκριμένα αυτό:

http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_duel_overdrive.htm

 

Ενώ με τον μετασχηματιστή του παίζει κανονικά, με τις μπαταρίες παρουσιάζει πρόβλημα, και δεν ήταν από την αρχή έτσι, γιατί το έχω ξαναδουλέψει με μπαταρίες...

 

Βάζοντάς τες, λοιπόν, η λαμπίτσα του δεν ανάβει (το ξέρω ότι δεν είναι η λάμπα αυτό το φως, αλλά εννοώ ότι δεν δείχνει να είναι ΟΝ)... Η κιθάρα ακούγεται στον ενισχυτή, όταν το πετάλι είναι στο bypass, αλλά όταν πατήσω το πετάλι, σταματάει να ακούγεται... Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δείχνει σαν να μην παίρνει τροφοδοσία από τη συστοιχία. Το βύσμα της τροφοδοσίας το βγάζεις όταν βάζεις τις μπαταρίες?

Θα προσπεράσω τα χαζά των manual (βεβαιώσου ότι οι μπαταρίες είναι ΟΚ κλπ) και θα προτείνω να τσεκάρεις ότι τα 2 καλώδια (συνήθως κόκκινο - μαύρο) που φεύγουν από τις μπαταρίες είναι ΟΚ, δηλαδή ούτε έχουν ξεκολλήσει σε κάποιο από τα 2 άκρα τους ούτε έχουν βραχυκυκώσει κάπου (μεταξύ τους). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρίες δεν είναι σίγουρα, γιατί δοκίμασα 15 διαφορετικά σετ, πριν ρωτήσω... Αυτό με τα καλώδια μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό... Θα προσπαθήσω να ρίξω μια ματιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχει φύγει κάποιο από τα καλωδιάκια από την πλακέτα ή να έχει χαλάσει το

clip-snap της μπαταρίας. Αν θέλεις άνοιξέ το και δες. Αν χρειάζεται κόλλημα είναι πολύ εύκολο αρκεί να έχεις κολλητήρι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει σαν να μην παίρνει τροφοδοσία από τη συστοιχία. Το βύσμα της τροφοδοσίας το βγάζεις όταν βάζεις τις μπαταρίες?

 

Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λεει ο Harilatron.

 

αν το DC jack ειναι μεσα, το clip της μπαταριας αποσυνδεεται.

 

...αλλα και κατι σε κομμενο καλωδιακι μου μυριζει.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες μετρημένες παίζει. Αλλά όπως είχαμε πει και παλαιότερα, επειδή είναι εντελώς αντιοικολογικό, βάζουμε μετασχηματιστή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου