Προς το περιεχόμενο

Μας απαγορεύουν και τα tabs;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αν επρόκειτο για αντιγραφή των ταμπλατούρων ενός βιβλίου τότε θα ήταν παράνομο.

Αλλά αν κάποιος ιδιώτης βγάλει δική του ταμπλατούρα απο μόνος του γιατί να μην μπορεί να την δημοσιεύσει;

Η αντιγραφή βιβλίου είναι σαφώς παράτυπη. Για την ταμπλατούρα όμως που θα βγάλω εγώ για προσωπική μου χρήση σίγουρα δεν υπαρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκινάει με την δημοσίευση. Μην ξεχνάς πως ο τίτλος και η μελωδία αφορά το δικαίωμα.

 

Αυτά όλα σε γενικές γραμμές. Δεν είπαμε πως θα πέσει Δαμόκλειος σπάθη αν ανέβει μια παρτιτούρα ή κάποια διασκευή. Και να περνάς πεζός απέναντι με κόκκινο φανάρι είναι παράνομο, αλλά η εφαρμογή του νόμου δεν είναι απόλυτη, για να μη πω ανύπαρκτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό (νομίζω) μπορεί να αντιμετωπιστεί αλλάζοντας τον τίτλο ελάχιστα, πχ: "Stairwa1y to He@ven" . Έτσι γίνεται και με την παράνομη διακίνηση αρχείων σε site που φιλοξενούν αρχεία ανεβασμένα από εταιρίες του τύπου Rapidshare, ώστε να μην τα βρίσκουν οι εταιρίες που έχουν τα copyright.

Επίσης αυτό που συμβαίνει όταν τα σβήνουν είναι κυρίως όταν κάποιος αντιγράφει βιβλίο και ανεβάζει τα tabs στο κάθε site, όπως είπαν και προηγούμενοι.

 

 

 

ΥΓ: Ένας άλλος τρόπος στον οποίο καταφεύγουν πολλοί είναι να κάνουν transcript μια θέση πιο πάνω ή πιο κάτω όταν αυτό είναι δυνατό και παραθέτουν σε σχόλιο το γεγονός ότι μπορεί να παιχτεί και διαφορετικά.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει αστυνομικός σε κάθε φανάρι, γι αυτό και δεν είναι απόλυτη η εφαρμογή του νόμου!

όχι οτι υπάρχει αλλά τις περισσότερες φορές κάνει τα στραβά μάτια ή βαριέται....

 

και ναι...να κάνουμε μια ταμπλατούρα για προσωπική μας χρήση σίγουρα, κανείς δεν θα μας πει κάτι...

να αρχίσουμε να μοιράζουμε όμως στο διαδίκτυο ή οπουδήποτε υλικό σχετικό με το τραγούδι άλλου....νομίζω πως μπαίνουμε στα χωράφια του...

 

 

Αυτό (νομίζω) μπορεί να αντιμετωπιστεί αλλάζοντας τον τίτλο ελάχιστα, πχ: "Stairwa1y to He@ven" . Έτσι γίνεται και με την παράνομη διακίνηση αρχείων σε site που φιλοξενούν αρχεία ανεβασμένα από εταιρίες του τύπου Rapidshare, ώστε να μην τα βρίσκουν οι εταιρίες που έχουν τα copyright.

εμείς πως θα τα βρίσκουμε τότε? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να περνάς πεζός απέναντι με κόκκινο φανάρι είναι παράνομο, αλλά η εφαρμογή του νόμου δεν είναι απόλυτη, για να μη πω ανύπαρκτη.

 

Νομίζω ότι αυτή η παρομοίωση τα λέει όλα: η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο πνεύμα και το γράμμα του Νόμου.

 

Υπάρχουν μεγαλύτερες προσβολές στο πνευματικό έργο του καλλιτέχνη από το να διακινήσεις μια ταμπλατούρα κάποιου τραγουδιού του. Για να γίνω σαφής, θεωρώ ότι αυτή η τελευταία μορφή "πειρατείας" (yeah right...) μάλλον περιποιεί τιμή και τελικά πιθανότατα ωφελεί τον καλλιτέχνη, καθώς σημαίνει ότι το έργο του δεν περνάει απαρατήρητο και διατηρείται στο προσκήνιο.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ο παραλογισμός των απαγορεύσεων, που, όπως είπα, αποτελεί ένδειξη πανικού. Αλλά η πορεία των πραγμάτων είναι προδιαγεγραμμένη. Οι περισσότεροι μουσικοί/συνθέτες δεν καλύπτουν πλέον παρά απειροελάχιστο ποσοστό των εσόδων τους από δισκογραφικά δικαιώματα. Καιρός είναι να υποδεχτούμε την εποχή που θα ακούμε live "πραγματικούς ανθρώπους" (και όχι... autotune) να παίζουν μουσική και αυτό θα αμοίβεται. Και εν τέλει, αν κάποιος σέβεται και εκτιμά έναν μουσικό θα πάει να αγοράσει τη μουσική του έτσι κι'αλλιώς και θα τον στηρίξει όπως μπορεί με την οικονομική του συνδρομή.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμείς πως θα τα βρίσκουμε τότε? :P

 

Κανονική αναζήτηση και στα πετάει στο τέλος της σελίδας εν είδη "σχετικών αποτελεσμάτων".

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν μεγαλύτερες προσβολές στο πνευματικό έργο του καλλιτέχνη από το να διακινήσεις μια ταμπλατούρα κάποιου τραγουδιού του. Για να γίνω σαφής, θεωρώ ότι αυτή η τελευταία μορφή "πειρατείας" (yeah right...) μάλλον περιποιεί τιμή και τελικά πιθανότατα ωφελεί τον καλλιτέχνη, καθώς σημαίνει ότι το έργο του δεν περνάει απαρατήρητο και διατηρείται στο προσκήνιο.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με το παραπάνω. Επίσης θα ήθελα να τονίσω πως ο καλλιτέχνης δεν μένει στο προσκήνιο καθώς επίσης και τα μεγάλα μαγαζιά στην προσπάθειά τους να αντιμετωπίσουν τις "πειρατικές" τιμές ρίχνουν τις δικές τους τιμές, γεγονός που ωφελεί και εμάς και τον καλλιτέχνη!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντως πάντα μου έκανε εντύπωση εδώ μέσα, που συζητάμε συνήθως σαν καταναλωτές αντί σαν καλλιτέχνες...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως πάντα μου έκανε εντύπωση εδώ μέσα, που συζητάμε συνήθως σαν καταναλωτές αντί σαν καλλιτέχνες...

Αυτό ξαναπέστο boss.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που είμαστε μετριόφρονες και μέχρι να γίνουμε καταξιωμένοι στο χώρο (  ;D  ;D ) αναλύουμε τα θέματα του καταναλωτή.

Συγχώρα μας boss  :P

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου