Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig απορια!


taskor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφθασε η ωρα να κανω εγγραφη με το guitar rig και τελικως διαπιστωσα οτι δεν εχω μονιτορ.Ο ηχος δεν περναει μεσα απο το rig οταν ειμαι μεσα στο cubase(στο κανναλι εχω ενδειξη στο ιν και ακουω την κιθαρα αλλα ''ξερη''.Standallone δουλευει πολυ καλα.Περναει το σημα και εχω ανδειξη στο in,και στο out.Aντιθετως ομως δεν συμβαινει αυτο οταν ειμαι στο cubase.Καρτα εχω την Tascam us 428(στα νιατα της ηταν κορυφη).Οι ρυθμισεις απο το ''connections'' του cubase ειναι ολες οκ! whats up? :( (Συγχωρηστε με αν δε τα λεω και πολυ καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακους το σημα μεσα απτο guitar rig πρεπει πρωτον να το εχεις βαλει πανω στο καναλι της κιθαρας απτο mixer (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω) και δευτερον να αναψεις το κουμπι που βρισκεται διπλα στο rec στο συγκεκριμενο track (εχει ενα ηχειο και οταν το αναβεις γινεται κιτρινο).Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα,θα το κοιταξω ξανα οταν ανοιξω το cubase και θα σου πω. Παντως αν καταλαβες και το κανεις πιιστευω θα δουλεψει.Σε περιπτωσει που δεν δουλευει μπορεις πολυ απλα να γραψεις οτι θες στο tapedeck 2 του guitar rig,να το σωσεις και να το κανεις μετα insert σαν audio file στο cubase.

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχειο... προφανως εννοεις το μονιτορ ετσι δεν ειναι?Το παταω αλλα το μονο που γινεται ειναι το οτι ακουγεται λιγο πιο δυνατα η κιθαρα

(χωρις εφε παντα)γιατι το μονιτορ το ενεργοποιω πανω απο το κοντρολ της καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να ακούς τον ήχο του εφφέ (guitar rig) την ώρα που ηχογραφείς την κιθάρα real time. Το Cubase θα πρέπει να έχει κάπου στο μενού VST Connections (εκεί που διαλέγεις το asio driver) μια επιλογή με τίτιλο "direct monitoring" ή κάτι παραπλήσιο. Αν είναι τσεκαρισμένο αυτό το tick box, δοκίμασε να το ξε-τσεκάρεις. Σε μένα στο Nuendo δούλεψε και άκουγα μια χαρά. Προυπόθεση βέβαια να έχει βάλει το guitar rig σαν insert στο κανάλι της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cubase πήγαινε file->preferences->vst και εκει που λεει auto monitoring επέλεξε tapemachine style

Mετά πας devices->divice setup->vst audiobay και εκει που λέει direct monitoring πρέπει να ΜΗΝ είναι τσεκαρισμένο.

Και στο κανάλι που θα φορτώσεις το guitar rig θα βλέπεις να είναι πατημένο το ηχειάκι (δηλαδί να είναι κίτρινο) που λέει Monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουουλος σας!!!Καλα ειστε..ειστε...ειστε φοβεροι!να΄στε καλα ρε παιδια μιλαμε θα εσκαγα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Τωρα μ'αυτες τις ρυθμισεις υπαρχει κανενα προβλημα?εχουμε καπου καποια απωλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω κάνει install το guitar rig (τσεκαρισμένα το τετραγωνάκια "VST plugin", DXi plugin", "RTAS", όλα μαζί). Χρησιμοποιώ το Acid, δεν ξέρω προσπάθησα να το προσθέσω στο VST Effects κατάλογο, στα Preferences, αλλά δεν μου το αναγνωρίζει ως VST.

 

Το πρόβλημα είναι ότι μέσα στο φάκελο guitar rig (στο Program Files) δεν βλέπω κανένα αρχείο ή φάκελο που να λέει VST plugin, ενώ αντίθετα το DXi plugin το είδα. Μήπως ξέρετε τί συμβαίνει;

Μήπως δεν γίνεται να κάνω install και τους τρεις τύπους φορμάτ που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το guitar rig; Δηλαδή μήπως θα έπρεπε να τσεκάρω κατά τη διάρκεια του install μόνο π.χ. το VST plug-in?

 

Ως DXi plugin το χρησιμοποίησα στο Adobe Audition, αλλά το Acid δεν ξέρω αν έχει DXi plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

to vst.dll πρεπει να τοποθετηθει (κατα την εγκατασταση τοοριζεις) μεσα στον vst plugins folder...kati poy den xreiazetai sta dx..και δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κανεις εγκατασταση σε πολλων ειδων platformew taytoxrona..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to vst.dll πρεπει να τοποθετηθει (κατα την εγκατασταση τοοριζεις) μεσα στον vst plugins folder...kati poy den xreiazetai sta dx..και δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κανεις εγκατασταση σε πολλων ειδων platformew taytoxrona..

 

Δεν ξέρω, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά όταν το ξαναεγκατέστησα και τσεκάρησα μόνο το κουτάκι VST plugin, δούλεψε.

Μπορεί άμα το ξαναεγκαταστήσω και τσεκάρω πάλι όλα τα plugin να δουλέψει, ποτέ δεν ξες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου