Προς το περιεχόμενο

VC 15 Αλλαγη με VC 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας και Χρονια Πολλα σε ολους! ειχα ενα ποστ για το προβλημα του ενισχυτη μου (Laney VC15 110) που μετα απο 5 λεπτα παιξιμο νεκρωνε. περιττο να πω οτι εδω και 2 μηνες με εχουν γραμμενο κανονικα.. σημερα εκανα ενα τηλεφωνο και μου ελεγε τα δικα του οτι θελει εναν μετασχηματιστη και δεν τον εχει ακομα και του προτεινα να μου τον αντικαταστησει αν και θα επρεπε να το ειχε κανει ηδη γιατι ο ενισχυτης δεν ειναι καν 1 χρονου. το δευτερο που σκεφτηκα ειναι να μου στειλει εναν VC 30 112 και να πληρωσω την διαφορα. επειδη ειμαι σε αδιεξοδο τι με συμφερει περισοτερο? αξιζει ο VC 30 ? η διαφορα ειναι γυρο στα 110 ευρω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο vc30 είναι πολύ καλός ενισχυτής.

 

τον είχα δοκιμάσει στον νάκα δίπλα-δίπλα με τον AC30 και μου άρεσε περισσότερο.

 

απλά είναι κάπως μεγαλύτερος απο την 10ιντση εκδοχή του που έχεις εσυ. Όχι τιποτα τρομακτικό πάντως.

 

αν δεχτει, τότε ισως είναι καλύτερα να πάρεις τον 30άρη, δεδομένου οτι κι αυτός πληρεί τις απαιτήσεις σου (για μέγεθος, βαρος, features κλπ κλπ)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου ήρθε ο VC30 απο γαλλία που τον πήρα έκανε το ίδιο που λες,

το πρόβλημα ήταν σε μία απο τις λάμπες, νομίζω απο τις τελικές αλλα δεν θυμάμαι,

τις άλλαξα όλες για καλό και για κακό και δεν ξαναείχα πρόβλημα.

Ο VC30 είναι πολύ ωραίος ενισχυτής, αλλα φυσικά πιο βαρύς και πολύ πιο δυνατός απο τον μικρό του αδερφό, ώρες ώρες στο σπίτι εύχομαι να είχα πάρει κάτι πιο μικρό για να τον πηγαίνω και βόλτες.

 

Η μόνη ουσιαστική διαφορά πέρα απο τις 2 παραπάνω λάμπες είναι πως ο vc30 είναι class A ενώ ο vc15 class A/B, κάποιος που ξέρει απο αυτά μπορεί να σου πεί τις τεχνικές διαφορές,

απο ήχο πάντως και λόγω ηχείου (12αρι) ο μεγάλος προφανώς έχει πιο γεμάτο-πειστικό ήχο και πιο πολυ headroom που βέβαια μέσα σε σπίτι δεν παίζει να τον φέρεις στα όριά του (για το καθαρό πάντα κανάλι). Δηλαδή εάν θέλεις πιο βρώμικο ήχο στο καθαρό κανάλι μέινε με αυτό που έχεις.

 

Πολύ καλός ενισχυτής συνολικά, έχει και parallel fx loop  (αν βέβαια σε βολευει αυτό) που π.χ εγώ βάζω καρφί το μπάσσο μου εκεί όταν παίζουμε με κάποιο άλλο κιθαρίστα στον ίδιο ενισχυτή.

 

Αυτά καλή τύχη και τσέκαρε τις λάμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το parallel fx loop που έχει και ο AC και ο VC ήταν απο τους λόγους που με κάναν τελικά να πάρω τον CUB12R (και άλλοι λόγοι βέβαια)

 

επειδή χρησιμοποιώ πεταλιέρα και θέλω να βγαίνει ΟΛΟ το σημα έξω ωστε να χρησιμοποιώ και τα preamp της πεταλιέρας

 

 

σχετικά με την ένταση, θα έχει όντως διαφορά λόγω ηχείου και βαττ αλλά μη φανταστεις πως δε παιζει στο σπίτι, μια χαρά παίζει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν πολυ ευχαριστημενος και να φανταστειτε τον πηρα ακουγοντας τον απο ιντερνετ σε HD και μου αρεσε αλλα τελικα βγηκε και καλοσ στην πραξη! τις λαμπες μου ειπε και ο κολιτος μου να τις κοιταξω αλλα στον Νακα μου ειπαν οτι δεν φταινε αυτες... οποτε αν δεχτει μου προτεινετε να δωσω την διαφορα για τον VC 30 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ουσιαστική διαφορά πέρα απο τις 2 παραπάνω λάμπες είναι πως ο vc30 είναι class A ενώ ο vc15 class A/B, κάποιος που ξέρει απο αυτά μπορεί να σου πεί τις τεχνικές διαφορές

 

σιγα μην ειναι class A,class A/B με τσιταρισμενο  bias  ειναι οπως και ο VOX AC30 ,φυσικα ειναι και cathode biased....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα αυτόν τον ενισχυτή,αλλά με τα δύο δεκάρια ηχεία. Πώπω μου λείπει  πολύ...είχε κάτι το ιδιαίτερο στην χροιά του και τα πεταλάκια τα γούσταρε τρελά σε αντίθεση με αυτόν που έχω τώρα!  :-[ Κοίτα και τον lionheart αν μπορείς. Είναι καλύτερος,λίγο πιό ακριβός αλλά αξίζει. http://www.thomann.de/gr/laney_l20t112_lionheart.htm

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου